رای کمیته انضباطی اعلام شد: تیم شهرداری تبریز بازنده بزرگ پرونده تبانی فوتبال/ سقوط شهرداری به دسته یک و محرومیت سنگین عوامل تیم/ سکوت شهردار و شورای شهر؛ استیضاح یا استعفاء؟

فدراسیون فوتبال رای تبانی در لیگ دسته یک را اعلام کرد که بر اساس این رای تیم تبریزی با جریمه بسیار سنگین مواجه شده و همه عوامل فنی و مدیریتی آن نقره داغ شد. به گزارش اعتدال پرس، بعد از هفته ها حواشی بوجود آمده از سوی رسانه های پایتخت بالاخره کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال […]

فدراسیون فوتبال رای تبانی در لیگ دسته یک را اعلام کرد که بر اساس این رای تیم تبریزی با جریمه بسیار سنگین مواجه شده و همه عوامل فنی و مدیریتی آن نقره داغ شد.

به گزارش اعتدال پرس، بعد از هفته ها حواشی بوجود آمده از سوی رسانه های پایتخت بالاخره کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال راس ساعت ۲۰:۰۵ دقیقه رای نهایی را اعلام کرد.

این در حالیست که تلاشهای زیادی برای تبرئه شهرداری در این پرونده صورت گرفت و حتی پای نمایندگان تبریز در مجلس به ان کشیده شد ولی فدراسیون فوتبال با اصرار به مستند و قانونی بودن تصمیم خود، برای اولین بار توانست پرونده تبانی در فوتبال را تا آخر برود.

رای کمیته انضباطی عینا به شرح زیر است:

مسابقات فوتبال دسته اول لیگ آزادگان کشور در فصل ۹۱-۹۲ در دو گروه ۱۴ تیمی در  تاریخ ۹۱/۶/۲۳ شروع و در تاریخ ۹۲/۱/۲۷  به مرحله نهایی ( پلی آف ) رسیده است .

گزارش های واصله از مراجع ذی صلاح حکایت دارد که  مواردی از نقض قوانین، پیشنهادات نامشروع ، تبانی و غیره  در گروه دوم (ب) این مسابقات بوقوع پیوسته است. کمیته انضباطی با مطالعه دقیق پرونده و به استناد ماده ۴۱ آیین نامه انضباطی بدواً موضوع را به گروه سه نفره کارشناسان ارجاع و همزمان نظر مقام رسمی و ارشد سازمان لیگ آزادگان و کمیته محترم مسابقات مربوط و یکی از کارشناسان خبره داوری را نیز استعلام نمود، که گروه محترم کارشناسی و مقامات اخیرالذکر پس از بررسی فیلم مسابقات و سایر مستندات، طی گزارش های جداگانه نظریه کارشناسی خود را تحویل کمیته انضباطی نمودند.

همچنین کمیته انضباطی با تحقیقات لازم از برخی از افراد مطلع و ذی مدخل در موضوع و بررسی گزارش ها و تحقیقات مراجع ذی صلاح و نیز تحقیقات مفصل ستاد رسیدگی به تخلفات فوتبال و بررسی نامه های واصله از باشگاه ها و دوایر ورزشی ذی ربط ازجمله نامه هیئت فوتبال استان آذربایجان شرقی و متن تعهدات قبلی که پیشاپیش از برخی عوامل سابقه دار فوتبالی اخذ شده و در پرونده مضبوط است، موارد مختلف پرونده را به دقت با موازین انضباطی فوتبال مطابقت نموده و اعلام می نماید که :

اولا : عوامل تیم فوتبال باشگاه شهرداری تبریز با اقداماتی برخلاف اخلاق ورزشی و بازی جوانمردانه نتایج برخی مسابقات را تعیین نموده اند که در نهایت به صعودشان به لیگ برتر منتهی شده است . به این صورت که :

الف )  با ایجاد ارتباطات غیر متعارف و غیر قانونی با عوامل تیم ها ، زمینه را برای همکاری های نامشروع فراهم ساخته اند که وجود پرینت مکالمات تلفنی و خلاصه مکالمات تحریر شده و نیزاظهارات و اقرار افراد در پرونده ثبت شده است.

