بازتاب سخنان روحانی در رسانه های خارجی

جمهوری کشورمان در سخنانش در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن هشدار در مورد خطرات افراطی‌گری در خاورمیانه وجهان، غرب را به دلیل گسترش این تهدیدات مقصر دانست. به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، سخنرانی رییس جمهور ایران در میان رسانه های جهان بازتاب گسترده ای داشت. روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش خود […]

جمهوری کشورمان در سخنانش در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن هشدار در مورد خطرات افراطی‌گری در خاورمیانه وجهان، غرب را به دلیل گسترش این تهدیدات مقصر دانست.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، سخنرانی رییس جمهور ایران در میان رسانه های جهان بازتاب گسترده ای داشت.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش خود با موضوع سخنرانی دکترحسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: رئیس جمهور ایران در سخنان روز پنج شنبه اش در نیویورک گفت که بازیگران منطقه ای باید جنگ علیه گروه تروریستی داعش را هدایت کنند، اما یک توافق هسته‌ای راه را برای همکاری های بین المللی بیشتر جهت مبارزه با این تهدید باز خواهد کرد.

رئیس جمهور ایران در این باره گفت که اگر مذاکرات هسته‌ای به موفقیت برسد یک فضای کاملا جدید برای همکاری در سطح منطقه ای و بین المللی ایجاد خواهد شد که اجازه تمرکز بیشتر روی برخی مسائل مهم منطقه شامل مبارزه با خشونت و افراطی گری در خاورمیانه را خواهد داد.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: با این حال تهران و واشنگتن بارها تأکید کردند که در عراق بایکدیگر همکاری نظامی ندارند، اما مقامات ایران و آمریکا در هفته های اخیر در مورد تهدید داعش رایزنی کرده اند.

آقای روحانی روز پنج شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل هشدار داد اگر آمریکا و هم پیمانانش از حملات هوایی برای ادامه نفوذ خود در منطقه استفاده کنند مرتکب یک اشتباه استراتژیک می‌شوند .

حسن روحانی که در اوت سال ۲۰۱۳ به ریاست جمهوری رسید وعده داد که به انزوای سیاسی و اقتصادی تهران پایان دهد. وی روز گذشته نیز در سخنرانی اش تأکید کرد که دولت وی به حصول توافق تا ضرب الاجل ۲۴ نوامبر متعهد است.

وال استریت ژورنال نوشت: رئیس جمهور ایران از سخنرانی روز پنج شنبه خود برای حمله به کشورهایی که تهران آنها را به کمک و حمایت از داعش با هدف سرنگونی حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه متهم می‌کند استفاده کرد و متذکر شد که برخی سرویس های اطلاعاتی منطقه تیغ را در دستان افراد دیوانه قرار دادند.

همچنین خبرگزاری رویترز با پرداختن به سخنان حسن روحانی در نیویورک گزارش داد:‌ایران قدرت‌های خارجی را برای رشد و پیشروی داعش مقصر می‌داند.

رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل برخی سرویس های اطلاعاتی را برای پیدایش داعش و دیگر گروه های افراط گرا در منطقه مورد سرزنش قرار داد و گفت که راه حل توقف این گروه ها باید از داخل خاورمیانه باشد.

رویترز در ادامه یاد آور شد: سخنان روز گذشته روحانی سخت ترین اظهاراتی بوده است که تاکنون این کشور شیعه در مورد گسترش گروه های افراط گرای سنی ارائه داده است که نشان می‌دهد اکنون آمریکا و ایران در عراق یک دشمن مشترک دارند.

اگرچه آمریکا بارها هرگونه همکاری نظامی با ایران علیه داعش را غیر محتمل دانسته است ، جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا جمعه گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص عراق گفت که معتقداست تهران می تواند در این جا نقش داشته باشد.

این در حالی است رئیس جمهور ایران روز پنج شنبه در نیویورک تأکید کرد که همه آنهایی که نقشی در تأسیس و حمایت از این گروه های تروریستی داشته اند باید اشتباه خود را بپذیرند.

رویترز در پایان به بخش دیگری از سخنان روحانی پرداخت که گفته بود دستیابی به یک توافق هسته‌ای بلند مدت که موجب لغو تحریم ها علیه تهران در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای این کشور می‌شود آغازی است برای همکاری های چند جانبه به منظور برقراری امنیت ، صلح و توسعه در منطقه و فراتر از آن.

