اصلاح مصوبه دولت بعد از انتقاد نمایندگان: طرح نکاشت، به بهکاشت تغییر یافت/ جبارزاده: باران اخیر به اندازه تمام تلاش دستگاه‌های دولتی، آب روانه دریاچه کرد

طرح نکاشت جزو ۲۶مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه بود که اجرای آن در زمان کشت پاییزه یعنی از آبان آغاز می شد و اجرای این طرح را استانداری های آذربایجان غربی و شرقی برعهده داشت و ستاد احیای دریاچه ارومیه بر آن نظارت می کرد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، این طرح […]

طرح نکاشت جزو ۲۶مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه بود که اجرای آن در زمان کشت پاییزه یعنی از آبان آغاز می شد و اجرای این طرح را استانداری های آذربایجان غربی و شرقی برعهده داشت و ستاد احیای دریاچه ارومیه بر آن نظارت می کرد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، این طرح در حالی قرار بود وارد فاز اجرایی شود که اشتغال اول آذربایجان غربی کشاورزی است و به اعتقاد نمایندگان این استان در مجلس اجرای این طرح مهاجرت، بیکاری و از بین رفتن کشاورزی را به همراه داشت.

اما انتقادات تند نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پیگیری رسانه ها مسئولان را وادار کرد طرح را نکاشت به بهکاشت تغییر دهند طرحی که با تصویب مجدد در هیئت دولت شاید بتواند گامی در جهت نجات دریاچه ارومیه باشد.

زمزمه های تغییر این مصوبه پنجشنبه شب در نشستی که پنجشنبه شب با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور برگزار شد مطرح شد و قرار است پس از بررسی های کارشناسی روند اجرایی آن تصویب و وارد فاز اجرایی شود.

طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به بهکاشت تغییر یافت

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این نشست اعلام کرد: با ارائه پیشنهادات هشت گانه از سوی آذربایجان غربی طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به بهکاشت تغییر یافت

هادی بهادری با بیان اینکه باید بدون اتلاف وقت اقدامات اجرایی برنامه های ۲۷ گانه احیای دریاچه ارومیه آغاز شود افزود: طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به طرح بهکاشت تغییر یافت و پیشنهاداتی در این باره از سوی آذربایجان غربی ارائه شد.

وی کشت محصولات با نیازی آبی کم به جای محصولات آب بر را به همراه پرداخت مابه التفاوت آن به کشاورزان را از جمله پیشنهادات اصلاح طرح نکاشت عنوان کرد و گفت: مقرر شد در کشت بهاره به جای چغندر، گندم کاشته شود و در کشت پاییزه نیز گندم و جو کاشته شود تا آب صرفه جویی شده از این مکان به دریاچه ارومیه انتقال یابد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی تبدیل وضعیت آبیاری سنتی ۴۵ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را در مدت سه سال به آبیاری تحت فشار را دیگر پیشنهاد اصلاح طرح نکاشت عنوان و بیان کرد: این عملیات در سه سال متوالی و هر سال در ۱۵ هزار هکتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام می شود.

وی گفت: تامین برق مورد نیاز پمپاژها، ترویج کشت آبیاری پودری در محصولات پهن برگ، حمایت غذایی از مجریان طرح های احیا، نصب کنتور های هوشمند آب و برق به صورت رایگان در چاه ها، واقعی کردن نرخ آب بهای کشاورزی و تامین اعتبار برای گروه های گشت و نظارت شرکت های آب منطقه ای از دیگر پیشنهادات در اصلاح طرح نکاشت است که در جلسه آینده هیئت دولت مطرح و مصوب می شود.

بهادری با بیان اینکه سطح تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۰ و ۴۴ صدم رسیده است و نسبت به اول مهر با افزایش ۳۰ سانتی متری همراه است اظهارداشت: مساحت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۶۵۸ کیلومتر مربع افزایش یافته ولی با این وجود با کاهش ۱۱ درصدی حجم مخازن سدها مواجه هستیم.

اجرای طرح بهکاشت دستاوردهای خوبی در تغییر الگوی آبیاری سنتی به مدرن خواهد داشتاستاندار غربی 

استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به پیشنهاد ستاد استانی دریاچه ارومیه مبنی بر اصلاح و تغییر طرح نکاشت به طرح بهکاشت در اراضی کشاورزی حوضه میاندوآب نیز گفت: منابع اعتباری که قرار بود برای اجرای طرح عدم کشت موقت هزینه شود می تواند صرف توسعه شیوه های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی حوضه دریاچه ارومیه شود.

