وزیر صنعت: قیمت شورای رقابت برای خودرو معقول است/ رسانه‌ها اطلاعات غلط به روحانی دادند

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه رسانه‌ها اطلاعات غلط به رئیس جمهور دادند؛ وگرنه قیمت شورای رقابت برای خودرو معقول است، گفت: قیمت نهایی خودرو بین حدود ۲٫۳ درصد تا ۱۰ درصد نسبت به نوع خودرو تغییر پیدا کرده است. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، محمدرضا نعمت زاده در جمع […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه رسانه‌ها اطلاعات غلط به رئیس جمهور دادند؛ وگرنه قیمت شورای رقابت برای خودرو معقول است، گفت: قیمت نهایی خودرو بین حدود ۲٫۳ درصد تا ۱۰ درصد نسبت به نوع خودرو تغییر پیدا کرده است.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت خودرو گفت: این افزایش قیمت شامل دو درصد افزایش مالیات بر ارزش افزوده که مجلس امسال اضافه کرده است، حدود ۲۵ درصد نرخ بیمه شخص ثالث که قوه قضائیه برای نرخ دیه تعیین کرده، ایربگ که امسال اجباری و در قیمت نهایی خودرو لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: هر چند قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت مربوط می شود اما باید گفت قیمتی که مشخص شده نسبت به قیمت آخر سال ۹۱ و براساس هزینه های آن سال محاسبه شده بود و از اردیبهشت سال ۹۲ به اجرا درآمد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: بحث تغییر موتور از یورو ۲ به یورو ۴ نیز در قیمت جدید خودرو لحاظ شده است.

نعمت زاده گفت: اگر این هزینه ها را که در قیمت قبلی خودرو نبوده است، کسر کنیم، حتی حداقل قیمت هم، منفی می شود؛ حال این که ما تورم را هم در این دو سال داشته ایم.

وی با بیان اینکه دیگر هزینه ها و‌ تغییر نرخ ارز نیز در قیمت‌های جدید لحاظ شده است، اظهارداشت: به نظر من قیمتی که شورای رقابت داد، قیمت معقولی است و امیدواریم رسانه ها هم کمک کنند تا آنچه مصوب شده به اطلاع مردم برسد.

نعمت زاده گفت: قیمت‌های جدید در پایگاه های اینترنتی خودروسازان هم آمده که همان تصمیم شورای رقابت است و صنایع ما هم دارند تلاش می کنند با افزایش تولید، هزینه ها را کاهش دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ما در سه ماه و نیم گذشته بالای ۹۰ درصد افزایش تولید خودروهای سبک و سواری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم که این نشان می دهد خودروسازان تلاش زیادی می کنند.

نعمت زاده در پاسخ به این سئوال که آیا علت مکدر شدن رئیس جمهور از افزایش قیمت خودرو نداشتن اطلاعات بوده است؟ گفت: اطلاعات را خدمتشان فرستادیم.

وی افزود: به آقای روحانی گزارش‌هایی اعلام شده بود که حتی تا ۳۰ درصد قیمت‌ها اضافه شده است. این اطلاعات از طریق بعضی رسانه ها منتقل شده و نادرست بود.

۶۰۰ واحد تولیدی در تجهیزات پزشکی فعال هستند

در همین حال، وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: در کل کشور ۶۰۰ واحد صنعتی در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعال هستند که اشتغال بیش از ۱۷ هزار نفر را در پی داشته است.

نعمت زاده در نشست مشترک با وزیر بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی و مدیران دو وزارتخانه گفت: در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و دویست میلیون دلار ارزش تولیدات این صنعت در کشور بوده است.

وی افزود: در لیست اولویت‌های سرمایه گذاری که در آینده نزدیک توسط وزارت صنعت ،معدن وتجارت اعلام خواهد شد تجهیزات پزشکی نیز لحاظ شده است.

وزیر صنعت، معدن وتجارت تاکید کرد : توانمندی‌ها و مزیت‌های مناسبی در کشور زمینه تولید تجهیزات پزشکی وجود دارد و در این زمینه باید  به سوی همکاری و سرمایه گذاری مشترک خارجی نیز برویم.

نعمت زاده همچنین گفت: بحث بهداشت وسلامت برای این وزارتخانه از اهمیت بالایی قرار دارد. در خصوص تولید دارو ، وزارت بهداشت نظارت و مسئولیت دارد اما ما آماده هستیم با لحاظ این موضوع،  کمک به سرمایه گذاری در تولید دارو داشته باشیم.

وزیر صنعت،معدن وتجارت با اشاره به مزیت‌های کشور در زمینه تولید دارو گفت: همانطور که در صنعت غذایی باید به سوی صنعت حلال پیش می رویم در تولیید دارو نیز فرصت مناسبی برای ایران است که به این سو برود.

وی گفت: با توجه به افزودنی ها ژلاتین‌های مورد استفاده در دارو و…،  کشورهای اسلامی فرصت مناسبی برای صادرات دارو برای ایران را دارد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت تصریح کرد: این مزیت‌ها و وجود متخصصین توانمند در کشور باید منجر به صادراتی شدن محصولات دارویی شود.

نعمت زاده بر آمادگی تشکیل کارگروه مشترک بین وزارت صنعت، معدن وتجارت و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی برای پیشبرد محورهای مشترک کاری دو وزارتخانه تاکید کرد.

انتهای خبر