- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - http://etedalpres.ir -

واکنش رییس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی به شایعه ابطال انتخابات در ورزقان و بناب

رییس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: مردم ایران اسلامی با حضور حداکثری خود در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری، “نه” قاطعی به فساد، رانت، تکبر و خودخواهی گفتند و با اعلام کردند که خواستار حاکمیت اخلاق، تدبیر و عقلانیت در کشور هستند.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی : در تقابل با هیچ جریان سیاسی نیستیم و نماینده حزب و یا تشکل سیاسی نیستیم/ ابطال انتخابات شهرستان ورزقان، صحت ندارد/ تا امروز مدارک مستندی مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات بناب، دریافت نکرده ایم

 به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، سعید شبستری خیابانی در نشست خبری با جمع محدودی از اصحاب رسانه استان گفت: این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان ما نیز به صورت شفاف، قانونی و هدفمند برگزار شد، چرا که اعتقاد داشتیم آرای مردم، حق الناس و امانت مردم است.

وی افزود: اقشار مختلف مردم با حضور حداکثری خود در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر از اسلام، نظام و آرمان‌های مقدس انقلاب اسلامی دفاع کردند.

وی با بیان اینکه در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۶۲۳ نفر در تمامی حوزه های انتخابیه استان به عنوان داوطلب نمایندگی مجلس، ثبت نام کردند، ادامه داد: از این تعداد، ۶۴ نفر خانم بودند که نسبت به دوره نهم، افزایش قابل توجهی داشته است. از این تعداد خانم ثبت نام کننده ۱۱ نفر انصراف داده و ۱۹ نفر نیز رد صلاحیت شدند.

رییس ستاد انتخابات استان ابراز کرد: در نهایت و بعد از انجام مراحل قانونی، ۳۱۰ نفر تایید صلاحیت شده و در حوزه‌های انتخابیه با یکدیگر به رقابت پرداختند .

به گفته شبستری، در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه استان، ۱۰ نفر بهارستانی شدند و در دوره دوم، ۱۸ کاندیدای باقی مانده برای کسب ۹ صندلی باقی مانده به رقابت خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه ۶۴ نفر به عنوان داوطلب در مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کرده بودند ،گفت: از این آمار ۶ نفر تایید صلاحیت شده اند که در نهایت ۵ نفر به مجلس خبرگان رهبری راه یافتند.

شبستری در بخش دیگری از سخنان خود تعداد واجدین شرایط رای دادن در استان را دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد، در حدود ۱۴۳ هزار نفر رای اولی بودند که نیمی از آنان در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر رای داده اند.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده متوسط میزان مشارکت مردم استان در این دوره از انتخابات ۶۲ درصد بود که نسبت به دوره‌های قبل، افزایش بی‌نظیری را داشته است. همچنین میزان مشارکت مردم در حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر ۵۰٫۰۶ درصد بوده است.

شبستری همچنین گفت: در این دوره از انتخابات در استان به بیش از ۵۰ نفر از روسای ادارات، مدیران، کارمندان و حتی مجریان انتخابات، تذکر کتبی و شفاهی و به ۵۰ نفر از دواطلبین نمایندگی مجلس شورای اسلامی، تذکر کتبی داده ایم.

وی با اشاره به تعامل خوب هیات اجرایی و هیات نظارت استان در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: به اذعان اکثر کارشناسان، بدون هیچ حاشیه امنیتی و مساله خاصی، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌ویژه در استان ما برگزار شد.

به گفته وی علی رغم وجود مشکلات بسیار و محدودیت‌های مختلف، مردم ایران اسلامی، تصمیم نهایی را گرفتند و نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کردند.

رییس ستاد انتخابات استان ادامه داد: این دوره از انتخابات برای همه مردم و بخصوص برای اشخاصی که دم از مردم می‌زنند ولی به جای آنان صحبت می‌کنند، پیام خاصی داشت. پیام انتخابات این بود که مردم می‌خواهند اخلاق، تدبیر و عقلانیت را در کشور حاکم کرده و به بداخلاقی، رانت، فساد،غرور و تکبر “نه” گفتند.

شبستری در پاسخ به ادعاهای افرادی مبنی بر تخلف در برخی شهرستان ها، اذعان داشت: باید بر اساس مستندات کار کنیم و آنچه که از صندوق ها بیرون می آید را قبول کنیم ولی با این وجود هرگونه تخلف قابل رسیدگی است و افرادی که ادعای تخلف دارند باید مستندات را ارائه کنند و در طول روزهای گذشته اعتراضاتی رسیده است که برای آنها مستنداتی وجود ندارد.

وی در رابطه با شایعه ای که اخیرا در فضای تلگرام مبنی بر ابطال انتخابات ورزقان مطرح شده بود ابراز کرد: ابطال انتخابات این شهرستان، صحت ندارد.

