بزرگداشت شهریار ایران با حضور وزیر فرهنگ و دستیار ویژه رییس جمهور در تبریز/گزارش مشروح+تصاویر

بزرگداشت شهریار با حضور وزیر فرهنگ و دستیار ویژه رییس جمهور، با اجرای برنامه های نمایشی، سخنرانی و شعرخوانی مدعوین برگزار شد.  به گزارش اعتدال پرس، آیین بزرگداشت شهریار که بیست وششمین سالمرگ وی را یاد آور بود با حضور مسولین استانی، اعضای شورای شهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و […]

بزرگداشت شهریار با حضور وزیر فرهنگ و دستیار ویژه رییس جمهور، با اجرای برنامه های نمایشی، سخنرانی و شعرخوانی مدعوین برگزار شد.

 به گزارش اعتدال پرس، آیین بزرگداشت شهریار که بیست وششمین سالمرگ وی را یاد آور بود با حضور مسولین استانی، اعضای شورای شهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی و چند میهمان خارجی در میدان ائل گلی (عمارت ائل گلی) منعقد شد.

 این بزرگداشت که همزمان به عنوان آیین اختتامیه هفته ی نکوداشت تبریز بود، با یک ساعت تاخیر و در هوای نسبتا سرد برگزارشد و بیشترین وقت را به سخنرانی مدیران سپری کرد بطوریکه در اواخر برنامه اکثر حاضرین به غیر از مدیران حاضر در مراسم، مجبور به ترک برنامه شدند.

سخنران ابتدایی مراسم، دبیر علمی بزرگداشت شهریار بود و سپس شهردار تبریز به ایراد سخنانی درباره اهداف هفته نکوداشت تبریز، پرداخت. بعد از نجفی نوبت استاندار اذربایجان شرقی بود که سخنرانی نسبتا طولانی خود را از روی متن تهیه شده ارائه کند.

در ادامه میرهادی قره سید رومیانی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنانی پرداخت. در این مراسم استاد نظمی تبریزی دو غزل، یکی به زبان ترکی و دیگری را به زبان فارسی خواند. دیگر سخنران مجلس نماینده وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان بود و بعد از اجرای نمایشهایی علیرضا قزوه به غزل خوانی پرداخت، علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی که دیگر میهمان ویژه این بزرگداشت بود، به علت ضیق وقت از سخنرانی امتناع کرد و حسن ختام برنامه سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه تجلیل از تلاشگران هفته نکوداشت تبریز بود.

تقریبا تمام سخنرانان حول موضوعات مشترک و تقریبا تکراری سالهای گذشته به ایراد مطلب پرداختند. بر انقلابی بودن استاد شهریار تاکید داشتند و بزرگترین رجحان شهریار را شعر های قوی در دو زبان فارسی و ترکی و مردمی بودن اشعار وی خواندند. ولایتمداری را از خصیصه های بزرگ شهریار دانستند و لفظ “ایران” را در شعر شهریار با مدح رزمندگان و بسیجیان یاد آور شدند.

بر اساس این گزارش در این مراسم همچنین از بزرگ ترین تابلو موزائیک سنگ جهان در تبریز که شامل تصویری از چهره استاد سید محمد حسین شهریار، روستای خشکناب و مقبره الشعرای تبریز است، رو نمایی شد.

در پایان مراسم نیز از تعداد زیادی از مدیران استان و مسئولان برگزاری هفته نکوداشت تبریز و بزرگداشت شهریار با اهداء لوح و تندیس تقدیر شد.

سخنان ایراد شده در این آیین که تا حوالی ساعت ۱۱:۴۵ ادامه داشت، به شرح زیر می باشد:

دریافت ۳۰۰ مقاله از ۸ کشور جهان

ابوالفضل علیمحمدی دبیر علمی این همایش گفت: استاد سید محمد بهجت تبریزی پدیده ای شگرف و شاهکار آفرین در دو حوزه ادبیات ترکی و فارسی بودند.

