“فواد معصوم” رییس جمهوری عراق شد

نامزد توافقی کردها رییس جمهوری عراق شد. فواد معصوم، از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی جانشین جلال طالبانی خواهد شد. رأی‌گیری در جلسه امروز (پنج‌شنبه) مجلس عراق برای انتخاب رئیس‌ جمهور جدید به دور دوم کشیده شد که در این رأی گیری رقابت بین فواد معصوم و حنان الفتلاوی بود اما الفتلاوی به درخواست فراکسیون […]

نامزد توافقی کردها رییس جمهوری عراق شد. فواد معصوم، از اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی جانشین جلال طالبانی خواهد شد.

رأی‌گیری در جلسه امروز (پنج‌شنبه) مجلس عراق برای انتخاب رئیس‌ جمهور جدید به دور دوم کشیده شد که در این رأی گیری رقابت بین فواد معصوم و حنان الفتلاوی بود اما الفتلاوی به درخواست فراکسیون خود نامزدی‌اش را پس گرفت. در نهایت معصوم با ۲۱۱ رای از ۲۶۹ رای به عنوان رییس جمهوری عراق انتخاب شد.نامزد توافقی کردها رییس جمهوری عراق شد. فواد معصوم، از  اعضای ارشد حزب اتحادیه میهنی جانشین جلال طالبانی خواهد شد.

به گزارش اعتدال پرس، فواد معصوم روز گذشته در جلسه مشترک اتحادیه میهنی به ریاست جلال طالبانی و حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی با کسب ۳۰ رای از ۵۵ رای بر برهم صالح پیروز و به عنوان نامزد کردها برای ریاست جمهوری عراق معرفی شده بود.

معصوم در سال ۱۹۳۸ در شهر کویه اقلیم کردستان متولد شد. او از موسسان اتحادیه میهنی و از شخصیت های بسیار نزدیک به جلال طالبانی است. معصوم  فارغ التحصیل دانشگاه الازهر است و تز دکترای او هم مربوط به فلسفه اخوان الصفا بوده است.

او در سال ۱۹۹۲  ریاست اولین کابینه حکومت اقلیم کردستان  را برعهده گرفت. پس از سقوط صدام به نمایندگی از کردها به بغداد رفت  و در سال ۲۰۰۴ نیز رئیس مجلس موقت عراق شد.

انتخاب فواد معصوم به عنوان رییس جمهوری عراق دومین گام سیاسی در بحبوحه بحران عراق است. پیش از این سلیم الجبوری به عنوان رییس پارلمان عراق انتخاب شد اما هنوز بن بست انتخاب نخست وزیر میان ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی و مخالفانش روند رو به جلو نداشته است.

انتهای خبر