حمله گرازهای وحشی به حاشیه رودخانه ارس در جلفا

مدیر جهادکشاورزی شهرستان جلفا از حمله گرازهای وحشی به مزارع و باغات حاشیه رودخانه ارس خبر داد. به گزارش اعتدال پرس، رضا عباسی  با بیان این مطلب افزود: روستاهای حاشیه رودخانه ارس سهم زیادی در تولید انواع محصولات باغی و زراعی در این شهرستان دارند، اما وجود جمعیت انبوه گرازهای وحشی در منطقه باعث شده تولید […]

مدیر جهادکشاورزی شهرستان جلفا از حمله گرازهای وحشی به مزارع و باغات حاشیه رودخانه ارس خبر داد.

به گزارش اعتدال پرس، رضا عباسی  با بیان این مطلب افزود: روستاهای حاشیه رودخانه ارس سهم زیادی در تولید انواع محصولات باغی و زراعی در این شهرستان دارند، اما وجود جمعیت انبوه گرازهای وحشی در منطقه باعث شده تولید کشاورزان همواره با خسارت یا حمله و دستبرد این حیوان مواجه شود.

وی اضافه کرد: گرازهای وحشی علاوه بر اینکه بخش زیادی از تولیدات کشاورزی منطقه را از بین می برند، به دلیل ویژگی های فیزیکی خود از جمله نداشتن توانایی در چرخاندن گردن و محدودیت حرکت فقط در یک مسیر مستقیم، گیاهان موجود در مزارع را به صورت گسترده ای نابود می کنند.

وی افزود: هر ساله حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد محصولات کشاورزی مناطق حاشیه رودخانه ارس به خصوص در محدوده بخش سیه رود و روستاهای مرازاد، دوزال، کردشت، میسن و قولان بر اثر حمله گرازهای وحشی از بین می رود.

عباسی با بیان اینکه در برخی وقت ها حمله گرازهای وحشی می تواند باعث آسیب دیدگی شدید و حتی مرگ اهالی شود ادامه داد: وزن این حیوان در حالت بلوغ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم است و از نظر فیزیکی بسیار قوی بوده و زمانی که به مزارع هجوم می برد زمین کشاورزی و گیاهان را به شدت تخریب می کند.

وی افزود: کارشناسان کشاورزی حفر کانال و همچنین استفاده از دستگاه های جدید دفع حیوانات وحشی را راه حل مناسبی می دانند، این درحالی است که این اقدامات هزینه زیادی در بردارد که از توان کشاورزان خارج است با این حال کشاورزان راضی به نابودی کامل گرازهای وحشی نیستند، اما انتظارشان این است که مقامات مسئول آنها را برای کنترل جمعیت این حیوان حمایت کنند.

انتهای خبر