تکذیب لیست منتشر شده درباره بورسیه ۱۴عضو جامعه اسلامی دانشجویان

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با انتشارنامه‌ای ضمن رد برخی از ادعاها درباره بورسیه شدن ۱۴ نفر از اعضای این تشکل دانشجویی تاکید کرد: تنها ۲ نفر از اعضای این تشکل دانشجویی موفق به قبولی در مراحل بورسیه شده‌اند. به گزارش اعتدال پرس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای با اشاره به برخی ادعاهای مطرح شده […]

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با انتشارنامه‌ای ضمن رد برخی از ادعاها درباره بورسیه شدن ۱۴ نفر از اعضای این تشکل دانشجویی تاکید کرد: تنها ۲ نفر از اعضای این تشکل دانشجویی موفق به قبولی در مراحل بورسیه شده‌اند.

به گزارش اعتدال پرس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای با اشاره به برخی ادعاهای مطرح شده درباره بورسیه شدن اعضای این اتحادیه دانشجویی امار منتشر شده در رسانه‌ها را تکذیب کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

نظر به انتشار برخی نامه‌های اداری از دبیرخانه وزارت علوم در سایت انصاف نیوز وابسته به آقای پزشکیان نماینده محترم اصلاح طلب تبریز که به عنوان تخلف در بورسیه‌های دولت نهم و دهم مطرح شده و دو برگ از این نامه‌ها متعلق به اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان می‌باشد، لازم است نکات ذیل به اطلاع عموم برساند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد:

۱- در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۰ و در جلسه دیدار تشکل‌های دانشجویی، انجمن‌های علمی، اردوهای جهادی، خبرنگاران و… با وزیر علوم وقت، نماینده یکی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد خطاب به وزیر علوم انتقادی را مبنی بر قبولی برخی دانشجویان عضو یکی از تشکل‌ها (غیر از جامعه اسلامی دانشجویان) در بورسیه جذب اعضای هیأت علمی مطرح نمودند. وزیر وقت علوم در پاسخ به این دانشجو ضمن اعلام اینکه در روند بورسیه، هیچ نقطه تاریک یا مخفی وجود ندارد خطاب به دانشجویان و خبرنگاران حاضر اعلام نمودند وزارت علوم برای تأمین نیاز هیأت علمی دانشگاه‌های کشور، همه ساله افرادی را به صورت بورسیه جذب می‌نماید و چه بهتر که این افراد از دانشجویان فعال و معتقد به نظام باشند. وزیر محترم وقت پس از آن اعلام کردند نه تنها از تشکل‌های دانشجویی و نه تنها اعضای تشکل‌ها، بلکه از تمام انجمن‌ها و گروه‌های دانشجویی، فرهنگی، تشکل‌های اساتید و…درخواست کمک می‌کنیم تا هرکسی را که از لحاظ اخلاقی و اعتقادی مورد تأیید آنهاست و از لحاظ علمی نیز در جایگاه مناسبی قرار دارد، تشویق به ثبت‌نام در سامانه بورس وزارت نموده و این موضوع را به وزارت نیز اعلام نمایند تا ضمن مصاحبه‌های علمی و عقیدتی و استعلام‌هایی که توسط نهادهای مختلف اخذ می شود، تأییدیه‌ای از جانب تشکل‌های فعال دانشجویی نیز در پرونده این دانشجویان موجود باشد. لازم به ذکر است این جلسه با حضور بیش از ۳۰۰ دانشجو و خبرنگار برگزار شده و وزیر علوم به صراحت ین موضوع را در مقابل خبرنگاران اعلام نمودند.

۲-  بنا به درخواست مقام وزارت  از تمامی گروه‌های و تشکل‌های حاضر در جلسه این اتحادیه نیز اسامی به وزارت خانه معرفی نموده اند که در لیست مذکور، اسم ۱۴ نفر از اعضای جامعه و یا افرادی خارج از مجموعه تشکیلات که مورد وثوق این اتحادیه بوده اند وجود دارد. در لیست دوم که سمت تشکیلاتی این افراد به صورت دست‌نویس ذکرشده است، چهار نفر از لیست قبلی حذف شده و مابقی ده نفر، همان افراد موجود در لیست اول هستند.

