دفاعیات وزیر اطلاعات در مجلس: حتی با شورای حزب منحله دموکرات و کومله هم جلساتی داریم/ کشف و خنثی‌سازی جلیقه انفجاری در روز قدس

وزیر اطلاعات گفت: دستگیری عناصر معاند و ضدانقلاب و شرور از جمله شناسایی و دستگیری هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با تکفیری‌ها طی ده‌ها عملیات و دستگیری بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر آنها،از اقدامات عملیاتی و درگیرانه با دشمن بود. به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت، سیدمحمود علوی که جهت پاسخگویی […]

وزیر اطلاعات گفت: دستگیری عناصر معاند و ضدانقلاب و شرور از جمله شناسایی و دستگیری هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با تکفیری‌ها طی ده‌ها عملیات و دستگیری بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر آنها،از اقدامات عملیاتی و درگیرانه با دشمن بود.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت، سیدمحمود علوی که جهت پاسخگویی به سوال نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۱۵  مهر) مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، ضمن تشکر از نمایندگان به دلیل داشتن دغدغه نسبت به مسائل امنیتی کشور گفت: وزارت اطلاعات حساسیت نسبت به مسائل امنیتی و تهدیدات کشور را همواره عمیقاً درک کرده و براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب با استراتژی به تهدیدات امنیتی پاسخ داده و خواهد داد.

وی با بیان اینکه وزارت اطلاعات همواره چه در سطح استراتژی و راهبرد، چه در سطح عملیاتی و چه در سطح تاکتیکی با یک رویکرد واقع‌گرایانه و آینده‌نگرایانه و با در نظر گرفتن قابلیت تحقق برنامه‌ها، مسائل امنیتی را توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) رصد و به نحو احسن امنیت را با همکاری سایر نهادهای امنیتی محقق و به تثبیت رسانده است.

وزیر اطلاعات دولت یازدهم با اشاره به اینکه بیان جزئیات و اقدامات به لحاظ امنیتی ممکن نیست، ولی براساس وظایف قانونی و طبق برنامه‌های تدوین شده اقدامات را به صورت خلاصه در دو بخش مطرح می‌کنم، ادامه داد: بخش اول شناسایی و پیشگیری است که در این زمینه اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته که در مرحله اول اشراف اطلاعاتی به گروهک‌ها و تهدیدکنندگان امنیت ملی و رصد مستمر فعالیت‌های آنها،‌ اشراف به فضای تبادل اطلاعات و تحرکات دشمن به گونه‌ای که فرصت هرگونه تحرکی را از دشمن سلب کرده وجود دارد، مگر در جایی که اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات مورد توجه قرار نگرفته باشد که در این مورد آسیب‌هایی وارد شده اما این وزارتخانه در جهت آسیب‌زدایی، تدابیری اندیشیده است.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم اطلاع‌رسانی و هشدار به‌موقع و کمک به ایجاد فضای یکپارچه، هماهنگ و هم‌افزا در برخورد با تهدیدها مطرح می‌شود، توضیح داد: طبق مکاتبات، اسناد و مدارکی که همراه من است، گزارش‌های جامع و کارآمدی به موقع به مسئولان مربوطه در زمینه تهدیدات داده شده است، از جمله قبل از تحرک گروهک خودخوانده جیش‌العدل در جدار مرز‌های جنوب‌شرق اطلاعات لازم در اختیار مسئولان استان قرار داده شد و حتی اهداف عملیاتی گروهک مذکور نیز در این گزارش‌ها تبیین شده و هشدارهای لازم داده شده است.دستگیری بیش از 130 نفر از عوامل تکفیری ها در ایران / کشف و خنثی‌سازی جلیقه انفجاری در روز قدس

علوی با بیان اینکه مرحله سوم شناسایی مواضع، پایگاه‌ها، مقرها و ردیابی دشمن، قلمرو امنیتی، شناسایی آسیب‌پذیری‌ها و چالش‌ها نسبت به تهدیدهای گروهک‌ها و اقدام به رفع آنها است، ادامه داد: چهارم خنثی کردن برنامه‌ها و ناکام‌گذاشتن دشمن در انجام این برنامه‌ها که موارد آن بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه یکی از موارد کشف و خنثی‌سازی دو مورد جلیقه انفجاری که برای انفجار در دو مرکز دو استان در روز قدس پیش‌بینی شده بود که به یاری خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای رهبر معظم انقلاب این توطئه کشف و مورد ضربه سربازان گمنام حضرت ولی‌عصر (عج) قرار گرفت و از انجام این عملیات جلوگیری به‌عمل آمد، ادامه داد: شما نمایندگان اذعان می‌کنید که اگر این کشف و ضربه نبود، در صورت وقوع چنین انفجاری فاجعه‌ای بزرگ به وجود می‌آمد.

