جزئیات تصمیم انتخاباتی شورای مشورتی اصلاح طلبان؛ ۵گزینه جایگزین خاتمی

معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات با معرفی ۵ گزینه جایگزین خاتمی که از سوی شورای مشورتی ۴۶ نفره اصلاح طلبان معرفی شده اند، این افراد را آلترناتیوهای این طیف خواند که در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی به عنوان گزینه های این طیف برای اجماع معرفی خواهند شد. به گزرش اعتدال پرس به نقل از مهر، […]

معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات با معرفی ۵ گزینه جایگزین خاتمی که از سوی شورای مشورتی ۴۶ نفره اصلاح طلبان معرفی شده اند، این افراد را آلترناتیوهای این طیف خواند که در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی به عنوان گزینه های این طیف برای اجماع معرفی خواهند شد.

به گزرش اعتدال پرس به نقل از مهر، محسن مهرعلیزاده درباره تاخیر در اعلام کاندیداتوری خود و برخی از کاندیداهای اصلاح طلب که در معرض کاندیداتوری هستند، اظهار کرد: واقعیت این است که من و برخی دوستان اصلاح طلب منتظر هستیم تا آقای خاتمی به عنوان گزینه از همه نظر مطلوب برای کشور و اصلاح طلبان در انتخابات حضور پیدا کند که در این صورت خیلی از مسائلی که نگران آن هستیم حل خواهد شد.

نظر خاتمی احتمالا این هفته اعلام می شود

معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات اضافه کرد: به نظر می آید دلیل تاخیر آقای خاتمی در اعلام کاندیداتوری این است که هنوز به قطعیت برای کاندیداتوری در انتخابات آینده نرسیده است . بر همین اساس قرار است وی در این زمینه اعلام نظر کند و به زودی این مسائل را روشن خواهد کرد. بر اساس این اعلام موضع آقای خاتمی، حرکت بعدی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری انجام خواهد شد.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سئوال که چه زمانی قرار است آقای خاتمی درباره انتخابات اعلام نظر کند خاطرنشان کرد: می دانم که به زودی وی نظرش را در خصوص چگونگی

من فکر می کنم که آقای هاشمی تاکنون نشان داده است در راستای جانبداری از حاکمیت حق ، عقلانیت، مدیریت و برنامه محوری حرکت می کند که این موضوع هم در جریان اصلاح طلبی وجود دارد لذا ایشان حتما در انتخابات آینده از اصلاح طلبان حمایت خواهند کرد.

حضور در انتخابات اعلام خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که قطعا با توجه به نزدیکی شما به آقای خاتمی از زمان اعلام موضع ایشان در خصوص چگونگی حضور در انتخابات مطلع هستید، گفت: این زمان خیلی دور نخواهد بود و ممکن است در همین هفته باشد البته در صورت اجماع اصلاح طلبان و نظر مثبت آقای خاتمی بر کاندیداتوری بنده اعلام کاندیداتوری خواهم کرد.

خبرنگار مهر از مهرعلیزاده پرسید: باخبر شدیم شورای مشورتی ۴۶ نفره اصلاح طلبان قرار است سناریوی دومی را در صورت عدم کاندیداتوری آقای خاتمی دنبال کند که آن هم معرفی آقایان مهرعلیزاده، نجفی، جهانگیری ، صفدرحسینی و عارف به عنوان  گزینه های بعدی این جریان و انتخاب یک نفر از این افراد است. شما از این موضوع اطلاعی دارید؟ که وی پاسخ داد: من چون واقعا عضو این شورا نیستم از چند و چون تصمیمات آن اطلاعی ندارم، اما این موضوع را همانطور که شما نقل کردید پیش از این شنیده ام.