همچنین روزنامه کریستین ساینس مانیتور نیز در گزارشی نوشت: رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وجود تیغ در دست افراد دیوانه هشدار داد.

دکتر حسن روحانی در سخنرانی روز پنج شنبه اش در نیویورک غرب و برخی آژانس های اطلاعاتی خاص را برای پرورش گروه های افراط گرا درخاورمیانه مقصر دانست و یادآور شد یک توافق هسته‌ای با ایران به معنی همکاری امنیتی بیشتر خواهد بود.

رئیس جمهور ایران همچنین در سخنانش خواستار اتحاد جهانی برای مبارزه با آتش افراطی گری شد و تأکید کرد که هرگونه اقدام برای مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی در خاورمیانه باید از داخل این منطقه باشد.

کریستین ساینس مانیتور در ادامه نوشت: این سخنرانی به نوعی لحظه ای بود که در آن روحانی به غرب گفت:‌ «من پیش از این به شما هشدار داده بودم.» وی در سال گذشته نیز در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در مورد گسترش خشونت و افراطی گری در منطقه هشدار داده بود.

روحانی روز پنج شنبه گفت: من ‌امروز باز هم درباره گسترش افراطی گری و خطری که درک نا مناسب و رویکرد نادرست در قبال آنها ایجاد می‌کند، هشدار می دهم.

ایران همچنین معتقد است که کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل عربستان و قطر که در حملات هوایی هفته گذشته آمریکا در سوریه همکاری کرده‌اند داعش را قادر ساختند تا علیه رئیس جمهور سوریه دست به حمله بزند.

به نوشته کریستین ساینس مانیتور ایران و آمریکا در مواجهه با داعش در عراق در یک جبهه قرار دارند از این رو رئیس جمهور ایران در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که یک توافق هسته‌ای می تواند حاوی پیام جهانی صلح و امنیت باشد. با این حال حسن روحانی با اشاره به تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران درسال های گذشته یادآور شد که ایرانی ها نمی توانند به همکاری امنیتی با کسانی که علیه آنها تحریم صادر و موانعی را برای تأمین نیازهای اولیه شان شامل غذا و دارو ایجاد کرده اند اعتماد کنند.

در جایی دیگر خبرگزاری فرانسه ضمن پوشش سخنان روز پنج شنبه دکتر حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گزارش داد: رئیس جمهور ایران اشتباهات غرب را مورد سرزنش قرار داد اما گفت که امکان همکاری وجود دارد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش داد: حسن روحانی طی سخنرانی‌اش در نیویورک هم زمان با محکوم کردن اشتباهات غرب در خاورمیانه تأکید کرد که کشورش به یک توافق هسته‌ای تا ضرب الاجل ۲۴ نوامبر متعهد است.

رئیس جمهور ایران همچنین درباره مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم در خاورمیانه چند روز پس از آنکه آمریکا بمباران مواضع داعش در عراق و سوریه را گسترش داده است گفت که جنگ علیه داعش باید با مدیریت منطقه‌ای بعلاوه حمایت بین المللی باشد و افراطی گری تهدیدی است علیه تمام دنیا.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حسن روحانی که از زمان به ریاست جمهوری رسیدنش از سال ۲۰۱۳ تا کنون دوبار در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشته با درخواست رهبران اروپایی برای جذب بیشتر تهران از اقدامات بین‌المللی علیه داعش مواجه شده است.

علاوه بر این روزنامه لوس‌انجلس تایمز ضمن پوشش سخنان روز پنج شنبه روحانی در نیویورک نوشت‌:رئیس جمهور ایران تحریم های غرب را نقض قوانین بین‌المللی دانست وگفت: این تحریم ها جلب حمایت و همکاری تهران در خصوص مسائل امنیتی مشترک را سخت کرده است.

اما حسن روحانی در ادامه سخنانش تأکید کرد:‌ایران به رایزنی بر سر برنامه هسته‌ای با حسن نیت و جدیت ادامه می‌دهد و اگر توافقی حاصل شود که به حقوق ایران احترام بگذارد فرصتی برای آغاز همکاری های چند جانبه ایجاد خواهد شد.

رسانه های دیگری چون روزنامه واشنگتن پست، نیویورک تایمز ، هافینگتن پست و پایگاه‌های خبری متعدد جهان سخنان رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را منعکس کردند.

انتهای خبر