وزیر اطلاعات دولت روحانی با بیان اینکه بخش دوم به اقدامات عملیاتی و درگیرانه با دشمن اختصاص می‌یابد، افزود: دستگیری عناصر معاند و ضدانقلاب و شرور از جمله شناسایی و دستگیری هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با تکفیری‌ها طی ده‌ها عملیات و دستگیری بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر آنها، وارد کردن ضربات غیرقابل جبران به مواضع و نیروهای گروهک‌های شرور و از هم پاشیدن تعدادی از گروهک‌ها در شرق و غرب کشور از جمله برخورد با گروهک خودخوانده الفرقان و کشف و خنثی‌سازی محموله‌های سنگین انفجاری آنها که قرار بود در یکی از شهرهای پرجمعیت و مقدس منفجر شود و همچنین آزاد کردن دو گروگان آنها که شمشیرباز بین‌المللی یکی از آنها بود.

علوی با اشاره به مورد سوم مبنی بر معدوم کردن سران و نیروهای موثر در اقدامات درگیرانه سربازان گمنام با گروهک‌ها در غرب و شرق کشور که گزارش آن را به صورت مبسوط در کمیسیون امنیت ملی مطرح کرده است، ادامه داد: از جمله این موارد به هلاکت رساندن عامل جنایت تاسوعای چابهار و انهدام عامل گروهک‌های وابسته به وی بود.

وی با بیان اینکه امروز دشمن با تمام وجود لمس می‌کند که در هیچ نقطه‌ای از چشمان بیدار و هوشیار سربازان گمنام امام زمان (عج) پنهان نبوده و پنجه آهنین این سربازان در هر نقطه‌ای بر گلوی آن فرو رفته و آرامش را از آنها سلب و فرصت دسیسه را از آنها بازستانده است، افزود: مورد دیگر کشف اسلحه و مهمات از جمله جلیقه‌های انفجاری بود که دشمن قصد انفجار در اماکن و مناسبت‌ها را داشت که در صورت به موفقیت رسیدن این امر فاجعه انسانی سنگینی رخ می‌داد.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه انهدام تجهیزات، امکانات ارتباطاتی و اطلاعاتی گروهک‌های شرور از جمله اقدامات دیگر این وزارتخانه است، توضیح داد: نتیجه این اقدامات که به لطف حضرت حق،‌ عنایت امام زمان (عج) و تحت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و همت سربازان گنام امام زمان (عج)‌ و همکاری شایسته همه دستگاه‌های امنیتی، نظامی و انتظامی به‌رغم ناامنی‌های قابل توجه منطقه، موفقیت فعالیت‌ها و برنامه‌های وزارت اطلاعات برای امنیت آحاد ملت ایران در پی داشت.

وزیر اطلاعات در ادامه ضمن تشکر از جواد کریمی قدوسی به دلیل طرح سوال خود گفت: طی یک‌سال گذشته سربازان گمنام امام زمان (عج) کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته و براساس مدیریت اعمال شده در این مدت در این وزارتخانه هیچ‌گونه انرژی به مصرف بیهوده نرسیده و تنها در جهت برطرف کردن تهدیدات امنیتی و مدیریت بحران‌های احتمالی به کار گرفته شد.

این عضو کابینه دولت روحانی با اشاره به برخی زحمات سربازان گمنام امام زمان (عج) توضیح داد: بازدارندگی مبتنی بر قدرت امنیتی و اطلاعاتی و عملیاتی دشمن با درک اقتدار نظام، انگیزه توطئه را تا حد زیادی از دشمن گرفته است.

وی با بیان اینکه امروز اقتدار، صلابت و هیمنه وزارت اطلاعات، دل دشمنان را به لرزه درآورده و فرصت دسیسه را از آنها سلب و مایه آرامش مردم شده است، افزود: امیدواریم که این خدمت مورد قبول درگاه حضرت حق، امام زمان (عج) و رهبر معظم انقلاب قرار گیرد.