وی ادامه داد: شهریار از معدود شاعرانی است که به دو زبان ترکی و فارسی احاطه کامل داشته و آثاری بدیع خلق کرده و طرفداران زیادی از میام مردم ایران و کشورهای مختلف جهان دارد.

وی افزود: پس از دریافت ۳۰۰ مقاله از ۸ کشور جهان، ۴۰ مقاله برگزیده فردا (پنجشنبه) در مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز ارائه می گردد.

دبیرعلمی همایش بین المللی بزرگداشت استاد شهریار با اشاره به محورهای برگزاری این همایش گفت: این همایش با محورهای آداب و رسوم ایرانی، اسلامی در آثار استاد شهریار، بازی های محلی در آثار استاد شهریار، قصه ها و داستان های محلی در آثار استاد شهریار، نقش موسیقی در اشعار استاد برگزار می شود.

  سعی کردیم هویت تبریز را بشناسانیم 

شهردار تبریز گفت: با حمایت های مدیریت استان و حمایت، هدایت و نظارت شورای اسلامی شهر تبریز، تمام همت خود را صرف معرفی تبریز به ایران، منطقه و جهان خواهیم کرد.

دکتر صادق نجفی در آئین اختتامیه هفته نکوداشت تبریز با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: هفته نکوداشت تبریز، برای معرفی شاخص های مختلف شهر تبریز طراحی و اجرا شده است.

 وی تصریح کرد: برای این که در این هفته شاخص های شهر  تبریز را معرفی کنیم، سعی کردیم برنامه هایی را برای معرفی، هویت، ظرفیت و چشم انداز شهر تبریز ارایه دهیم.

نجفی با بیان این که مردم تبریز به تعبیر رهبر معظم انقلاب، زمان شناسی خود را در همه برهه های تاریخی ثابت کرده اند، یادآور شد:  برای یادکرد همین ویژگی مهم، برنامه های هفته نکوداشت با همایش ویژه مشروطیت، ۲۹ بهمن و انقلاب اسلامی آغاز شد.

شهردار تبریز یادآور شد: نکوداشت تبریز، در ادامه به مدیریت جهادی و نقش سه علامه بزرگ تبریز، در اعتلای فرهنگ تشیع پرداخت.

وی با اشاره به هویت عاشورایی مردم تبریز و آذربایجان متذکر شد: به همین منظور همایش تجلیل از خدمان قرآن و عترت و همچنین بزرگداشت شهدا و ایثارگران دفاع مقدس مورد توجه شهرداری تبریز قرار گرفت.

نجفی افزود: سوابق علمی تبریز در ربع رشیدی، انگیزه ای برود برای برگزاری همایش حکیمان و تجلیل از چهره های شاخص پزشکی تبریز.

استانداز آذربایجان شرقی:  شعر شهریار در دوران کمونیسم هم در قفقاز طنین انداز بود

اسماعیل جبارزاده در همایش بین المللی بزرگداشت استاد شهریار اظهار کرد: جبارزاده افزود: او برخلاف بسیاری از ادیبان روزگار معاصر که اغلب در سال های پایانی حیات شعری به شهرت رسیده اند، ازهمان دوره جوانی و آغاز شاعری همواره بلند آوازه زیسته و هرگز گستره نفوذ مردمی اش، در فراز و فرود رخدادها و دگرگونی ها، کاستی نگرفته است .

نماینده عالی دولت در استان آذربایجان شرقی اظهارکرد: بر این موقعیت ممتاز شاعری، باید آوازه بلند او در آن سوی مرزها را هم اضافه کرد، نام شهریار نه تنها در جغرافیای وسیع شعر فارسی، بلکه در میان ترک زبانان جهان و به ویژه ترکیه و قفقاز هم نامی آشناست .

