بعد از ماهها انتظار کلید خورد؛ آغاز تغییر مدیران استانی از علوم پزشکی/ پس از ۱۹ سال یک پزشک خارج از گروه قلب، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شد + سوابق کامل

با حکم وزیر بهداشت، رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد. همانطورکه پیش از این در پایگاه خبری اعتدال پرس خبر داده شده بود(این خبر:رئیس آینده دانشگاه علوم پزشکی تبریز کیست ؟) دکتر صومی از سوی دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز(آذربایجان شرقی) معرفی و […]

با حکم وزیر بهداشت، رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد.

همانطورکه پیش از این در پایگاه خبری اعتدال پرس خبر داده شده بود(این خبر:رئیس آینده دانشگاه علوم پزشکی تبریز کیست ؟) دکتر صومی از سوی دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز(آذربایجان شرقی) معرفی و کلید بهداشت و درمان استان را از دکتر یعقوبی رئیس پیشین این دستگاه تحویل گرفت.

گزارش اعتدال پرس حاکی است، دکتر محمد حسین صومی از سال ۸۴ ریاست مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد و از سال ۱۳۸۶ مدیریت گروه بیماری‌های داخلیدانشگاه علوم پزشکی تبریز بوده است.

وی در سوابق مدیریتی خود علاوه بر ریاست مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد ، مدیریت در جهاد سازندگی ، مشاور فرماندار تبریز در دولت اصلاحات و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز (( در دوران مدیریت دکتر پزشکیان و دکتر جودت )) را نیز دارد .

گفتنی است دکتر علی رضا یعقوبی رئیس قبلی دانشگاه علوم پزشکی تبریز فوق تخصصی جراحی قلب و عروق از دانشگاه ایران، از سال ۸۹ ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز را بر عهده داشت.

از نکات جالب توجه این انتصاب اینست که ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعد از قریب ۱۹ سال از زمان دکتر پزشکیان تا امروز(پزشکیان، جودت، خلیلی و یعقوبی) از حاکمیت پزشکان گروه قلب و عروق خارج شد.

* با روی کار آمدن ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی که متولی حوزه بهداشت و درمان و اموزش پزشکی استان است، مردم انتظار دارند نابسامانیهای متعدد این حوزه از جمله کیفیت پایین خدمات بهداشتی، نظارت ضعیف بر مراکز درمانی دولتی و بخش خصوصی، هزینه های کلان و غیرقانونی پزشکان جراح و سوء مدیریت بیمارستانهای بزرگ تبریز از جمله سینا، امام رضا، مدنی و …  برچیده و سریعا اصلاح شود چراکه در غیر اینصورت این عزل و نصب ها هیچ توجیه و مقبولیتی نخواهد داشت.

متن حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش کشور به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمد حسین صومی

استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز

با سلام و احترام؛

نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز منصوب می‌شوید.

از جنابعالی انتظار دارم با استفاده از توان تخصصی و کارشناسی اعضای هیأت علمی و کارکنان محترم دانشگاه و استفاده از ظرفیت منابع بالقوه سایر بخش‌های حوزه ماموریت خود اقدامات زیر را انجام دهید:

۱-تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت مردم بویژه محرومان و نیازمندان.

۲- ارتقاء برنامه های جاری حوزه های بهداشتی درمانی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی.

۳-صیانت از منابع انسانی، فیزیکی و مالی.

۴- عملیاتی نمودن برنامه پنجم توسعه و برنامه سلامت دولت یازدهم.

۵- توسعه عدالت در سلامت در حوزه ماموریت خود.

۶- توجه به امر اعتدال، توانمندی وشایسته سالاری در انتصابات و تکریم اعضای هیات علمی و کارکنان حوزه‌ سلامت.

امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف با رعایت قانونمداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق و سرافراز باشید

سوابق علمی-اجرایی و مدیریتی محمدحسین صومی

صومی فارغ‌التحصیل رشته دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۷۲، متخصص داخلی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۷۵ و فوق تخصصی گوارش و کبد بالغین در سال ۸۳ از دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

برخی از سوابق علمی و اجرایی دکتر محمدحسین صومی به شرح زیر است:

فوق تخصص گوارش و کبد -استاد پایه ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تبریز، مدیر گروه بیماری‌های داخلی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تبریز از سال ۱۳۸۶ تاکنون، عضو هیئت بورد تخصص داخلی کشور، عضو شورای پژوهشی شبکه‌های هپاتیت و سرطان کشور، رئیس بخش گوارش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تبریز -همچنین وی از سال ۸۴ ریاست مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد و از سال ۱۳۸۶ مدیریت گروه بیماری‌های داخلی را برعهده دارد. مهم‌ترین عناوین دکتر صومی کسب عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در علوم بالینی در سال ۱۳۸۶،‌محقق برتر دانشگاه از نظر چاپ مقالات سطح یک ارتقا در سال ۱۳۸۷، استاد نمونه آموزشی سال ۱۳۸۶ از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، برنده مقاله برتر دومین کنگره بیماری‌های مجاری صفراوی و پانکراس در سال ۱۳۸۷ است. پژوهشگر برتر بالینی دانشگاه در سال‌های ۱۳۸۶و ۱۳۸۹و۱۳۹۱ -پژوهشگر برتر در زمینه تحقیقات پایه و کاربردی در رشته گوارش از طرف انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران در سال ۱۳۸۹ ،محقق برتر دانشگاه از نظر چاپ مقالات سطح یک آیین نامه ارتقاء در سال ۱۳۸۷ ، ارائه بیش از ۱۱۰ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی -معاون درمان نمونه کشور در سال ۱۳۸۰ و پزشک نمونه سازمان‌های بیمه گر بیمه های استان در سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ -پزشک منتخب سازمان نظام پزشکی استان و کشور در سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۹۱ -رئیس هئیت مدیره انجمن متخصصین داخلی استان آذربایجان شرقی -بازرس انجمن گوارش و کبد کشور

 مهم‌ترین فعالیت‌های آموزشی وی شامل تدریس دروس بالینی و عملی در مقاطع دکترای عمومی، دکتری تخصصی و فوق تخصصی همچنین اداره کارگاه‌های متعدد در مراکز آموزشی پژوهشی و مشاوره و راهنمایی ۲۴ پایان‌نامه در مقاطع مختلف (دکتری عمومی، تخصصی و Ph.d و فوق تخصصی) است. انتشار ۲۴ مقاله بین‌المللی خارجی و ۳۶ مقاله داخلی، ارائه ۷۵ مقاله در کنگره‌های علمی خارجی و داخلی، اجرای ۶۵ پروژه تحقیقاتی دانشگاهی و بین مراکزی و تألیف دو جلد کتاب است.

 آئین تودیع و معارفه ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز فردا صبح در تالار شایانمهر دانشکده پزشکی برگزار می گردد.

مراسم تکریم دکتر علیرضا یعقوبی و معارفه جناب آقای دکتر محمد حسین صومی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز یکشنبه مورخ ۹۲/۸/۲۶  ساعت ۸ صبح در محل تالار شهید شایانمهر دانشکده پزشکی (واقع در خیابان گلگشت پشت دانشکده دندانپزشکی) برگزار می گردد.

به نظر می رسد این تغییر مدیریتی شروعی برای تغییرات مدیریتی در سازمان ها و نهادهای مختلف استان به شمار می رود، بنابراین با روی کار آمدن جبارزاده به عنوان استاندار آذربایجان شرقی به احتمال فراوان شاهد تغییرات زیادی در ریاست سازمان های مهم استان خواهیم بود.
انتهای خبر