اعلام جزئیات تصمیم انتخاباتی شورای مشورتی اصلاح طلبان
هرعلیزاده افزود: شنیده ام در شورای مشورتی اصلاح طلبان تعداد زیادی از مدیران، دوستان، مشاوران و نزدیکان اهل فکر آقای خاتمی عضویت دارند و به وی مشورت می دهند. این گروه دائما اخبار را رصد می کنند و پس از بررسی مسائل سیاسی به نتایجی می رسند. بنده هم شنیده ام که در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی از بین افراد یاد شده  قرار است گزینه نهایی اصلاح طلبان انتخاب شود.
وی با بیان اینکه در حقیقت افرادی که شما نام بردید به عنوان یک آلترناتیو در صورت عدم کاندیداتوری آقای خاتمی از سوی شورای مشورتی اصلاح طلبان در نظر گرفته شده اند. بر این اساس اگر نظر نهایی آقای خاتمی بر این باشد که به طور قطعی کاندیدا نشود در آن صورت یک نفر از بین ۳-۴ گزینه نهایی اصلاح طلبان برگزیده خواهد شد.

عاون رئیس جمهور دولت اصلاحات درباره مکانیزم انتخاب نهایی گزینه مورد اجماع اصلاح طلبان از بین خود، محمد علی نجفی، اسحاق جهانگیری، صفدرحسینی و محمدرضا عارف گفت: گروه مشورتی اصلاح طلبان برای انتخاب کاندیدای نهایی در نهایت با این افراد صحبت خواهند کرد و بر حسب آمادگی شان برای کاندیداتوری ، داشتن برنامه و تیم اجرایی ،

از تاخیری که برای اعلام آمادگی آقای خاتمی به منظور کاندیداتوری در انتخابات تاکنون صورت گرفته و صحبت هایی که با ایشان داشته ام به نظر می رسد خاتمی به قطعیت برای حضور خود در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدا نرسیده است.

کاندیدای نهایی اصلاح طلبان را معرفی خواهند کرد. قطعا این موضوع یک ایده و شیوه عاقلانه است.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به هر حال آنهایی که به نمایندگی از جریان اصلاحات برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده اعلام آمادگی کرده اند همین افرادی هستند که مورد اشاره قرار گرفتند. اینها جزو دوستان و یاران آقای خاتمی نیز محسوب می شوند.

کاندیداهای منفرد شانسی برای پیروزی در انتخابات ندارند
مهرعلیزاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به سخنان شما افرادی نظیر آقایان کواکبیان، شریعتمداری و روحانی در چارچوب بررسی های شورای مشورتی قرار نخواهند گرفت اظهار کرد: یک تجربه ای که اصلاح طلبان داشته و دارند و سالهای گذشته آن را به وضوح لمس کرده اند این است که به صورت منفرد و جداگانه اگر وارد انتخابات شوند هیچ شانسی برای پیروزی نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: بنده در فاصله زمانی ۷-۸ ماه مانده به انتخابات در جمع اصلاح طلبان این موضوع را مورد اشاره قرار دادم که به صورت منفرد و جدا کاندیدا شدن برای هر کدام از کاندیداهای اصلاح طلب اصلا به صلاح نیست و علاوه بر چند پاره شدن رای، به ضرر طیف اصلاح طلب خواهد بود و یک سری مسائل را در رقابت در پی خواهد داشت. علاوه بر اینکه جامعه امروز ما نسبت به سالهای گذشته بصیرتر و عاقل تر شده و شرایط سیاسی جامعه به شکلی است که کاندیدای مستقل از پس رقابت در این عرصه برنخواهد آمد.
جریانات با تقسیم کار بهتر از عهده مسائل کشور بر می آیند
معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات گفت: حال که کشور نیاز به کار و فعالیت ویژه دارد تا مشکلات برطرف شود، روی کار آمدن یک فکر و اندیشه معین و تعریف شده و کاندیدایی که از این اندیشه و فکر بیرون بیاید می تواند به حل مشکلات کشور کمک کند. قطعا در این صورت در اجرا، میزان اشراف، مدیریت، نحوه برخورد با امور، قاطعیت، سرعت عمل، دقت نظر و … از سوی فرد منتخب می تواند تقسیم کار شود و امور از سوی یک جریان ادامه پیدا کند.
وی در پاسخ به سئوال مهر درباره اینکه با این احتساب آقایان در شورای مشورتی اصلاح طلبان تعداد زیادی از مدیران، دوستان، مشاوران و نزدیکان اهل فکر آقای خاتمی عضویت دارند و به وی مشورت می دهند. این گروه دائما اخبار را رصد می کنند و پس از بررسی مسائل سیاسی به نتایجی می رسند. بنده هم شنیده ام که در صورت عدم کاندیداتوری خاتمی از بین افراد یاد شده قرار است گزینه نهایی اصلاح طلبان انتخاب شود.

