نطق های جنجالی اعضای شورا باز هم حاشیه آفرین شد/ شهردار تبریز: مصوبات امروز شورا غیرقانونی است، مکلف به اجرای نظر شورا نیستم

نشست امروز شورای شهر تبریز بازهم با حاشیه های گوناگونی همراه شد و نطق های اعتراضی چند تن از اعضای شورا و واکنش شهردار تبریز در برابر مصوبه امروز  شورا، نشان داد که در پارلمان کلانشهر تبریز همچنان حاشیه پررنگ تز از متن است و مسایل فراوانی در پشت پرده می گذرد که موجب شده بروز واکنش های […]

image_pdfimage_print
نشست امروز شورای شهر تبریز بازهم با حاشیه های گوناگونی همراه شد و نطق های اعتراضی چند تن از اعضای شورا و واکنش شهردار تبریز در برابر مصوبه امروز  شورا، نشان داد که در پارلمان کلانشهر تبریز همچنان حاشیه پررنگ تز از متن است و مسایل فراوانی در پشت پرده می گذرد که موجب شده بروز واکنش های تند در جلسات شورا که فصل مشترک آنها افشاگری علیه همدیگر و برخی تخلفات شهرداری است، مهمترین بخش جلسات شورای چهارم تبریز باشد.

 

 اکرم حضرتی: آقای شهردار! شما را مسئول این بد اخلاقی ها می دانم 

آقای شهردار! شما را مسئول این بد اخلاقی ها می دانم title=

 اکرم حضرتی در نشست امروز شورای شهر در نطق خود با انتقاد از استخدامهای بی ضابطه در شهرداری، از نجفی خواست در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز اظهار کرد: عده‌ای به نام ما و از طرف اعضای شورا خود را به شهرداری معرفی می‌کنند، در صورتیکه این چنین بداخلاقی‌هایی نباید ادامه پیدا کند و در این مورد حراست شهرداری باید وارد عمل شود.

وی در حالیکه طی ماههای اخیر چند تن از بستگان نزدیک خود را وارد پستهای مدیریتی شهرداری کرده است، اظهار داشت: من این سوال را از شهردار محترم می پرسم که آیا استخدامهای انجام شده در دوره مسئولیت ایشان با آزمونهای تعیین صلاحیت انجام شده است یا شاخص های دیگری در این باره لحاظ شده اند!

حضرتی از شهردار خواست تا با استخراج اسامی همه کسانی که از ابتدای مسئولیت نجفی وارد مجموعه شهرداری شده اند، از آنها آزمون استخدامی اخذ شود.

وی ادامه داد: به نیروهای تازه استخدام شده یاد داده اند که بنده را به عنوان معرف خود عنوان کنند در حالی که من همه این موارد را به شدت تکذیب می کنم. حضرتی اضافه کرد: اخیرا خود من به یکی از این نیروهای تازه استخدام شده برخوردم و او در حالی که من را نمی شناخت، اظهار داشت حضرتی من را به شهرداری معرفی کرده است و بعد که بنده را شناخت، گفت نه! کس دیگری من را معرفی کرده است.

عضو شورای شهر تبریز گفت: این مسائل که برای تخریب امثال بنده صورت می گیرد، کاملا جهت دار و برنامه ریزی شده است و این حتما باید مشخص شود که چه کسانی درصدد تخریب دیگران هستند.

حضرتی خطاب به شهردار گفت: من شما را مسئول این بد اخلاقی ها می دانم و اگر نیاز باشد لیست این افراد را که بنام خارج کرده ام در اختیارتان قرار خواهم داد تا خودتان به نحو مقتضی با آنها برخورد کنید.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز افزود: نیروهای جدیدی که بعد از شورای چهارم به صورت حجمی، شرکتی و تامین نیرو وارد مجموعه شهرداری شده‌اند، با چه معیار و شاخصی جذب شده‌اند؟

عضو شورای شهر تبریز اظهار کرد: هم اکنون ملاقات‌های مردمی شهردار به طور مرتب برگزار می‌شود که من فکر می‌کنم باید ملاقات‌هایی هم به طور مرتب بین اعضای شورا و آقای شهردار ترتیب داده شود تا مواردی که لازم نیست در جلسه رسمی شورا مطرح شود، در آن جلسات مورد بررسی قرار گیرد.

تلویزیون محل خودنمایی افراد شده است/ بودجه پروژه ها در جیب دیگران! 

بودجه پروژه ها در جیب دیگران!تلویزیون محل خودنمایی افراد شده است   title=

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر تبریز از پایمال شدن اموال بیت المال در پروژه های شهرداری انتقاد کرد.