جبارزاده گفت: در سال هایی که دیوار آهنین کمونیسم بر قفقاز کشیده شده بود، شعر شهریار، همچنان در آن دیار طنین انداز بود و اهالی آن سامان را به اسلام فرا می خواند .

وی گفت: در بحث پیرامون جایگاه شعری شهریار نباید نقش بسیار مهمِ سروده های مذهبی و دینی او را انکار کرد، ادبیات آذربایجان، ادبیات اهل بیت (ع) است و در این میان استاد شهریار جایگاه برجسته ای دارد و راز عمده موفقیت شهریار در سرودن آثار مذهبی این است که وی این اشعار را از عمق دل و جان سروده است .

وی همچنین اظهارکرد: استاد شهریار به معنای واقعی کلمه دلداده امام و ولایت بود و مراودات عاطفی وادبی بسیاری با رهبری داشت و از زیباترین و رساترین سروده های وی، اشعار مربوط به رزمندگان و دوران هشت سال دفاع مقدّس است.

قره سید : شعر شهریار جانی دوباره بر روح ادب فارسی بخشید

 رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در همایش بین المللی بزرگداشت استاد شهریار و اختتامیه هفته نکوداشت تبریز گفت: برگزاری نکوداشت ها و همایش های مختلف در تبریز باعث افزایش شور و نشاط اجتماعی بالا رفتن رضایت شهروندان از مجریان امور خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش گفت: از ویژگی های مهم استاد شهریار این بود که غزل را جانی دوباره بخشید و جانی دوباره بر روح شعر ایران دمید .

میرهادی قره سید رومیانی افزود: استاد شهریار، شاعری عارف بود از عشق نردبانی ساخت تا به معنویت رسید و او عاشق مولا علی (ع) بود .

 وی با اشاره به تبحر استاد شهریار در هر دو زبان فارسی و ترکی تاکید کرد: ممزوج کردن شعر با عشق ، معنویت و دین، اشعار وی را جاودانه ساخت .

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در خانه ملت اظهارکرد: از دیگر ویژگی های تحسین برانگیز استاد شهریار انقلابی بودن وی است و رهبر معظم انقلاب در توصیف این شاعر بی نظیر در سال ۱۳۸۵ به وی صفت حکیم را عنایت کردند .

رییس اداره مطبوعات و تبلیغات وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان: محکم ترین پل ارتباطی ایران و جمهوری آذربایجان استاد شهریار است

رییس اداره مطبوعات و تبلیغات وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان گفت: شاعر بزرگ ایران ، استاد شهریار از جمله عوامل مهم و محکم ترین پل ارتباطی تهران – باکو ست.

واقف بهمن لی در آیین اختتامیه هفته نکوداشت تبریز و همایش بین المللی بزرگداشت استاد شهریار در ائل گلی تبریز افزود: شاهکار حیدر بابایه سلام استاد شهریار از معجزات سخن در میدان شعر دنیاست.

 وی گفت: اشعار و نام شهریار آن قدر در جمهوری آذربایجان با مردم محبوبیت دارد که نام بلوارها، خیابان ها، کوچه ها و نوزادان تازه متولد را به نام او نامگذاری می کنند.

 بهمن لی اظهار کرد: در جمهوری آذربایجان کتاب های شعر حافظ، سعدی شیرازی و سایر شاعران ایرانی در منازل وجود دارد و خانه ای یافت نمی شود که شعرها و کتاب های شهریار درآن وجود نداشته باشد و نشریات هم این اشعار را چاپ می کنند.

 وی گفت: شهریار حقایق و روند جاری را به خوبی درک و در اشعارش به صورت حیرت انگیز ارایه کرده و گنجینه ادبی خاور نزدیک و خاورمیانه به حساب می آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: شعر شهریار قلب ملت‌های جهان را تسخیر کرده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اشعار شهریار نه فقط قلوب مردم ایران، بلکه قلب های ملل جهان همچون ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان را تسخیر کرده و اشعار وی را زمزمه می کنند.

