پروژه عبور از احمدی نژاد از درون دولت آغاز شد

آخرین کسی که خود را برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده، یکی از وزرای احمدی‌نژاد است که حضور خود را مشروط به حضور هاشمی رفسنجانی دانسته است. سخنان یکی از اعضای ائتلاف ۱+۲ هم بد‌جوری بوی جدایی اعضای این ائتلاف را از همدیگر به مشام می‌رساند. روز به روز فضای سیاسی انتخاباتی ایران با […]

image_pdfimage_print

آخرین کسی که خود را برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده، یکی از وزرای احمدی‌نژاد است که حضور خود را مشروط به حضور هاشمی رفسنجانی دانسته است. سخنان یکی از اعضای ائتلاف ۱+۲ هم بد‌جوری بوی جدایی اعضای این ائتلاف را از همدیگر به مشام می‌رساند.

روز به روز فضای سیاسی انتخاباتی ایران با نزدیک‌تر شدن به انتخابات شفاف‌تر می‌شود؛ به اندازه‌ای شفاف که دیگر حرف‌های کلی اعضای ائتلاف ۱+۲ به پایان خود نزدیک می‌شود و اعضای سه گانه این ائتلاف، وارد جزییاتی می‌شوند که از این جزییات بوی وحدتی به مشام نمی‌رسد.

به گزارش «تابناک»، علی اکبر ولایتی، در پاسخ به سئوالی درباره مصمم بودنش برای حضور در انتخابات گفته است: باید بگویم تا آخر هستم. وی علت اصرارش برای حضور در انتخابات آتی را وضعیت بد اقتصادی، معیشتی و روابط خارجی دانست و تصریح کرد: معتقدم در بین تمامی کاندیدا‌ها هم از تجربه بیشتری برخوردارم! و بر این باورم که این کار از عهده بنده بر‌می‌آید.

این در حالی است که تردید‌های بسیاری درباره تجربه بیشتر وی در بین کاندیدا‌ها وجود دارد، مثلا در سابقه آقای ولایتی چندان سابقه مبارزاتی به چشم نمی‌خورد و تازه پس از پیروزی انقلاب است که وی به جمع سیاستمداران انقلابی می‌پیوندد و از آن مهم‌تر سابقه جهاد است که در این زمینه هم دست آقای ولایتی خالی است. تجربه مدیریت کلان هم در سابقه آقای ولایتی دیده نمی‌شود؛ بر عهده داشتن چند دوره وزارت وزارتخانه‌ای که اداره آن به صورت حاکمیتی است، مدیریت در سطح کلان به شمار نمی‌رود.

اما صرف‌نظر از اما و اگر‌هایی که درباره ادعای علی اکبر ولایتی درباره تجربه خودش وجود دارد، این که آقای ولایتی خود را صاحب صلاحیت برای اداره کشور می‌داند، احتمالا بدین معناست که دیگر اعضای ائتلاف را نمی‌داند و این شاید بوی الرحمن ائتلافی باشد که از ابتدا بسته آمد و بسته هم خواهد رفت.

از سوی دولتی‌ها، گویا پروژه عبور از احمدی‌نژاد برای صاف کردن راه اسفندیار رحیم مشایی کلید خورده است، چراکه عبدالرضا داوری مدیر مسئول روزنامه شهروند متعلق هلال احمر! و نزدیک به مشایی، حسابی از خجالت احمدی‌نژاد در آمده و گفته است بر خلاف احمدی‌نژاد که خیلی تنده، مشایی خیلی آرام است. داوری حتی برای نشان دادن طبیعت مسالمت جویانه مشایی گفته که وی هم با خانه نشینی یازده روزه احمدی‌نژاد در ماجرای برکناری وزیر اطلاعات مخالف بوده و هم با پخش فیلم علیه لاریجانی‌ها در مجلس؛ کاری که رهبر انقلاب آن را بی‌تقوایی و بی‌اخلاقی نامیدند.

به نظر می‌رسد پروژه عبور از احمدی‌نژاد در درون دولت، رقم خورده است تا مشایی برجسته شود، چرا که داوری همچنین گفته ‌که شورای نگهبان یک برگ سند هم علیه مشایی ندارد. به نظر می‌رسد دولت اصلاحات و دولت‌های اصولگرای احمدی‌نژاد با همه اختلافاتی که در شکل و محتوا که با هم دارند، در یک مساله شبیه هم‌اند و آن اینکه طرفداران هر دو، سال آخر از رئیس جمهور خود، عبور می‌کنند.

اما سخنگوی جبهه پایداری هم در واکنش به نظر‌سنجی‌هایی که میزان محبوبیت کاندیدا‌ها را می‌سنجد، گفته است که بر اساس نظر سنجی‌هایی که در ‌دو هفته گذشته انجام شده، مشخص شده ‌که هیچ کدام از کاندیدا‌ها محبوبیت بیش از بیست و پنج در صد نداشته‌اند.

وی همچنین نقدی جدی به ائتلاف‌ها وارد کرده و گفته است یا شخصی می‌داند که اصلح است و وظیفه دارد تا آخر بماند و به نفع کسی که اصلح نیست کنار نرود و یا می‌داند که اصلح نیست که طبیعتا باید فضا را برای کسی که اصلح است خالی کند. قاضی‌زاده در این باره گفته است که «ائتلاف را قبول ندارم؛ چراکه زمانی که یک نفر خود را اصلح می‌داند و کاندید ریاست جمهوری می‌شود نیازی به ائتلاف ندارد؛ اگر فرد احساس تکلیف می‌کند؛ بنابراین ائتلاف به چه معنا است و چنانچه احساس می‌کند شخص دیگری اصلح‌تر است به چه دلیل وارد میدان می‌شود؟».

در پایان اینکه کامران دانشجو، وزیر علوم، تحیقات و فناوری، آخرین نفری است که تا کنون تمایل خود برای کاندیداتوری را اعلام کرده است. اما وی کاندیداتوری‌اش را مشروط به حضور هاشمی فسنجانی در انتخابات دانسته و گفته است که:
«کاندیداتوری کاندیدای ریاست جمهوری نیستم، چون نمی‌خواهم خدماتی را که داشته‌ام با چیز دیگری مخدوش کنم اما اگر هاشمی رفسنجانی کاندیدا شود با توجه به اینکه فکر می‌کنم کاندیداهای موجود تا آخر در مقابل هاشمی نمی‌ایستند، علیرغم میل باطنی‌ام در مهلت قانونی به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کنم.

وزیر علوم دولت دهم در این جلسه حتی شعار انتخاباتی خودش را هم اعلام و گفته است: اگر بیایم شعارم این است: «هرکس می‌خواهد به هاشمی نه بگوید به من رأی بدهد» و همین برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کافی است.

انتهای خبر