ب ) با همکاری مستقیم عوامل تیم های دیگر ( که غالبا ارتباطات معنا دار با سرمربی و کادر فنی تیم شهرداری داشته اند ) زمینه را برای اخذ نتیجه دلخواه در چند مسابقه از جمله مسابقه با تیم یادآوران شلمچه و شهرداری بندر عباس و فولاد یزد و راهیان کرمانشاه فراهم ساخته اند که اسناد و مدارک آن ، از جمله اعترافات و فیلم مسابقات و نظریه هیئت کارشناسی و تحقیقات مراجع ذی صلاح موید این تخلفات است.

پ ) پرداخت رشوه ( مال نامشروع ) به افراد جهت رقم زدن نتیجه مسابقه ازجمله پرداخت ۴ قطعه سکه تمام بهار آزادی به یکی از بازیکنان تیم راهیان کرمانشاه که اقرار فرد گیرنده سکه ها و مدارک متقن در نزد مراجع ذی صلاح موجود است.

ت ) اقدام دسته جمعی و سازمان یافته برخی مسئولین و بازیکنان تیم برای تهیه پول جهت پرداخت رشوه به عوامل یک تیم دیگر ، که اقرار صریح افراد و نیز مستندات اداری و آثار جابجایی پول در سیستم بانکی در پرونده منعکس است.

ث ) تلاش برای هماهنگ سازی عوامل سایر تیم ها در سایر مسابقات برای رقم زدن نتیجه موثر برای تیم شهرداری تبریز که مدارک و مستندات آن در پرونده منعکس است .
ج ) عدم همکاری در مرحله تحقیقات و مکتوم گذاشتن ادله و قرائن رفتارهای ارتکابی افراد که در پرونده مضبوط است .

چ) ممانعت از فیلم برداری از برخی مسابقات مسئله دار ، از جمله مسابقه تیم شهرداری تبریز با شهرداری بندر عباس که مراتب ممانعت به تایید ریاست محترم هیئت فوتبال استان آذربایجان شرقی نیز رسیده است .

که کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل  تیم فوتبال شهرداری تبریز را حسب مورد از مصادیق ماده ۴۰ و ۴۱ و۴۲  آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب :

۱- تیم فوتبال شهرداری تبریز را با در نظر گرفتن خدمات صادقانه برخی مقامات ورزشدوست استان و توجه وافر شورای محترم شهر تبریز و شخص شهردار محترم تبریز به رشته فوتبال ، با اعمال یک درجه تخفیف به سقوط به دسته اول لیگ آزادگان محکوم می نماید .

۲- آقای فرازکمالوند سرمربی باشگاه شهرداری تبریز  را به پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از کلیه فعالیتهای مرتبط با فوتبال محکوم می نماید.

۳- آقای صادق ورمزیار (مربی باشگاه شهرداری تبریز) را به پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال محکوم می نماید .

۴- هر یک از آقایان پیمان صاحب جمعی ( مربی باشگاه شهرداری تبریز) و سعید ورمزیار ( بازیکن باشگاه شهرداری تبریز) را به پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی و هجده ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال محکوم می نماید.

۵- آقای فرهاد صداقت ( سرپرست تیم شهرداری تبریز ) را به پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از فعالیت های مرتبط با فوتبال محکوم می نماید .

۶- آقای میرمعصوم سهرابی ( مدیر عامل باشگاه شهرداری تبریز ) را به پرداخت دویست میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از فعالیت های مرتبط با فوتبال محکوم می نماید .

۷- آقای شیث رضایی ( کاپیتان تیم فوتبال شهرداری تبریز ) را به پرداخت دویست میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می نماید.

۸- هر یک از آقایان علی علی زاده و مهدی واعظی ( بازیکنان تیم شهرداری تبریز )  را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می نماید .

ثانیا : عوامل تیم فوتبال باشگاه یاد آوران شلمچه نیز با اقدام به تبانی با تیم شهرداری تبریز درشرایطی تیم خود را برای مسابقه با شهرداری به تبریز رسانده و به کیفیتی بازی کرده اند که نتیجه دلخواه تیم شهرداری رقم خورده است . به این صورت که :

الف ) ارتباطات مکرری توسط عوامل دو تیم شهرداری تبریز و یادآوران شلمچه ( خصوصا با محوریت شخص آقای محمد عارف نیا ) قبل از انجام مسابقه صورت گرفته که مشروحا رصد شده و در پرونده ثبت شده است.

ب ) اصرار برخی مسئولین تیم یاد آوران شلمچه برعدم اعزام تیم از خوزستان به تبریز که در تحقیقات مراجع ذی صلاح تبیین گردیده است .

