اعتراضات منطقه ای و کلاف سردرگم افزایش یک کرسی مجلس به آذربایجان شرقی/ فرصت افزایش تعداد نمایندگان استان را با خود خواهی از دست ندهیم!

پس از آنکه اعلام شد کمیسیون امور داخلی مجلس در مورد تغییرات جدول حوزه های انتخابیه مجلس و سهمیه های جدید اعلام نظر کرده است، همانطورکه پیش بینی می شد بازهم این تصمیم با اعتراضات مختلف همراه شد و به نظر می آید این کلاف سردرگم همچنان سر دراز خواهد داشت. به گزارش اعتدال پرس، پس […]

پس از آنکه اعلام شد کمیسیون امور داخلی مجلس در مورد تغییرات جدول حوزه های انتخابیه مجلس و سهمیه های جدید اعلام نظر کرده است، همانطورکه پیش بینی می شد بازهم این تصمیم با اعتراضات مختلف همراه شد و به نظر می آید این کلاف سردرگم همچنان سر دراز خواهد داشت.

به گزارش اعتدال پرس، پس از اعلام نظر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مورد تغییرات در جدول حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی بر اساس افزایش ۲۰ کرسی به ۲۹۰ کرسی فعلی بهارستان، مردم شهرستان هریس در اعتراض به نادیده گرفته شدن مطالبات خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

مردم هریس که از قرار گرفتن زیر سایه اهر ناراضی هستند؛ معتقدند با الحاق به حوزه مرکزی استان، بهتر از قبل می توانند مطالبات محلی خود را پیگیری کنند.

در حالی که به گفته عباس فلاحی باباجان نماینده اهر و هریس، در مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی مقرر شده بود هریس به حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه شده و کرسی جدید استان در مجلس به حوزه مرکزی اختصاص یابد ولی گویا اختصاص این سهمیه به حوزه مراغه و عجبشیر  و افزایش تعداد نمایندگان این حوزه به ۲ نفر و همچنین تصمیم به منفک شدن شهرستان هوراند از حوزه کلیبر و الحاق آن به حوزه انتخابیه اهر و هریس موجب واکنش و تعجب مجمع نمایندگان شده است بطوریکه قره سید، رئیس مجمع نمایدگان آذربایجان شرقی معتقد است  این طرح قبل از انتخابات مجلس دهم نهایی نخواهد شد.

 به گزارش ایسنا، عباس فلاح  در خصوص افزایش تعداد نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کلیات طرح مذکور، افزایش تعداد نمایندگان است که طبق توافق صورت گرفته در مجمع نمایندگان مقرر شده بود هریس به حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه شود اما گویا بعد از این توافق برخی نظرات دیگری داشته اند.

وی گفت: در حال حاضر چند گزینه مختلف از جمله افزایش تعداد نماینده  حوزه انتخابیه جلفا و مرند، اضافه شدن هوراند به اهر و هریس و افزایش نماینده این حوزه به دو نماینده، افزایش تعداد نماینده مراغه به دو نفر و گزینه های دیگر مطرح است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید فرصت به وجود آمده برای افزایش تعداد نمایندگان آذربایجان شرقی را  به خاطر خود خواهی از دست بدهیم.

وی ادامه داد: اضافه شدن هریس به حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو عقلانی ترین کار است چرا که با این وجود هم خواسته مردم محقق می شود و هم ترکیب و چینش استان به هم نمی خورد.

فلاح خاطر نشان کرد: پیشرفت استان باید در یک مجموعه کلی در نظر گرفته شود و نباید منیت ها در این گونه انتخاب ها  دخیل شود.

وی گفت: اگر تعداد نماینده مرکز استان افزایش یابد به مراتب بهتر از دیگر حوزه ها خواهد بود و باید با نگاه جامع نگرانه نگذاریم فرصت موجود از دست برود.اعتراض هریسی ها به تصمیم کمیسیون امور داخلی مجلس / کلاف سردرگم تصمیم گیری درباره یک کرسی جدید آذربایجان شرقی در مجلس

گزارش اعتدال پرس حاکی است، از شهرهای دیگر نیز خبر می رسد که مردم نسبت به این تصمیم کمیسیون شوراهای مجلس معترض هستند و تکاپوهای مختلفی از جمله در شهرستان جلفا و مرند برای لغو این مصوبه در راه است.

با توجه به این وقایع، به نظر می رسد ماجرای تغییرات جداول حوزه های انتخابیه سر دراز دارد و شاید هم باید منتظر تحقق نظر قره سید، رئیس مجمع نمایدگان آذربایجان شرقی در مورد نهایی نشدن این طرح قبل از انتخابات مجلس دهم باشیم!

گزارش اعتدال پرس حاکی است، گزینه های دیگری نیز چون افزایش تعداد نماینده  حوزه انتخابیه جلفا و مرند به ۲ نفر ، اضافه شدن هوراند به اهر و هریس و افزایش نماینده این حوزه به دو نماینده، ایجاد حوزه انتخابیه جدید اسکو و آذرشهر و افزوده شدن هریس به حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر و رسیدن تعداد نمایندگان این حوزه به ۷ نفر مطرح هستند.

اگر بنابر رای گیری در مجمع نمایندگان استان باشد با توجه به نظر موافق ۶ نماینده فعلی تبریز، اسکو و آذرشهر و فلاحی باباجان احتمال می رود حوزه مرکزی استان یک کرسی جدید را به بهای افزوده شدن هریس به خود کسب کند اما دیگر گزینه ها هم مدافعان خود را دارند. از سوی دیگر هم نظر مجمع نمایندگان فقط یک نظر مشورتی است و رای گیری در صحن علنی مجلس تعیین کننده خواهد بود.

شاید کسب دو سهمیه از ۲۰ کرسی جدید می توانست مشکل را تا حد زیادی حل کند اما به نظر نمی رسد سهم آذربایجان شرقی بیشتر از یک کرسی جدید باشد زیرا ۳۱ استان کشور هر کدام مدعی محق بودن برای کسب کرسی های جدید هستند.

گزارش قبلی اعتدال پرس در این خصوص: 

– سهمیه آذربایجان شرقی به مراغه و عجب شیر رسید/ مصوبه کمیسیون شوراها برای افزایش نمایندگان مجلس و الحاق هوراند به حوزه انتخابیه اهر و هریس

– اضافه شدن یک نماینده به آذربایجان شرقی در مجلس دهم/ مرند و تبریز کاندیداهای اصلی

 

 

 

 

انتهای خبر