بلاتکلیفی و اعتراضات همچنان ادامه دارد/ صدور دستور توقف واگذاری فولاد آذربایجان توسط وزیر اقتصاد

هفته گذشته خبری درباره واگذاری غیرقانونی فولاد آذربایجان بر روی خروجی یکی از خبرگزاری ها قرار گرفت که ظاهراً با پیگیری‌های نماینده مردم میانه در مجلس وزیر اقتصاد دستور توقف واگذاری این مجموعه تولیدی را صادر کرده است.  به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس ، نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با تأیید […]

هفته گذشته خبری درباره واگذاری غیرقانونی فولاد آذربایجان بر روی خروجی یکی از خبرگزاری ها قرار گرفت که ظاهراً با پیگیری‌های نماینده مردم میانه در مجلس وزیر اقتصاد دستور توقف واگذاری این مجموعه تولیدی را صادر کرده است.

 به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس ، نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با تأیید این خبر گفت: در جلسه‌ای که با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد با توجه به قانع نشدن حاضران در جلسه از توضیحات حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، طیب‌ نیا وزیر اقتصاد دستور توقف واگذاری این واحدی فولادی را صادر کرد.

علی مددی افزود: در این جلسه برخی تخلفات صورت گرفته در مورد نحوه واگذاری فولاد آذربایجان از جمله تبدیل نحوه واگذاری از طریق بورس و فرابورس به مزایده، مشخص نبودن اهلیت برنده مزایده، مشخص نبودن تکلیف ۲۵۰ نفر از شرکت کنندگان در آزمون استخدامی از سه سال پیش، مشخص نبودن تکلیف ۵۵۰ نفر از شاغلان این واحد با ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار، واقعی نبودن قیمت ارائه شده برای واگذاری شرکت فولاد آذربایجان و … مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه این نحوه واگذاری در واقع زیر پا گذاشتن قانون است، اظهار کرد: در این جلسه با مدارک و استدلال‌های لازم وزیر اقتصاد را از وجود زد و بندهای پشت پرده برای واگذاری این واحد نیمه‌تمام با خبر کردیم.

مددی تاکید کرد: مطمئناً اگر این واگذاری ادامه می‌یافت آثار آن منطقه را تهدید می‌کرد که با درایت وزیر اقتصاد این مشکل رفع شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در حال حاضر در کشور هفت مجموعه فولادی به عنوان پروژه‌های تکمیل و اتمام یافته وجود دارد که اصل ۴۴ قانون اساسی باید در مورد آنها صورت گیرد و سازمان خصوصی‌سازی تاکنون در این مورد اقدامی نکرده است حالا چطور می‌شود پروژه نیمه تمامی مانند فولاد آذربایجان یک شبه برای واگذاری گزینه می‌شود.

سال ۷۹ بود که شرکت فولاد آذربایجان در زمینی بالغ بر ۴۶ هکتار در دو کیلومتری جنوب شرقی شهرستان میانه در مجاورت ایستگاه راه‌آهن با هدف تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن محصولات کیفی فولادی با حضور رئیس جمهور وقت افتتاح شد و بعد از کمتر از سه سال توانست با تولید ۵۵۰ هزار و ۵۶۷ تن به ظرفیت اسمی برسد.

تولید مقاطع سبک فولادی و میلگرد‌های ساختمانی و صنعتی از سایز ۱۰‌ الی ۳۲، ظرفیت اسمی تولید به میزان ۵۵۰ هزار‌ تن در سال محصولات کیفی، مواد اولیه مصرفی کارخانه شامل شمش‌های فولادی به ابعاد ۱۳۰×۱۳۰ و ۱۵۰×۱۵۰ میلی‌متر مربع و به طول ۱۲ متر، مشخصات شیمیایی مواد اولیه مصرفی فولادهای ساختمانی ۵۰-ST ا، ۴۴-ST ا، ۳۷-ST و فولادهای کم‌کربن، کربن متوسط، کم‌آلیاژی و … از مشخصات اولیه این مجموعه صنعتی عنوان شده است.