علی جنتی در همایش بین المللی نکوداشت استاد شهریار در تبریز افزود: فاتحان قله های شعر فارسی همچون فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا نیز از همین رهگذر در تاریخ و فرهنگ ایران به جاودانگی رسیده اند، چرا که آیینه زمان خود بوده اند.

جنتی گفت: از آنجا که شعر و نام شهریار از مرزهای ایران فراتر رفته و به ویژه در کشورهای ترک زبان شناخته شده است، پیشنهاد می کنم با اهتمام و پیگیری مشترک استانداری آذربایجان شرقی، وزارت امور خارجه و همچنین رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا و باکو، خیابان هایی در پایتخت های جمهوری آذربایجان و ترکیه به نام شهریار، شاعر ایرانی نامگذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: در هنرمندی شهریار همین بس که با اشعار ترکی و فارسی خود توانست سادگی زندگی مردم ایران را با صلابت روح و ایمانشان درهم آمیزد و شکست ها و پیروزی های مردم جامعه اش را با آنان در میان گذارد، از همین روست که شعرهایش در عین سادگی دارای واژگانی استوار و پرمحتواست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: منظومه ‘حیدربابا’ ی او نمونه ای درخشان از صلابت شـعر ترکی اوســـت که زندگی اجتماعی روستاییان منطقه آذربایجان را به دقت تشریح می کند.

وی اضافه کرد: شهریار در کودکی نفس هایش را به حیدربابا می سپارد و در کوچه باغ های تبریز قدم می زند و در جوانی هم که به تهران کوچ می کند، در دفاع از جوانمردان آذربایجان شعرها می سراید و با شدت تمام از فرهنگ عامه و قومیت های ایرانی جانانه دفاع می کند. بدین سبب است که تمام قد در قاب فرهنگ ایرانی و زبان زیبای فارسی ایستاده است و امروز همه ایرانیان فرهنگ دوست به ساحت او ادای احترام می کنند و شعر و شعورش را بزرگ می دارند.

وی گفت: شعرای متعهد باید از رهگذر زبان شاعرانه مردم را بیدار کنند و شاعر متعهد باید فرزند زمان خویش باشد.

وی اظهار کرد: شهریار در اشعارش بارها به مسایل و دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم پرداخته است، او از ابتدای جوانی شاعری انقلابی به شمار می آمد و بعد از انقلاب نیز در ستایش رزمندگان شعرهایی سروده است، آنجا که در مطلع غزل زیبایی بسیجیان را اینگونه دعا می کند:

یا علی باز از خدا دستی به همراه بسیج

جاودان کن در جهان این جلوه و جاه بسیج

وی با اشاره به دیگر غزل های تاثیرگذار استاد شهریار یاد آوری کرد: غزل شهریار نیز چون غزل حافظ، غزل انتظار است و این نیز بازتابی است از فرهنگ مردمی که با آنان بالیده و بزرگ شده و به آیین و اعتقاداتشان باور قلبی دارد.

یا رب آن یوسف گمگشته به من باز رسان

تا طربخانه کنی بیت حزن باز رسان

ای خدایی که به یعقوب رساندی یوسف

این زمان یوسف من نیز به من باز رسان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : جان کلام اینکه شهریار را می توان آیینه تمام نمای شعر ایران دانست، ابعاد شخصیتی و اشعار پرمحتوای این سخن سرای معاصر می تواند سالیان سال محل سوژه یابی و خلق آثار برای شاعران و ادب پژوهان باشد، پس شهریار شعر ایران باید بیش از پیش برای نسل های آینده معرفی شود.

وی همچنین با ابراز خشنودی از حضور در تبریز و همایش استاد شهریار گفت: تبریز شهری که نامش هم با آزادیخواهی عجین است هم با هنر و ادبیات و هم بزرگان بسیاری به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم تقدیم کرده، که حضور در این شهر مایه مباهات و خشنودی است.

گزارش تصویری :

 
انتهای خبر