دکتر فریدون بابایی اقدم نیز در نشست علنی امروز شورا در اطهاراتی عجیب و تکان دهنده اظهار داشت: در پروژه هایی که اجرا می شود، تنها ۳۰ الی ۴۰ درصد بودجه تخصیص یافته صرف اجرای پروژه می شود و باقی آن در بین مهندسین ناظر و پیمانکاران تقسیم می شود.

وی خطاب به شهردار گفت: از جنابعالی انتظار داریم به دقت این موضوع را بررسی و با آن برخورد کنید، در صورت نیاز منطقه به منطقه اسامی تخلفات صورت گرفته را نیز در اختیار تان قرار خواهم داد.

بابایی اقدم همچنین با انتقاد از صدا و سیمای استان گفت: برنامه های استانی به محلی تبدیل شده اند که در آن عوامل برنامه ها، اعم از خبرنگار، فیلمبردار و آبدارچی به نحوی خودنمایی کنند. وی ادامه داد: در حالی که شهرداری تبریز برای تولید برنامه شهریمیز مبالغ کلانی را به شبکه سهند پرداخته است، اینکه عده ای برنامه ساز از این فرصت برای تبلیغ خوود استفاده کنند.، قابل تحمل نیست.

  شفاف‌سازی شائبه‌های ایستگاه‌های «بی.آر.تی» تبریز

عضو کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز با انتقاد از طراحی ایستگاه‌های جدید بی آر تی در تبریز گفت: هم اکنون شائبه‌هایی در مورد این ایستگاه‌ها مطرح است که باید شفاف‌سازی شود.

حبیب شیری آذر هم در جلسه امروز شورای شهر تبریز اظهار کرد: طراحی ایستگاه‌های جدید «بی.آر.تی» بدون آفتابگیر و صندلی هستند که باید دید این طراحی با چه تفکری صورت گرفته است در حالی که ایستگاه‌های قبلی جای نشستن داشت و برای مردم مناسب‌تر بود.

وی تصریح کرد: اتوبوس‌های کهنه و فرسوده در محلات کم برخوردار شهری دیده می‌شود و این موضوع ظلم بزرگی در حق شهروندان ساکن در آن مناطق شهری است.

عضو کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز اظهار کرد: با وجود اینکه زمان کمی تا هفته نکوداشت تبریز باقی مانده ولی هنوز جزئیات برگزاری آن در شورا مطرح نشده است.

شیری آذر ادامه داد: این هفته نباید تنها محدود به عده خاصی باشد و بهتر است عموم اصحاب قلم و اهالی فرهنگ در این موضوع سهیم بوده و همکاری صمیمانه داشته باشند.

شهردار تبریز درباره مصوبات امروز شورای شهر: خودم را مکلف به اجرای نظر شورا نمی دانم!

بررسی دو لایحه شهرداری در جلسه صبح امروز شورای شهر، حاشیه آفرین شد.خودم را مکلف به اجرای نظر شورا نمی دانم! title=

لوایح مشارکتی که شهرداری برای بررسی به صحن علنی آورده بود، با نظر کمیسیون برنامه و بودجه دچار تغییر شد که در صحن علنی نیز، نظر کمیسیون تصویب گردید و این با اعتراض شهردار همراه شد.

بر این اساس، شهردار تبریز در خصوص پروژه تجاری در حوزه منطقه ۵، قصد دارد تا سهم خود از دریافت عوارض را به صورت درصدی از طرح، مشارکت کند. نظر شهرداری در یکی از این طرح ها بر سهم ۲۷ درصدی و در طرح دیگر مشارکت ۲۵ درصدی بود که شورای شهر، سهم ۲۷ درصدی طرح دروازه تهران را به ۳۰ درصد افزایش داد ولی با سهم ۲۵ درصدی طرح اطلس پود مواقت کرد.

شهردار تبریز با بیان اینکه شورای شهر قانونا نمی تواند این تغییر را اعمال کند اظهار داشت: من خود را موظف به اجرای نظر شورا در این باره نمی دانم و در صورتی که اعضا بر نظر خود پا فشاری کنند، موضوع به کمیته حل اختلاف ارجاع داده خواهد شد.

رای گیری برای لوایح شهرداری یا نظرات کمیسیون های شورا!      

شورای شهر تبریز امروز در حالی برای بررسی دو پروژه مشارکتی شهرداری تبریز تشکیل جلسه داد که اعضا هنوز در مورد لزوم رای گیری برای نظرات کمیسیون ها و یا لوایح شهرداری در صحن شورا، اتفاق نظر ندارند.

