- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - http://etedalpres.ir -

به دنبال اقدام غیر متعارف باکو؛ مرزهای زمینی ایران و آذربایجان بسته شد

مسئول رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن تائید بسته شدن مرزهای جلفا و بیله سوار توسط مرزبانی ایران گفت در پاسخ به اقدام غیرمتعارف مرزبانی جمهوری آذربایجان در بستن مرز پلدشت – شاه تختی و بی نتیجه بودن دو روز پیگیری برای بازکردن این مرز، از دیروز عصر مرز های بیله سوار و جلفا بسته شدند.

 به

 گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، سید محمد آیت اللهی گفت: جمهوری آذربایجان به بهانه تیراندازی یک فرد ناشناس به یک تراکتور در منطقه مرزی پلدشت که خوشبختانه تلفات جانی نداشته در اقدامی غیرمتعارف مرز پلدشت – شاه تختی را روز چهارشنبه مسدود نمود که این امر موجب بروز مشکلات جدی برای رانندگان و مسافران ایرانی گردید.

وی افزود: بر اساس قوانین و عرف بین المللی معمولا در بروز این گونه حوادث در مناطق مرزی، مرزبانان دو کشور دیدار و موضوع را مدیریت می کنند و در این مواقع هیچ گاه مرزها بسته نمی شوند، اما برغم درخواست مرزبانان ایرانی، طرف آذری از مذاکره خودداری و اقدام به بستن مرز پلدشت نموده است.

مسئول رسانه ای سفارت ایران گفت: پس از دو روز خویشتنداری ایران در قبال اقدام غیرمتعارف مرزبانی جمهوری آذربایجان و پس از اطلاع قبلی به طرف آذری مبنی بر اقدام بازدارنده، مرزهای بیله سوار و جلفا را مسدود کرد.

وی با تاکید بر این که دو سال پیش یک مرزبان ایرانی غیر مسلح کشورمان در بیله سوار توسط مرزبانان آذری به شهادت رسید، اما ایران مرز را نبست و موضوع را از مراجع ذیربط پیگیری کرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است مرزهای مشترک نماد دوستی دو ملت است و ایران همواره تسهیلات لازم برای ترددهای مرزی را ایجاد کرده و مسئولین سفارت رایزنی های خود برای حل این مشکل را نیز ادامه می دهند.