علوی کاهش آسیب‌پذیری با پیش‌بینی، پیشگیری و جلوگیری از نفوذ دشمن در حوزه امنیت داخل کشور و فضای تبادل اطلاعات را از دیگر نتایج زحمات سربازان گمنام امام زمان (عج) دانست و افزود: ناامن شدن محیط داخلی و پیرامونی برای دشمن و ایجاد امنیت و آسایش و آرامش برای مردم عزیز کشورمان و فراهم شدن زمینه‌های مناسب برای فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی در کشور نیز از دیگر نتایج فعالیت‌های این وزارتخانه است.

وی با اشاره به سوال کریمی قدوسی در مورد صلاحیت افراد منتصب شده در مناصب مختلف با بیان اینکه وزارت اطلاعات در زمینه به‌کارگیری افراد در مشاغل حساس و مهم همانطور که در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد، در چارچوب قوانین و مقررات موجود که مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و محتوا هم محتوای پرونده افراد است، وظیفه خود را انجام می‌دهد.

وزیر اطلاعات کشورمان با بیان اینکه ممکن است در مورد برخی افراد شایعاتی مطرح باشد که این شایعات اگر به صورت مستند در پرونده‌های این وزارتخانه وجود نداشته باشد، طبعاً نمی‌تواند مستند وزارت اطلاعات برای نفی و اثبات باشد، توضیح داد: وزارت اطلاعات بدون هرگونه تسامح و تساهل آنچه در پرونده‌ها وجود دارد را اعمال می‌کند و اگر فردی مورد مشخص و مسلمی نداشته باشد، بیهوده با آبروی افراد بازی نمی‌کند و اگر فردی بدون توجه با دست خود برای خود دردسری ایجاد کرده باشد، باید گفت خودکرده را تدبیر نیست.

علوی با اشاره به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام و آیین‌نامه‌های مربوط به آن مصوبه مجمع که براساس آن وزارت اطلاعات در چارچوب آن موظف به انجام وظیفه خود است، به دستگاه‌های اجرایی اختیاراتی را برای به‌کارگیری نیروهای مورد نظر خود داده است، افزود: وزارت اطلاعات در این بین تنها وظیفه اعلام جواب مثبت یا منفی بودن صلاحیت افراد را دارد، اما اعمال از عهده وزارت اطلاعات برداشته شده و در حوزه اختیارات وزارت اطلاعات هم در این مصوبه دیده نشده و چنین معنایی در مصوبه جایگاهی ندارد.

وی با بیان اینکه وزارت اطلاعات در هر موردی که مصالح امنیتی نظام لحاظ نشود، در صورت وجود مستندات آن اطلاعات تکمیلی را برای بهره‌برداری به دستگاه‌های ذی‌ربط داده و توصیه‌های لازم را در این زمینه اعلام می‌کند، گفت: وزارت اطلاعات ترجیح می‌دهد در تمام این موارد با حفظ آرامش مردم و جامعه اقدام کند و لازمه کار این وزارتخانه کار بدون جنجال و سلب آرامش از جامعه است.

وزیر اطلاعات دولت یازدهم با بیان اینکه من به‌عنوان خدمتگزار کوچک مردم از شما نمایندگان مجلس رأی اعتماد گرفته و این مسئولیت سنگین را بر دوش گرفته‌ام، تصریح کرد: پاسخ به سوال شما نمایندگان و تلاش برای حفظ امنیت کشور را وظیفه و فرض دینی و وجدانی خود می‌دانم و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، خطوط قرمز مطرح شده توسط ایشان و رئیس جمهور و سیاست‌های دولت تدبیر و امید را سرلوحه کار خود قرار داده و در چارچوب احکام شرع، قوانین و اخلاق با رویکرد حفظ کرامت و حرمت انسان‌ها و رعایت حقوق مردم و تامین امنیت نظام، کشور و مردم عمل می‌کنم تا به اعتماد شما پاسخی شایسته دهم.

علوی افزود: همکاران شایسته، ارزشی و ولایتمدار من در وزارت اطلاعات که در همه ابعاد با مجاهدت‌های خاموش خود امنیت و آرامش را برای ملت تامین کرده و دشمنان نظام را در رسیدن به اهداف خود ناکام کرده‌اند، این رویکرد را تقویت و امنیت پایدار نظام را تضمین و احساس امنیت را در بین آحاد جامعه تداوم می‌بخشند.