کواکبیان، شریعتمداری و روحانی هیچ شانسی برای معرفی به عنوان گزینه مورد اجماع اصلاح طلبان ندارند تصریح کرد: من در مورد هیچ کدام از کاندیداهای حاضر اظهار نظر نمی کنم. سخن من کلی است که شامل خودم و بقیه کسانی که خود را عضوی از گروه اصلاح‌طلبان می‌دانند، می شود. همکاران و یاران آقای خاتمی که همچنان رویه اصلاح طلبی را مشکل گشای جامعه کنونی می دانند مخاطب این توصیه بنده هستند و اشاره من به فرد خاصی نیست.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سئوال که اگر خروجی  شورای مشورتی اصلاح طلبان نباشید باز هم در عرصه رقابت به عنوان کاندیدا حضور خواهید داشت یا نه، عنوان کرد : بارها و بارها گفته ام که فقط در صورتی که اجماع اصلاح طلبان و نظر موافق آقای خاتمی در مورد کاندیداتوری بنده همراه باشد در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدا حاضر خواهم بود.

به نظر می رسد خاتمی کاندیدا نشود

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که با توجه به شناخت و نزدیکی شما با آقای خاتمی و اینکه اشاره کردید وی به زودی درباره کاندیداتوری اعلام موضع خواهد کرد، پیش بینی شما چیست؟ فکر می کنید که در نهایت خاتمی کاندیدا می شود یا تصمیم به حمایت از یک کاندیدای اصلاح طلب می گیرد گفت: از تاخیری که برای اعلام آمادگی آقای خاتمی به منظور کاندیداتوری در انتخابات تاکنون صورت گرفته و صحبت هایی که با ایشان داشته ام به نظر می رسد خاتمی به قطعیت برای حضور خود در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدا نرسیده است.

هاشمی قطعا کاندیدا نمی شود

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره چگونگی حضور هاشمی در انتخابات آتی چیست و فکر می کنید که وی طرفدار و حامی چه جریانی در انتخابات آینده باشد خاطرنشان کرد: فکر می کنم از مجموعه صحبت هایی که آقای هاشمی به صورت صریح داشته است، وی  قصد کاندیداتوری در انتخابات را ندارد و قطعا هم کاندیدا نخواهد شد.

مهرعلیزاده در عین حال تاکید کرد که جایگاه هاشمی در جامعه و توقعی که مردم در شرایط مختلف در طول سالهای بعد از انقلاب از وی داشته اند مطمئنا باعث خواهد شد که هاشمی یک فرد بی تفاوت در انتخابات آتی نباشد و همانطور که خودش پیشتر اشاره کرده است قطعا نقش موثری در شکل گیری جریان سیاسی آینده کشور و در قضیه انتخابات خواهد داشت.

قطعا هاشمی از اصلاح طلبان حمایت می کند

وی افزود: من فکر می کنم که آقای هاشمی تاکنون نشان داده است در راستای جانبداری از حاکمیت حق ، عقلانیت، مدیریت و برنامه محوری حرکت می کند که این موضوع هم در جریان اصلاح طلبی وجود دارد لذا ایشان حتما در انتخابات آینده از اصلاح طلبان حمایت خواهند کرد.

انتهای خبر