قربانعلی سعادت با بیان اینکه در صورت تحقق این موضوع در چند سال آینده شاهد دستاورد بزرگی در حوزه کشاورزی استان و تغییر الگوی آبیاری از سنتی به مدرن خواهیم بود افزود: اجرای آبیاری پودری نیز از دیگر الگوهای مدرن در آبیاری است که فعلا قصد داریم با ساخت و اجرای یک نمونه از آن، نتایج کار را بسنجیم.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص لزوم رعایت الزامات اصلی زیست محیطی در طرح میانگذر شهید کلانتری، ما نیز در استان آمادگی خود را برای رعایت این الزامات که متاسفانه در گذشته مورد غفلت واقع شده است اعلام می‌کنیم.

سعادت با اشاره به اجرای طرح کشاورزی پایدار در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه گفت: ‌این طرح که عملیات اجرایی آن از دو سال پیش آغاز شده و هم اکنون بصورت پایلوت در ۴۱ روستای حوضه آبخیز دریاچه ارومیه در استانهای آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی در حال اجراست، کاری شایسته است که دستاوردهای ارزشمندی در بخش کشاورزی استان و حتی کشور خواهد داشت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید از شرایط و نقطه بحرانی دریاچه ارومیه عبور کنیم، افزود: شرایط آبی دریاچه ارومیه و محیط پیرامون آن، نشانگر وجود شرایط بحرانی است لذا لازم است با همکاری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه و دستگاههای اجرایی ملی و استانی متولی در طول سه سال اول برنامه نجات دریاچه ارومیه تلاش کنیم از این شرایط عبور کنیم تا دریاچه بتواند به حیات خود ادامه دهد.

استاندار آذربایجان غربی، طرح ترویج کشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه را طرحی زمان‌بر و در عین حال ارزشمند عنوان کرد و افزود: بی تردید احیای دریاچه ارومیه بدون مشارکت مردم بویژه جوامع محلی که در قالب طرح کشاورزی پایدار در حال انجام است، امکان‌پذیر نیست اما در کنار این طرح باید نسبت به تثبیت وضعیت و حفظ علائم حیاتی دریاچه ارومیه اقدام شود تا بتوانیم سایر برنامه‌های نجات‌بخش دریاچه را به مرحله عملیاتی شدن و اثربخشی برسانیم.

سعادت همچنین از آمادگی ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه برای تخصیص اعتبار جهت توسعه طرح کشاورزی پایدار در سایر مناطق و روستاهای حوضه دریاچه خبر داد و گفت: اگر محدودیت منابع مالی خارجی برای اجرا و توسعه این پروژه وجود دارد، ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه آمادگی دارد اعتباراتی را برای ترویج و توسعه هرچه بیشتر این طرح در سایر مناطق حوضه دریاچه اختصاص دهد.جبارزاده

استاندار آذربایجان شرقی  نیز در این نشست گفت: ستاد احیا دریاچه ارومیه زمین‌‌های تحت پوشش تغییر الگوی کشت کشاورزی در فاز نخست را در دو استان آذربایجان غربی و شرقی به ۲۰ هزار هکتار افزایش دهد.

اسماعیل جبارزاده با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک ضرورت است و همگام با آن پیش بینی اعتبارات لازم و تخصیص به موقع آن نیز یک اولویت باید تلقی شود اظهارداشت: امروزه در بخش کشاورزی کشور این مهم باید مد نظر مدیریت کلان کشور باشد که بیش از هر زمانی نیازمند تغییر الگوهای کشت برای کاهش مصرف آب هستیم بنابراین بهتر است تجربیات موفق در حال انجام در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به کل کشور تسری یابد.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: مجموعه مدیران دستگاه‌های دولتی این استان آمادگی کامل دارد تا با تخصیص اعتبارات، مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه را عملیاتی کند.

جبارزاده گفت: گرچه دولت تمام تلاش خود را برای احیا دریاچه ارومیه انجام می دهد اما در روزهای اخیر شاهد بودیم که باران رحمت الهی در عرض ۴۸ ساعت به اندازه تمام تلاش دستگاه‌های دولتی آب روانه دریاچه کرد بنابراین باید بیش از گذشته قدردان نعمت‌های خدادادی باشیم و از خداوند بخواهیم بارشهای مدامی نصیب این منطقه بفرماید.

دریاچه ارومیه در حال حاضر کمتر از یک میلیارد متر مکعب آب دارد در حالی که در تراز اکولوژیک باید ۱۴ میلیارد متر مکعب آب داشته باشد.

خشکی دریاچه ارومیه تاکنون خسارتهای زیادی را در منطقه بر جای گذاشته که از بین رفتن آرتمیا تنها موجود زنده این دریاچه، به خطر افتادن زندگی حیات وحش جزایر آن، کاهش تنوع جمعیت جانوری حوزه دریاچه، وزش بادهای نمکی، شوری منابع آب زیر زمینی و… از جمله آنها است.

انتهای خبر