پ ) عملکرد خارج از عرف فوتبالی و مغایر با برنامه ریزی های معمول مقامات رسمی فوتبال وعدم اقدام بموقع جهت اعزام تیم از خوزستان به تبریز که مستندات در پرونده مضبوط است .

ت )  ترتیب غیر متعارف امور تیم از جمله سفر و تغذیه و خواب که در نهایت موجب امتیازدهی به تیم شهرداری تبریز شده است.

ث ) وجود شواهد آشکار موید تبانی ، در حین انجام مسابقه ، ازجمله اینکه سرمربی تیم شهرداری تبریز پس از زدن گل سوم به تیم شلمچه ، به بازیکنان خود دستورمی دهد : دیگر گل نزنید که اقرار و اظهارات افراد در پرونده منعکس است.

ج ) رد و بدل شدن وجوه ، بین عوامل دو تیم شهرداری تبریز و یادآوران شلمچه که توسط مراجع ذی صلاح رد یابی گردیده و در گزارش ها مضبوط است .

که کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل تیم فوتبال یادآوران شلمچه را حسب مورد از مصادیق ماده ۴۰ و۴۱ و۴۲ آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب :

۱-  تیم فوتبال یادآوران شلمچه که در جدول مسابقات به دسته دوم تنزل کرده است  را نیز با اعمال یک درجه تخفیف ( به جهت زحمات صادقانه برخی بازیکنان آن باشگاه ) به سقوط به دسته سوم لیگ آزادگان محکوم می نماید .

۲- هریک از آقایان محمد عارف نیا (مشاور مربی ) و ایوب غزی ( مربی ) و منصور چلداری ( سرپرست ) تیم فوتبال یادآوران شلمچه را به پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و ۲ سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۳- آقای مجید ناصری ( مدیر عامل باشگاه یادآوران شلمچه ) را به پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می نماید.

ثالثا : برخی عوامل و بازیکنان تیم های مختلف که در ماجرای تبانی در مسابقات دسته یک لیگ آزادگان به طور مستقیم یا غیر مستقیم دخالت داشته و روند غیر اخلاقی و غیر جوانمردانه فوتبال را تسهیل نموده اند به این صورت که :

الف ) با ارتباطات غیر حرفه ای و غیر جوانمردانه نتایج برخی مسابقات را رقم زده اند .
ب ) با اقداماتی بر خلاف اخلاق ورزشی و بازی جوانمردانه برعلیه تیم خود اقدام کرده اند .

پ ) در انجام وظایف قانونی و حرفه ای خود مسامحه و اهمال نموده اند به نحوی که با کم کاری در تیم خود، مسیرموفقیت تیم دیگری قدم برداشته اند .

ت ) در حین انجام مسابقه  به سود تیم حریف اقدام نموده و برای حریف موقعیت خلق کرده اند .

ث ) رفتارهای غیرعادی و غیر اخلاقی مانند دادن پنالتی مشکوک و هند عمدی و گرفتن اخطارهای متوالی و اخراج عمدی از بازی مستقیم که نتیجه دلخواه حریف را رقم زده است .

ج ) مطلع بودن از رفتارهای ناجوانمردانه در حوزه ماموریت فوتبالی خود و عدم اقدام پیشگیرانه و بعضا اهمال و همکاری با متخلفین.

چ) سوء مدیریت در امور باشگاه بعضا با انگیزه های منفی و بعضا بر اثر اهمال ( مانند آنچه در باشگاه استقلال صنعتی خوزستان صورت گرفته و مانع از موفقیت طبیعی آن تیم شده است ) .

ح) تمارض و تظاهر به مصدومیتی که توسط پزشک تیم تایید نشده است ، که حسب مورد نظریه های پزشکی در پرونده مضبوط است.

که کمیته انضباطی موارد ارتکابی عوامل  فوق الذکر را حسب مورد از مصادیق مواد ۴۰ و ۴۱ و۴۲ آیین نامه انضباطی دانسته و به ترتیب :

۱- آقای عبدالمجید باقری نیا ( سرمربی تیم فوتبال باشگاه استقلال صنعتی خوزستان ) را به  پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و هجده ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۲- آقای بهمن روشنایی ( سرپرست تیم فوتبال باشگاه استقلال صنعتی خوزستان ) را به  پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۳- آقای علی پور کیانی ( قائم مقام باشگاه استقلال صنعتی خوزستان ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۴-  هر یک از آقایان عبدالرضا سعدی و رسول حلفی و حبیب موسوی ( از فعالان در فوتبال  ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال محکوم می نماید .