وی ادامه داد: تخلفات شهرستان ورزقان به حدی نبود که در روند انتخابات تاثیر گذار باشد و به صورت جزئی بود.

این مقام دولتی به آمار ۱۴۶٫۴۸ درصدی ورزقان در انتخابات اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه برخی از افراد اصالتا اهل شهرستان ورزقان بوده ولی ساکن شهر تبریز هستند در روز انتخابات جهت حمایت از کاندیدای خود به این شهرستان رفته و رای داده اند و در روز انتخابات نیز برخی محدودیت هایی را برای تردد اتوبوس ها اعمال کرده بودیم که جلوی برخی از این اقدامات را گرفت.

شبستری در رابطه با زمان برگزاری دقیق دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اواخر فرودین و یا اوایل اردیبهشت، دوره دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود ولی تا امروز وزارت کشور زمان دقیقی را اعلام نکرده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی برگزار می شود یا خیر گفت: اخیرا شخص وزیر کشور، درخواستی به شورای نگهبان مبنی بر برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات در حوزه های انتخابیه را داشته اند ولی فعلا شورای نگهبان، نظر خود را اعلام نکرده است. در صورت برگزاری الکترونیکی انتخابات، این امر در استان آذربایجان شرقی نیز بدون هیچ گونه مشکلی، انجام خواهد شد.

وی به مصاحبه اخیر امام جمعه شهرستان بناب مبنی بر تقلب در انتخابات این حوزه واکنش نشان داد و افزود: ” ما بر اساس مستندات کار می کنیم و معتقد هستیم که بر اساس شنیده ها و حرف و حدیث دیگران نمی شود کاری کرد. ما تا امروز مدارک مستندی مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات بناب، دریافت نکرده ایم و به مردم این اطمینان را می دهیم که در صورت داشتن مستندات، بررسی‌های لازم را انجام داده و نتیجه را اعلام می کنیم. تنها سندی که برخی افراد در این مورد به ما ارائه داده اند، نامه ای با امضای طرفداران برخی کاندیداها است.!”

خبرنگار: مردم با انتخاب استاندار سابق ضعف مدیریت استاندار فعلی را نشان دادند/چرا جبارزاده حاضر به مناظره با بیگی نشد؟

در ادامه این نشست یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه ضمن انتقاد از سیاست های دولت تدبیر و امید در طول دو سال گذشته، تشریح کرد: مردم در روز انتخابات استاندار سابق را با رای بالا به عنوان نماینده خود انتخاب کردند و این اقدام نشان دهنده آن است که شما در مدیریت خویش ضعف داشته و باید استعفا بدهید.

این خبرنگار ادامه داد: استاندار سابق چندین بار از شما دعوت به مناظره کرده اما شما حاضر به مناظره نشده اید و این نشان دهنده ضعف مدیریت استاندار فعلی است.

معاون استاندار: دولت تدبیر و امید در مهار تورم و اشتغال زایی عملکرد قابل قبولی داشته است

شبستری در پاسخ به انتقادات این خبرنگار گفت: این نظرات شخصی شما است و ما شاخص هایی را برای ارزیابی اقداماتمان داریم که نشان می دهد دولت تدبیر  امید در بخش های اشتغال زایی و تورم و خیلی از بخش های دیگر اقداماتی قابل توجهی انجام داده است.

وی تصریح کرد: ما موظف هستیم که سیاست ها دولت تدبیر و امید را در جامعه اجرا کنیم و نماینده هیچ حزب و تشکل خاصی نبوده و بر همین اساس نمی توانیم مناظره کنیم و زمینه را برای حضور احزاب را در جامعه آماده می کنیم.

رحیمی: خبرنگاران در برابر خیانت های دولت گذشته سکوت کردند

در ادامه رضا استاد رحیمی مدیرکل سیاسی استانداری آذربایجان شرقی ضمن انتقاد از اصحاب رسانه، اعلام کرد: خبرنگاران جزو جامعه مدنی هستند و در دولت گذشته شاهد بودیم که جامعه مدنی و رسانه ها در مقابل خیانت هایی از جمله اختلاس ۳ هزار میلیاردی و بنزین های آلوده سکوت اختیار کردند.

مسئولین استان دیواری کوتاه تر از خبرنگاران پیدا نمی کنند

یکی از خبرنگاران در پاسخ به انتقادات استاد رحیمی بیان کرد: با توجه به این که قصد نداشتم به حواشی وارد شوم ولی اقدام فرمانداری تبریز مبنی بر جمع آوری بنرهای انجمن صنفی در روز ۲۲ بهمن و اظهارات تند آقای استاد رحیمی باعث شد که از حقوق خبرنگاران دفاع کنم.

وی در همین راستا ادامه داد: مسئولین در آذربایجان شرقی دیواری کوتاه تر از دیوار خبرنگاران پیدا نکرده و در بیشتر مواقع خبرنگاران را محکوم کرده اند.