۳- از لیست ده نفره باقیمانده، صلاحیت علمی و عمومی ۹ نفر طی مراحل مصاحبه به دلیل دارا نبودن توانمندی علمی در مصاحبه، پایین بودن معدل، دارا نبودن رزومه علمی پژوهشی قوی و …. رد شده‌اند و تنها ۱ نفر  (شماره ۸)  از این لیست در مراحل بورسیه قبول شده‌اند. نوشته شدن عبارت ۱/۱۴  در نامه‌ای که توسط سایت انصاف نیوز منتشر شده است سندی بر این مدعاست یک نفر دیگر از ۹ نفر رد شده (شماره ۲)، طی اعتراضات و پیگیریهای فراوان، مجددا به مصاحبه دعوت شد که پس از آن توانست در بار دوم در مصاحبه علمی مورد تأیید قرار گیرد که عبارت (شماره ۲ ) به دکتر خواجه سروی معرفی شد ( به صورت دست‌نویس در ذیل در نامه شماره دوم سندی بر این مدعاست.

۴- با این تفاسیر، از لیست ۱۴ نفره مورد ادعای تنها ۲ نفر موفق به قبولی در مراحل بورسیه شده‌اند و بقیه به دلیل عدم توانایی علمی رد شده‌اند.

۵- از آنجا که برخی سایتهای معلوم الحال با بی‌انصافی تمام و ضمن عدم رعایت موازین اخلاقی، از عباراتی نظیر “نورچشمی‌ها”، “تشکل‌های وابسته به دولت قبل” و … استفاده کرده‌اند باید به عرض برساند که در همان جلسه مذکور، نمایندگان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پس از تنش فراوان با وزیر علوم به دلیل صدور حکم تعلیق برای ۱۲ نفر از اعضای این اتحادیه در دانشگاه بوشهر، اقدام به ترک جلسه نمودند و جالب‌تر آنکه پس از پایان جلسه نیز اعتراض اعضای این اتحادیه به وزیر علوم به دلیل مشکل پیش آمده برای اعضای جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بوشهر، با دخالت فیزیکی محافظان وزیر مواجه شد. لذا الفاظی همچون نورچشمی ها، پارتی بازی و… که این روزها برای تخریب مسئولین دولت قبل و تشکل‌های اصولگرای دانشجویی به کار گرفته می شود، چیزی جز منحرف کردن افکار عمومی به بهانه‌هایی که خود بهتر می دانند نیست.

۶- نکته جالبتر آن‌که جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان یکی از بزرگترین اتحادیه‌های دانشجویی با قریب ۱۵۰۰۰ عضو رسمی در سراسر کشور و حداقل ۱۰۰۰ عضو فعال، اقدام به تأیید صلاحیت اخلاقی و اعتقادی ۱۴ نفر از اعضای خود که موفق به ثبت‌نام در سامانه بورس وزارت علوم شده بودند نمود که از این بین، تنها دو نفر در مراحل مصاحبه علمی و …قبول شده و وارد دوره دکترا شدند و باقی به دلایلی همچون مناسب نبودن معدل، مناسب نبودن رزومه علمی پژوهشی و یا عدم قبولی در مصاحبه علمی، موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشدند که این خود نشان از دقت نظر و سختگیری وزارت علوم در پذیرش بورسیه دکترا دارد.

۷- اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن دعوت مسئولین محترم وزارت علوم به تأمل بیشتر در سخنان و موضع‌گیری‌های خود، آنان را به تلاش در راستای برگرداندن فضای پرنشاط علمی و فرهنگی به دانشگاه و دوری از تسویه حساب‌های سیاسی با دولت قبل در محیط مقدس دانشگاه دعوت می‌نماید. جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان تشکلی که تأیید چندین باره رهبر معظم انقلاب را در کارنامه درخشان خود دارد، با هوچی‌گری‌های اخیر پا از اصول مسلم خود که حمایت عالمانه و نقد منصفانه است پا پس نکشیده و همانگونه که در مقابل خدمات تمام دولتهای قبل “حمایت” و در مقابل خطاهای تمام دولتهای قبل، “انتقاد” خود را اعلام داشته است، از خدمات دولت کنونی حمایت و از خطاهای آن انتقاد خواهد کرد. همچنین این اتحادیه دانشجویی حق هرگونه پیگیری قانونی و اعاده حیثیت اعضای خود از طریق مراجع قانونی را درباره سایت‌ها و افرادی که بدون آگاهی کافی اقدام به تخریب وجهه این اتحادیه دانشجویی و اعضای آن نموده اند، محفوظ می‌داند.

والسلام علی عبادالله الصالحین

انتهای خبر