در واقع اگر چه بعضی اعضا شورا از جمله سعید محدث نایب رییس شورا که در غیبت دبیری اداره جلسه امروز را بر عهده داشت، معتقد بودند که شورا باید ابتدا به رای گیری در مورد نظرات کمیسیون برنامه و بودجه بپردازد و نه لوایح شهرداری اما اعضای دیگر و کارشناس حقوقی شورا معتقد بودند لازم است شورا، پس از بحث و بررسی نظرات کمیسیون ها برای لایحه شهرداری رای گیری کند.

لایحه مورد اختلاف چه بود؟

لایحه سهم شهرداری از پروژه مشارکتی مجتمع تفریحی تجاری سلیمانزاده واقع در دروازه تهران اولین لایحه جلسه شورای امروز بود که تصویب آن با اما و اگر های زیادی همراه شد. حاشیه های مرتبط به لایحه فوق حتی بعد از اعلام پایان رای گیری و تصویب نظر کمیسیون برنامه و بودجه توسط رییس جلسه ادامه یافت و اعضا شورا در زمانی که برای صحبت در زمینه لایحه بعدی اختصاص داشت نیز در مورد شکل  رای گیری شورا در مورد مصوبه قبلی اعلام نظر می کرده و تذکرات رییس جلسه نیز در این مورد کارا نبود.

 رای گیری برای کمیسیون بودجه غیر قانونی است

اختلاف نظرات در مورد پروژه سلیمانزاده وقتی بالا گرفت که رییس شورا بعد از شنیدن صحبت های شهردار و  کارشناس شهرداری به رای گیری در مورد نظر کمیسیون برنامه و بودجه پرداخت و اعضا شورا نیز به این نظرات که سهم شهردار ی را ۳ درصد افزایش داده بود، رای موافق داد. نجفی شهردار تبریز در مخالفت با این شیوه رای گیری گفت: این مسأله ایراد قانونی دارد و شورا باید برای لایحه شهرداری رای گیری کند و نه برای نظرات کمیسیون. حاجی پور عضو دیگر شورا بود که ضمن تاکید بر صحبت های شهردار گفت: کمیسیون نمی تواند در لوایح شهرداری تغییر ایجاد کرده و به صحن بیاورد بلکه وظیفه کمیسیون قبول و یا رد لوایح شهرداری است. حاجی پور با اشاره به لایحه افزایش سهم درصد شهرداری از پروژه  لاله پارک که پس از تصویب در شورا به خاطر همین مشکل توسط فرمانداری رد شده و به به شورا بازگشت داده شد افزود: این لایحه نیز به همان مشکل دچارشده و  برگشت خواهد خورد و تنها سبب از بین رفتن زمان خواهد شود.

کارشناس حقوق شورا: شورا باید برای لوایح شهرداری رای گیری کند

 این اعتراضات با موافقت محدث، رییس جلسه همراه نشد. محدث در این باره گفت: رای گیری برای کمیسیون بودجه درست و قانونی است و نماینده شهرداری باید در جلسات کمیسیون حضور یافته و از لایحه اش دفاع می کرد. با این حال هریسچی نژاد کارشناس حقوقی شورا در پاسخ به سوال حاجی پور در مورد قانونی بودن رای گیری برای نظرات کمیسیون بودجه، گفت: از آیین نامه جدید این طور استنباط می شود که پس از بحث و بررسی نظرات کمیسیون در صحن، شورا باید برای لایحه شهرداری رای گیری کند.

لایحه فوق متعلق به زمان پیش از تصویب شیوه نامه سرمایه گذاری است

نجفی شهردار تبریز همچنین در مورد دلیل آوردن لایحه فوق به صحن مجلس با وجود تصویب شیوه نامه، گفت: لایحه فوق مربوط به قبل از زمان تصویب شیوه نامه است. وی همچنین تاکید کرد که کمیسیون بودجه در زمینه تغییر سهم شهرداری از پروژه مشارکتی سلیمانزاده به او اطلاعی نداده است.

 رای گیری برای پروه مشارکتی شهرداری با اطلس پود در وقت اضافه

صحبت های نمایندگان در مورد پروژه سلیمانزاده و لزوم رای گیری برای نظرات کمیسیون بودجه یا لایحه شهرداری حتی بعد از مطرح شدن لایحه دوم جلسه در زمینه سهم ۲۵ درصدی شهرداری از ایجاد مرکز تجاری و رفاهی اطلس در محدوده کارخانه اطلس پود ادامه پیدا کرد و به همین دلیل شورا مجبور شد برای رای گیری در این مورد، به تمدید وقت پرداخت. در نهایت اعضای شورا در مورد پروژه مشارکتی اطلس متفاوت عمل کرد و به مصوبه کمیسیون بودجه در این مورد رای نداد و لایحه شهرداری در زمینه سهم ۲۵ درصدی شهرداری از پروژه تجاری تفریحی اطلس، تصویب شد.

انتهای خبر