1

شیوع آنفلوآنزای مرغی در آذربایجان‌شرقی/ مردم مرغ و تخم مرغ را از مراکز مجاز خریداری کنند

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: آنفلوآنزای مرغی اخیراً در برخی کشورها از جمله کشور ما شیوع پیدا کرده و نمونه‌هایی از این آنفلوانزا در استان ما نیز مشاهده شده است.

شیوع آنفلوآنزای مرغی در آذربایجان‌شرقی/ مردم مرغ و تخم مرغ را از مراکز مجاز خریداری کنند
 به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، احمد جهانسری در نشست بررسی و آسیب‌شناسی شیوع  آنفلوآنزای مرغی در استان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: آنفلوآنزای مرغی اخیراً در برخی کشورها از جمله کشور ما شیوع پیدا کرده و نمونه‌هایی از این آنفلوانزا در استان ما نیز مشاهده شده که توسط نهادهای ذی‌ربط از جمله دامپزشکی، جهادکشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی رصد و پایش می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که با آغاز فصل سرما و کوچ پرندگان، احتمال شیوع این بیماری در سراسر کشور افزایش یافته است.

جهانسری گفت: خوشبختانه این موضوع در استان جای نگرانی ندارد و اگر مشکل حاد باشد قرارگاه زیستی استان آماده همکاری با نهادهای ذی ربط است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ادامه داد: با وجود اینکه در استان مشکل خاصی در این مورد نداریم اما رعایت نکات بهداشتی همانند تهیه مرغ و تخم مرغ از مراکز مجاز و بهداشتی زیر نظر سازمان دامپزشکی، عدم خرید طیور از بازارچه‌های غیر بهداشتی و محلی و نیز عدم شکار پرندگان مهاجر و خوردن آنها لازم و ضروری است.

وی همچنین توصیه کرد تا همشهریان در صورت مشاهده لاشه طیور از تماس مستقیم با آن خودداری کرده و سازمان دامپزشکی را مطلع کنند.