- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - http://etedalpres.ir -

پایان بحران گروگانگیری ۲ هفته‌ای در ایروان با تسلیم مردان مسلح

پایان بحران گروگانگیری ۲ هفته‌ای در ایروان/ مردان مسلح تسلی شدند
گروه مسلحی که در تاریخ ۱۷ جولای ساختمان هنگ حفاظتی پلیس در منطقه اربونی را اشغال کرده بودند، بعد از ۱۵ روز درگیری و آشوب، شب گذشته بالاخره تسلیم نیروهای حکومتی شدند.
در پی خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری ریو نووستی، شب گذشته ساعت ۲۱:۳۰ به وقت محلی، واروجان آوستیسیان یکی از رهبران این گروه مسلح تسلیم شدن گروه به نیروهای حکومتی را اعلام کرده بود.

 آوستیسیان، بیان کرده است: ما تصمیم به تسلیم شدن گرفتیم اما با وجود این خواستیم انگیزه ای برای صداهای مخالف بوده و جنبش های مردمی را تکان داده باشیم.

گروه مسلح تسلیم حکومت شدند

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)به نقل از دانشجو، الجزیره نوشت، سرویس امنیت ملی ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: با تسلیم همه افراد مسلح، بحران گروگانگیری که طی ۲ هفته گذشته در ایروان ادامه داشت، به پایان رسید.

روز یکشنبه یکی دیگر از افراد مسلح توسط نیروهای امنیتی زخمی شد. نیروهای امنیتی تا ساعت ۵ بعد از ظهر شنبه به افراد مسلح فرصت داده بودند تا تسلیم شوند.

در این بیانیه آمده است: عملیات ضد تروریستی نیروهای امنیتی پایان یافته و منجر به تسلیم افراد مسلح شده است. ۲۰ تروریست در جریان این عملیات دستگیر شدند.

افراد مسلح ۴ مامور پلیس را به مدت یک هفته گروگان گرفته بودند و آنها را سالم آزاد کردند. آنها بعدا ۴ نیروی کادر آمبولانس ایروان را گروگان گرفتند ولی روز شنبه ۲ نفر آنها را آزاد کردند.

افراد مسلح در ابتدای حمله خود به ساختمان پلیس ایروان، یک مامور پلیس را کشته و تعدادی دیگر را زخمی کردند.

مقام‌های ارمنستان روز شنبه هشدار داده بودند که حق استفاده از زور را علیه این گروه مسلح دارند.

بحران گروگانگیری همچنین موجب اعتراضات گسترده و وسیعی در شهر ایروان شد که درگیری بین پلیس و تظاهرات کنندگان در روز جمعه منجر به زخمی شدن دهها نفر شد و پلیس تعدادی را بازداشت کرد.

این حمله با هدف آزادسازی “جیریر سیفیلیان” رهبر مخالفان ارمنستان انجام شد، وی ۲۰ ژوئن به اتهام توطئه برای تصرف چند ساختمان دولتی و تاسیسات مخابراتی در ایروان بازداشت شده است.

طرفداران سفیلیان پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند با تحریک یک گروه مسلح شورشی، وضعیت و شرایط را در ارمنستان تغییر دهند.

افراد مسلح خواستار استعفای سرژ سرگیسیان رئیس جمهور ارمنستان شده بودند.