- پایگاه خبری تحلیلی اعتدال آذربایجان ( نسخه جدید اعتدال پرس) - https://etedalpres.ir -

موج سرما و یخبندان در آذربایجان شرقی از روز شنبه

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی اعلام کرد: با ریزش هوای سرد نواحی شمال کشور از روز شنبه آینده شاهد کاهش محسوس دما خواهیم بود و با توجه به تداوم فعالیت سامانه بارشی، ایجاد یخبندان دور از انتظار نمی باشد.

به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان)، محمد اشجعی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه فعالیت سامانه بارشی در ۲۴ ساعت گذشته موجب بارش باران در تمام نقاط این استان شده است، گفت: بیشترین بارش به صورت باران از ایستگاه مرند به میزان ۱۱٫۸ میلی متر گزارش شده است.
وی با اعلام اینکه بیشینه دمای استان در ۲۴ ساعت گذشته از میانه و بندرشرفخانه به میزان ۲۱ درجه سانتی گراد بالای صفر گزارش شده است، افزود: کمینه دما در مدت یاد شده مربوط به کلیبر و ورزقان با هفت درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است.
اشجعی میزان بارش باران در شهر تبریز را در ۲۴ ساعت گذشته ۴٫۶ میلی متر اعلام کرد و گفت: دمای هوا هم در این شهر بین ۱۰ و ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر متغیر بوده است.
وی برای پایان هفته کاهش دما و احتمال بارش برف در ارتفاعات و نقاط کوهستانی و سردسیر استان را پیش بینی کرد.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.