“داوود اوغلو” نخست وزیر ترکیه شد

حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه احمد داوود اوغلو وزیر خارجه این کشور را به عنوان جانشین «رجب طیب اردوغان» به ریاست حزب و به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.       به گزارش  اعتدال پرس ، خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: حزب حاکم «عدالت و توسعه» در ترکیه امروز […]

حزب حاکم عدالت و توسعه در ترکیه احمد داوود اوغلو وزیر خارجه این کشور را به عنوان جانشین «رجب طیب اردوغان» به ریاست حزب و به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.

 

 

 

به گزارش  اعتدال پرس ، خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: حزب حاکم «عدالت و توسعه» در ترکیه امروز «احمد داوود اوغلو» وزیر خارجه این کشور را به عنوان نخست‌وزیر و رئیس حزب برگزید

این تصمیم در پی برگزاری جلسه کمیته اجرایی این حزب در آنکارا صورت گرفت، پیش از این رسانه‌های ترکیه بارها از شانس بالای اوغلو برای جانشینی اردوغان خبر داده بودند.حزب عدالت و توسعه اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد و به همین جهت نامزدی آقای داوود اغلو از سوی این حزب، به منزله نخست‌وزیری وی است.

«رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر کنونی که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شده، در این نشست روز پنج‌شنبه با معرفی آقای داووداغلو، گفت: واگذاری رهبری حزب حاکم و نخست وزیری به داوود اوغلو پس از آغاز رسمی ریاست جمهوری وی در ۲۸ آگوست انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، داوود اوغلو روز ۲۷ آگوست رسما در کنگره فوق العاده حزب عدالت و توسعه معرفی می‌شود و یک روز بعد به دفتر نخست‌وزیری خواهد رفت.احمد داوود اوغلو هم امروز با بیان اینکه مسیر حزب عدالت و توسعه را ادامه می‌دهد، گفت اگر کسی علیه این حزب توطئه کند، بدون شک متحمل شکستی مفتضحانه خواهد شد.

 

«عبدالله گل» رئیس جمهور فعلی ترکیه که دوره ریاستش به پایان رسیده گفته بود که احتمالا اوغلو به عنوان نخست وزیر و جانشین اردوغان در حزب عدالت و توسعه انتخاب خواهد شداحمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه و استاد علوم سیاسی در این کشور است، وی پیش از اینکه در سال ۲۰۰۹ به عنوان وزیر خارجه انتخاب شود، مهم ترین مشاور اردوغان به شمار می‌رفت.

 

داوود اوغلو دوران متوسطه را در استانبول گذرانده و از دانشگاه بُغازیچی مدرک کارشناسی در رشتهٔ اداره عمومی و فوق دکترا در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دریافت کرده‌است.وی در میان سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۹ در دانشگاه مرمره به کار اشتغال داشت و در سال ۱۹۹۹ پروفسور تمام در این دانشگاه شد.

انتهای خبر