معاون فرهنگی منطقه آزاد ارس خبر داد: برگزاری کنگره حکیم ابوالقاسم نباتی شاعر و عارف بزرگ آذربایجان

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس گفت: باتوجه به اهمیت تاریخی روستای اوشتبین و ثبت آن در فهرست روستاهای هدف گردشگری جلسه مشترکی با حضور مسئول پایگاه اوشتبین و کارشناسان میراث فرهنگی استان جهت برنامه ریزی برای معرفی و ساماندهی این روستا برگزار گردید. به گزارش اعتدال پرس بهرام سرمست با اشاره به اینکه هیچگونه عامل […]

image_pdfimage_print

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد ارس گفت: باتوجه به اهمیت تاریخی روستای اوشتبین و ثبت آن در فهرست روستاهای هدف گردشگری جلسه مشترکی با حضور مسئول پایگاه اوشتبین و کارشناسان میراث فرهنگی استان جهت برنامه ریزی برای معرفی و ساماندهی این روستا برگزار گردید.

به گزارش اعتدال پرس بهرام سرمست با اشاره به اینکه هیچگونه عامل بازدارنده ای برای جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه در روستای اوشتبین وجود ندارد، از الزام جهت تبعیت از الگوهای ساخت مسکن روستایی خبر داد.

وی تدوین سناریوی مناسب برای حفظ و صیانت از خانه های تاریخی این روستا و آموزش فرهنگ گردشگری را از اولویت های اصلی برای معرفی این روستا بعنوان مقصد گردشگری در محور شمالی استان عنوان کرد.

وی خواستار ایفای نقش موثرتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در صیانت از آثار و ابنیه های تاریخی این روستا شد.

سرمست با اشاره به ظرفیت های متنوع جهت میزبانی از گردشگران مختلف، برنامه ریزی دقیق جهت برگزاری کنگره حکیم ابوالقاسم نباتی شاعر و عارف بزرگ مدفون در این روستا، ایجاد موزه مردم شناسی و مکتبخانه آشیقی را جزو برنامه های آتی این سازمان عنوان کرد.

گفتنی است روستای اوشتبین با دارا بودن سبک معماری مختص به این روستا و وجود کتیبه های سردرب تاریخی مربوط به دوره صفوی به عنوان یکی از جاذبه های پرتردد گردشگران در محور گردشگری شمال استان آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس قرار گرفته است و می تواند پایلوت اجرای طرح کاشانه و میهمان گردد.

انتهای خبر