- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - http://etedalpres.ir -

رئیس کمیته بین المللی المپیک مشخص شد

توماس باخ به عنوان رییس جدید کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، انتخابات ریاست کمیته بین‌المللی المپیک برای تعیین نهمین رییس IOC در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین برگزار شد که توماس باخ رییس کمیته ملی المپیک آلمان و نایب رییس IOC به عنوان رییس جدید و جانشین ژاک روگ انتخاب شد.

کاندیداهای ریاست IOC

این انتخابات در دو مرحله‌ برگزار شد که در مرحله‌ی اول وو از تایوان از دور رقابت کنار رفت تا پنج کاندیدای دیگر به مرحله‌ی دوم راه یابند که در نهایت باخ آلمانی ریاست IOC را بر عهده گرفت.

کاندیداهای ریاست IOC چه کسانی بودند؟

توماس باخ از آلمان (۵۹ ساله)

قهرمان شمشیربازی المپیک ۱۹۷۶ بوده و در سال ۱۹۹۱ یکی از اعضای IOC شد. وی در گذشته مدیر اجرایی کمپانی آدیداس نیز بوده است و ریاست کمیته المپیک آلمان را نیز بر عهده دارد. در زمان اتهام دوپینگ ورزشکاران آلمان غربی، این اتهام نیز به او زده شد اما باخ آن را رد کرد. وی پیش از انتخابش به عنوان رئیس جدید، نایب رئیس IOC بود.

سرگئی بوبکا از اوکراین (۴۹ ساله)

قهرمان افسانه‌ای پرش با نیزه از اوکراین که ۳۵ بار رکورد جهان را شکست. او اولین ورزشکار تاریخ بود که در پرش با نیزه به رکورد ۶ متر رسید که رکورد ۶ متر و ۱۰ سانتی‌متری او هنوز شکسته نشده است. وی سالها برای شوروی سابق مسابقه داد و پس از فروپاشی، برای اوکراین مسابقه داد. شش طلای جهان و طلای المپیک در کارنامه بوبکا به چشم می‌خورد.

ریچارد کریون از پورتوریکو (۶۰ ساله)

بانکدار و سرمایه‌دار پورتوریکویی است که از سال ۱۹۹۰ تا به حال عضو IOC بوده است.

ان‌جی سرمیانگ از سنگاپور (۶۴ ساله)

دیپلمات سابق سنگاپوری که فردی متمول و تاجر است. او از سال ۱۹۹۸ عضو IOC بوده و از سال ۲۰۰۹ نایب رییس کمیته بین‌المللی المپیک شده است.

دنیس اوسوالد از سوئیس (۶۶ ساله)

ملی‌پوش سابق قایقرانی سوئیس است که در المپیک ۱۹۶۸ مدال برنز روئینگ را برده است. او رییس فدراسیون جهانی روئینگ است و حرفه وکالت را در پیش گرفته. وی در آستانه‌ی انتخابات، به شدت علیه توماس باخ انتقاد کرد و معتقد بود او از پستش در جهت منافع شخصی و کسب درآمد استفاده می‌کند.

چینگ کو وو از تایوان (۶۶ ساله)

هفت سال است که ریاست فدراسیون جهانی بوکس را بر عهده دارد. او بوکس زنان را هم وارد المپیک کرد. شغل او معماری است.

ژاک روگ که بود؟

مرد ۷۱ ساله بلژیکی هشتمین رییس کمیته بین‌المللی المپیک لقب گرفت. او در سال ۲۰۰۱ بر مسند ریاست نشست و پس از ۱۲ سال به خاطر کهولت سن اعلام کرد دیگر قصد کاندیدا شدن ندارد. وی جراح ارتوپد بوده است.

او در سه دوره‌ی المپیک ملی‌پوش رشته‌ی قایقرانی بادبانی بوده و سابقه‌ی حضور در تیم ملی راگبی بلژیک را هم داشته است. روگ از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ رییس کمیته المپیک بلژیک بوده و از ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ هم ریاست کمیته المپیک اروپا را بر عهده داشته است. وی از سال ۱۹۹۱ عضو IOC شد و هفت سال بعد به عضویت کمیته اجرایی درآمد.

درباره کمیته بین‌المللی المپیک

کمیته بین‌المللی المپیک ۱۱۹ سال قبل یعنی در سال ۱۸۹۴ میلادی شکل گرفت که مقر آن در لوزان سوئیس است. ” پیر بارون ده کوبرتن” پایه‌گذار IOC در سال ۱۸۹۴ بود. کمیته بین المللی المپیک ۱۰۵ عضو فعال و ۳۲ عضو افتخاری دارد. هر عضو IOC نیز برای یک دوره‌ی هشت ساله انتخاب می‌شود. کمیته اجرایی IOC نیز ۱۵ عضو دارد (رییس، چهار نایب رییس و ۱۰ عضو)

در حال حاضر کمیته بین المللی المپیک ۶۸ فدراسیون ورزشی را به رسمیت می‌شناسد که ۲۸ عضو آن عضو انجمن فدراسیون‌های بین‌المللی بازی‌های المپیک تابستانی (ASOIF) هستند، ۷ عضو نیز در انجمن فدراسیون‌های بین‌المللی بازی‌های المپیک زمستانی (AIOWF) عضویت دارند. هم‌چنین ۳۱ عضو در انجمن فدراسیون‌های ورزشی بین‌المللی به رسمیت شناخته شده از سوی کمیته بین المللی المپیک (ARISF) قرار گرفته‌اند و دو عضو هم اعضای اسپورت آکورد (فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی و فدراسیون بین‌المللی سافتبال) هستند.