- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - http://etedalpres.ir -

هشدار عرب باغی مدیرعامل منطقه آزاد ارس درباره آلودگی شیمیایی آب ارس توسط ارمنستان: سکوت مجامع بین‌المللی نسبت به آلودگی آب ارس فاجعه است

سکوت مجامع بین‌المللی نسبت به آلودگی آب ارس فاجعه است

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، محسن خادم عرب باغی در اولین نشست بین‌المللی حفاظت زیست‌محیطی فرامرزی ایران و کشورهای همسایه، با انتقاد از سکوت نسبت به آلودگی آب رودخانه ارس اظهار داشت: برخلاف پیگیری‌های متعدد از سوی ایران نسبت به ورود پسماندهای شیمیایی از سوی یکی از کشورهای همسایه به رود ارس، مجامع بین‌المللی در برابر خطرات ناشی از آلودگی آب رودخانه ارس سکوت کرده‌اند.

وی در جمع نمایندگان ۱۲ کشور فعال در عرصه حفاظت زیست‌محیطی فرامرزی، افزود: رودخانه ارس علاوه بر اینکه مرز بین ایران و ارمنستان و آذربایجان می‌باشد، درنهایت با ورود به بزرگ‌ترین دریاچه جهان خطرات بی شمار زیست‌محیطی برای کشورهای حاشیه دریاچه خزر دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، یکی از معضلات جوامع صنعتی را بی‌توجهی به مسائل زیست‌محیطی عنوان کرد و گفت: بی‌توجهی به محیط‌زیست در جوامع و محیط‌های صنعتی علاوه بر ایجاد خطرات طبیعی و انسانی، موجب رکود اقتصادی و بروز خطرات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

وی افزود: سازگاری تکنولوژی به‌کارگیری شده در صنایع با محیط‌زیست عامل مهمی در حفاظت از محیط زندگی، جلوگیری از هدر رفتن منابع طبیعی و انسانی و حفاظت از منابع تجدید ناپذیر است.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در حال‌ توسعه است افزود: اعتقادداریم توسعه پایدار با رعایت سلامت محیط‌زیست محقق می‌شود و در این راستا برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلفی انجام‌شده و در حال اجرا است.

عرب باغی، آموزش و فرهنگ‌سازی را عوامل مهم رعایت مسائل و استانداردهای زیست‌محیطی عنوان کرد و با بیان اینکه افراد جامعه باید از دوران کودکی نحوه زندگی سالم و حفاظت از محیط‌زیست را بیاموزند، گفت: کارگاه‌های آموزشی مختلفی در ارس برگزار شده و قطعاً ادامه دارد.

وی افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ارس و قرارگیری در مناطق حفاظت‌شده، اکوسیستم‌های مختلف، رودخانه ارس، جنگل‌های ارسباران، آثار تاریخی متعدد، مسائل مرتبط با محیط‌زیست با حساسیت ویژه‌ای پیگیری می‌شود.