وی با اشاره به صحبت‌های جواد کریمی قدوسی گفت: توجه وی را به بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد دولت که برای ما حجت و مبنای عمل است، جلب می‌کنم که ایشان فرمودند “من این دولت را تایید و با تمام توان از آن حمایت می‌کنم و به مقامات بلندپایه آن که آنها را می‌شناسم اعتماد دارم”. همچنین ایشان در دیدار با خبرگان فرمودند “این دولت در همین مدت کوتاه کارهای زیادی انجام داده است”. ما امیدواریم تمام فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنای عمل قرار گرفته و در جهت تقویت دولتی که خدمتگزار همه مردم و فراجناحی است و همه را زیر چتر رهبر معظم انقلاب جمع می‌کند، استفاده شود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه من جلسه‌ای تحت عنوان جلسه با شورای حزب مشارکت نداشته‌ام، توضیح داد: من با افراد مختلف جلسات زیادی داشتم. وزارت اطلاعات با جریان‌های مختلف سیاسی و غیرسیاسی بنا بر ماموریت‌های ذاتی خود جلسات زیادی داشته است. حتی با شورای حزب منحله دموکرات و کومله جلساتی داریم که این اقدامات برای به حداقل رساندن آسیب آنها برای نظام بنابر وظایف ذاتی وزارتخانه صورت گرفته و اقدامی طبیعی از طرف سرویس اطلاعاتی کشور است.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه وزارت اطلاعات با هر کسی که مصالح امنیتی اقتضا کند، صحبت می‌کند و این اختیار ناشی از ماموریت ذاتی این وزارتخانه است، افزود: در همه جلسات با افراد به رعایت ادب در گفتار و حسن خلق در رفتار عادت داریم. برگزاری این جلسات بدین شکل برای کسانی که عادت به حرمت‌شکنی و عدم رعایت ادب دارند، دوستانه جلوه‌ می‌کند. از این منظر تمام جلساتی که در آن ادب رعایت می‌شود، دوستانه است و برای دوستانه نبودن به سراغ بی‌ادبی و حرمت‌شکنی نمی‌رویم.

وی با بیان اینکه لازمه راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی مقام معظم رهبری که برای ما مبنای عمل قرار می‌گیرد، این است که حتی با افراد مخالف با اصل نظام و معاند گفت‌وگو و مذاکره شود، چه رسد به افرادی که در درون نظام تعریف شده و اظهار اعتقاد به اصل نظام، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب می‌کنند، ادامه داد: طبیعی است این جلسات در فضای مودبانه باید صورت گیرد، در غیر این‌صورت جذب حداکثری صورت نمی‌گیرد.

علوی با بیان اینکه آیا جلسه وزیر اطلاعات با افراد یکی از جریانات سیاسی درون نظام و تلاش وی برای نزدیک کردن آنها به مواضع رهبر معظم انقلاب یک اغتنام فرصت و مثبت است یا اشکال؟ تصریح کرد: اگر قرار باشد حتی وزارت اطلاعات مجاز به برگزاری چنین جلسات و صورت دادن چنین مذاکراتی نباشد، چه مرجعی مجاز به برگزاری چنین جلسات و انجام چنین اقداماتی است؟ بنابراین نه تنها منکر برگزاری چنین جلساتی نمی‌شوم، بلکه با حساب و کتاب به این مذاکرات می‌‍پردازیم و این جلسات نمی‌تواند به معنای عدم حساسیت نسبت به عملکرد غیرقابل قبول افراد باشد.

وی با بیان اینکه وزارت اطلاعات از هیچ نماینده‌ای بابت سوال از وزیر شکایت نکرده است، گفت: آیا قرار دادن شب‌نامه‌ای پر از افترا و توهین در کازیوی نمایندگان توسط یکی از وکلای ملت جزو وظایف نمایندگی است؟ در صورت شکایت از این فرد آیا شکایت به خاطر سوال است؟ اگر نماینده‌ای مسئولیت نشریه‌ای را داشته باشد و در آن به وزیر توهین و تهمت و هتاکی و حرمت‌شکنی کند، آیا شکایت از وی شکایت به خاطر سوال است؟

وزیر اطلاعات با بیان اینکه سوال از وزیر در این زمینه مستمسک قرارگرفته که به هیچ وجه به‌عنوان انگیزه شکایت مطرح نبوده و به یاری خداوند در دادگاه موارد به صورت مشروح بیان خواهد شد، توضیح داد: مسئولیت دادگاه ایجاب می‌کند که براساس آنچه مقتضای حق و حقیقت است، به صدور حکم بپردازد.

انتهای خبر