اقدام متقابل دولت در برابر مجلس/ مروری بر پیشینه “محمدعلی نجفی” سرپرست جدید وزارت علوم

 ساعاتی بعد از برکناری وزیر علوم توسط نمایندگان مجلس، حسن روحانی در احکام جداگانه ای دکتر محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم و دکتر رضا فرجی‌دانا را به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور علمی و آموزشی منصوب کرد. این احکام می تواند به عنوان ادامه سایش میان دولت تدبیر و امید با […]

 ساعاتی بعد از برکناری وزیر علوم توسط نمایندگان مجلس، حسن روحانی در احکام جداگانه ای دکتر محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم و دکتر رضا فرجی‌دانا را به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور علمی و آموزشی منصوب کرد.

این احکام می تواند به عنوان ادامه سایش میان دولت تدبیر و امید با مجلس نهم باشد. نجفی پیش از این نتوانسته بود از مجلس برای وزارت آموزش و پرورش رای اعتماد اخذ کند.

نجفی در ابتدای دولت تدبیر و امید به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش معرفی شد اما با وجودی که موافقت نیمی از مجلس را جلب کرده بود، با اختلاف یک رای از مجموع ۲۸۴ رای موفق به حضور در وزارت آموزش و پرورش نشد.
به گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی پس از عدم رای اعتماد مجلس به وی با حکم رییس جمهور به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب نمود اما پس از گذشت شش ماه در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ، از ریاست سازمان میراث فرهنگی رفت و حسن روحانی وی را به عنوان مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد و اکنون پس از استیضاح دکتر فرجی دانا به سرپرستی وزارت علوم منصوب شد.

محمد علی نجفی ۲۳ دی ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد و در دبیرستان مروی واقع در ناصر خسرو، تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و پس از گذراندن تحصیلات خود در رشته ریاضی در دانشگاه شریف، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در موسسه فناوری ماساچوست (M.I.T) دوره کاشناسی ارشد را طی کرد، اما به دلیل فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران، دوره دکتری خود را ناتمام گذاشته و به ایران بازگشت.

نجفی در چندین دوره به عنوان وزیر آموزش و پرورش و وزیر آموزش عالی خدمت کرد. پس از دولت هاشمی با حکم سید محمد خاتمی به ریاست سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.

مروری بر پیشینه

محمدعلی نجفی در حالی به عنوان وزیر آموزش پرورش دولت یازدهم معرفی شده بود که پیش از این نیز ۹ سال سابقه وزارت در آموزش و پرورش را بر عهده داشت و طبق اظهارت خودش در سال ۶۷ وارد وزارت آموزش و پرورش شد و از سال ۶۸ که هاشمی رفسنجانی ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، به عنوان وزیر در این کابینه معرفی شد.

همچنین از سال ۷۲ و دور دوم ریاست جمهوری دولت سازندگی به عنوان وزیر آموزش و پرورش فعالیت کرد و پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات نیز، به سازمان برنامه و بودجه رفت.

تغییر نظام آموزشی به ترمی واحدی و ایجاد مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی از مهمترین اقدامات نجفی در دوران سازندگی بود.

گفتنی است، نجفی در پاییز ۱۳۸۵ با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجد جامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی از لیست ائتلاف اصلاح طلبان در جمع ۱۵ نفره شورای شهر تهران قرار بگیرد و تاکنون نیز در شورای شهر تهران فعالیت دارد.

سوابق اجرایی محمدعلی نجفی عبارت است از:

“رییس دانشگاه صنعتی اصفهان از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰، وزیر فرهنگ و آموزش عالی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳، معاون آموزشی صداوسیما از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، وزیر آموزش و پرورش از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹، مشاور رییس جمهور و وزیر صنایع و معادن از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴، عضو شورای اسلامی شهر تهران از سال ۱۳۸۶ تا کنون، استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۵۸ تاکنون، عضویت در شوراهای عالی انقلاب فرهنگی، آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری و شورای فرهنگ عمومی و عضویت در هیات امنای چند دانشگاه، پژوهشگاه و چند بنیاد، مؤسسه خیریه و غیرانتفاعی.”

انتهای خبر