۵- آقای حیدر علی کامیاب ( مدیر عامل وقت باشگاه برق شیراز ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۶- آقای محسن زاهدی ( بازیکن تیم فوتبال باشگاه برق شیراز ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۷- آقای عبدالحمید رمضانی ( مدیر عامل باشگاه پاس همدان ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۸- آقای امید طیری ( سرمربی تیم فوتبال باشگاه پاس همدان ) را به  پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۹- آقای علی خلفی ( مسئول روابط عمومی باشگاه پاس همدان ) را به  پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید.

۱۰- آقای فریدون میر ترابی (مربی فوتبال) را به  پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید

۱۱- آقای …………… ( بازیکن تیم فوتبال راهیان کرمانشاه که هویت کامل او در پرونده محرز و  محفوظ است ) را به  پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید.

۱۲- آقای هادی موسوی ( بازیکن تیم فولاد یزد )  را به  پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۳- آقای مصطفی افخمی ( مربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۴- آقای پژمان شاه پری ( بازیکن تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۵- آقای شاهین مجیدی ( بازیکن تیم فوتبال باشگاه شهرداری بندر عباس ) را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۶- آقای نادر دست نشان ( سرمربی تیم فوتبال باشگاه سایپای شمال ) را به  پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۷- آقای رضا نیکزادی ( سرپرست تیم فوتبال باشگاه سایپای شمال ) را به  پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۸- آقای احد الیاسی ( سرپرست تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج ) را به  پرداخت پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۱۹- آقای جمشید غدیری  ( سرمربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج که پس از برخی رفتارهای مشکوک از سمت خود کنار گذاشته می شود  ) را به  پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۲۰- آقای رتیپ طاهری( مربی تیم فوتبال باشگاه شهرداری یاسوج ) را به  پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی و یک سال محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۲۱- هر یک از آقایان محمد پورمند و اتابک نمازی و میلاد جعفری و وحید کارگر ( بازیکنان تیم فوتبال شهرداری یاسوج ) را به  پرداخت شصت میلیون ریال جریمه نقدی و شش ماه محرومیت از کلیه فعالیت های مرتبط با فوتبال  محکوم می نماید .

۲۲- هر یک از آقایان محمد مهدی ورنکش ( بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه) رضا طلبه( بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه) مرتضی مولایی ( بازیکن تیم فوتبال یادآوران شلمچه) مرتضا هاشم زاده ( بازیکن تیم فوتبال شهرداری تبریز) را به پرداخت چهل میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می نماید .

۲۳- از آقای محمد زعفرانی و سایر عوامل فوتبالی ( که به دلیل امنیتی و مصالح افراد ، هویتشان محرمانه در پرونده محفوظ است)  که در راستای تحقیقات و کشف حقایق در این پرونده همکاری نمودند و از بی مهری ها و تهدیدات مستقیم و غیر مستقیم برخی افراد نهراسیدند و به روند دادرسی کمک کردند تقدیر و سپاس به عمل می آید.

این رای در تمام موارد مطابق ماده ۱۵ آیین نامه انضباطی ظرف یک هفته پس از ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی در کمیته محترم استیناف می باشد.

و اما این پرونده به سبب شکایت برخی افراد از جمله شکایت آقای عسگرشاهی و نیز درخصوص تخلفات سایر عواملی که به نحوی در مسابقات دسته اول لیگ آزادگان دخالت داشته اند و تاکنون دلایل کافی علیه ایشان جمع آوری نشده است از جمله آقای دکتر علی اکبر روشنی (پزشک تیم اتکای گلستان ) و  علی گلی و آقای  نادر باقری و مرتضی کریمی و …  کماکان مفتوح است.

و کمیته انضباطی ضمن تقدیر از کلیه کسانی که در مسیر تحقیقات پرونده همکاری موثر با ستاد تحقیقات و سایر نیروهای دخیل در پرونده نمودند ، از همه دلسوزان و زحمتکشان عرصه فوتبال دعوت می نماید تا چنانچه اخبار و اطلاعاتی راجع به موضوع پرونده دارند در اولین فرصت در اختیار کمیته انضباطی فدراسیون قرار دهند تا بخش ناتمام پرونده نیز تکمیل و منتهی به صدور حکم شود .

انتهای خبر