این مجموعه از تجهیزاتی نظیر میز شارژ اتوماتیک شمش به کوره، کوره پیش‌گرم گامی با ظرفیت ۱۱۰ تن در ساعت، دستگاه پوسته‌زدا، ۱۸ عدد استنادهای نورد به صورتی که سرعت آنها قابل کنترل است، قیچی ۳، ۲، ۱، ۰ با سرعت قابل کنترل، سیستم عملیات حرارتی QTB، بستر خنک‌کننده به طول ۹۶ متر با توان حرکت گامی، سیستم قالب‌گیری محصول، قیچی پاندولی برای برش سرو و دو سیستم مجرای بسته‌بندی محصولات به صورت اتوماتیک بهره‌مند بود.‌

میزان اشتغال‌زایی کارخانه به صورت مستقیم ۴۰۰ نفر و به صورت غیرمستقیم ۴ هزار و ۵۰۰ نفر است

گفته می‌شود؛ شرکت فولاد آذربایجان در بدو تاسیس زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر را به صورت مستقیم و ۴ هزار و ۵۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم آورده که بنا بر اظهارنظرها این میزان اشتغال‌زایی اکنون به ۵۵۰ نفر افزایش یافته است.

اما این مجموعه صنعتی و تولیدی با توجه به مهم و استراتژیک بودن محصول تولیدی در آن این روزها حال و روز خوشی ندارد چرا که شاغلان در این مجموعه نگران آینده شغلی خود هستند چون می‌گویند کسی که به تازگی این واحد صنعتی را صاحب شده قصد اخراجشان را دارد.

این کارگران به نحوه واگذاری شرکت فولاد آذربایجان از طریق مزایده اعتراض دارند این اعتراض‌ها از اوایل امسال آغاز شده و ادامه دارد البته اعتراض کارکنان شرکت فولاد آذربایجان پای خیلی از مسئولان استانی و کشوری را به منطقه کشانده است اما هیچ‌کدام از میهمانان نتوانستند کاری از پیش ببرند و مشکلات در این واحد صنعتی ادامه دارد.

باید یادآور شوم که با روند اشاره شده در تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ماه در مزایده‌ای که سازمان خصوصی‌سازی برگزار کرد در بین دو شرکت متقاضی،‌ گروه مالی ملت توانست با پیشنهاد رقم ۳ هزار و ۸۴۰ میلیارد برنده فروش سهام شرکت فولاد آذربایجان و طرح فولاد میانه ‌شود.

براساس اطلاعیه‌ای که در آن مقطع سازمان خصوصی‌سازی منتشر کرد برنده مزایده، ۱۰۰ درصد سهام شرکت فولاد آذربایجان و ۶۵ درصد سهام طرح فولاد میانه را در اختیار می‌گیرد؛ همچنین قرار شد در مدت ۲۰ روز کاری ۲۰ درصد از ارزش مزایده به صورت نقد و مابقی در اقساط پنج ساله در وجه سازمان خصوصی‌سازی پرداخت شود.

در حال حاضر طرح فولاد میانه به عنوان یکی از پروژه‌های فولاد استانی محسوب می‌شود و برای تولید ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن فولاد خام طرح‌ریزی شده که به دلیل اینکه شرکت فولاد آذربایجان و طرح از زیرساخت‌های مشترکی برخوردارند سازمان خصوصی‌سازی بر آن شد که سهام دو مجموعه به صورت یکجا عرضه شود.

از سوی دیگر طبق مصوبه مجلس مقرر شده است؛ ۷۰ درصد از مبالغ واگذاری سهام شرکت‌های زیرپوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در اختیار همین سازمان قرار گیرد تا صرف طرح‌های نیمه‌تمام شود.

به هر حال با مواردی که اشاره شد و اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته در این واحد عظیم تولید افتاده است امیدواریم به زودی شاهد رفع شبهات در واگذاری شرکت فولاد آذربایجان و پاسخگویی مسئولان و متولیان امر در این مورد بوده و به یاد داشته باشیم واحدی با بیش از ۲۰ سال فعالیت تولید مطمئناً دارای مزیت‌های تاثیرگذاری در حوزه تولید، صنعت و اقتصاد کشور بوده است که توانسته تا این مدت و به خصوص در سال‌های اخیر به فعالیت خود ادامه داده و سرپا باشد پس چرا باید با یک حرکت این همه مزیت را در زیر چرخ‌های این اشتباه له کنیم.

………………………..

نگارنده زهرا عبداللهی

انتهای خبر