نقدی بر موضع گیری یک فعال سیاسی در اردبیل/ تبریز و اردبیل برادرند، با توهمات ذهنی خود، تفرقه افکنی نکنید!

هفته نامه گلشن راز درتازه ترین شماره خود که روز شنبه در دکه های مطبوعات آذربایجان شرقی در دسترس مخاطبان قرار گرفت، درنقدی برموضع گیری های یک فعال سیاسی در اردبیل، نوشت: تبریز و اردبیل برادرند، با توهمات ذهنی خود، تفرقه افکنی نکنید! به گزارش اعتدال پرس، این نشریه می نویسد: مخالفت یا موافقت با […]

image_pdfimage_print

هفته نامه گلشن راز درتازه ترین شماره خود که روز شنبه در دکه های مطبوعات آذربایجان شرقی در دسترس مخاطبان قرار گرفت، درنقدی برموضع گیری های یک فعال سیاسی در اردبیل، نوشت: تبریز و اردبیل برادرند، با توهمات ذهنی خود، تفرقه افکنی نکنید!

به گزارش اعتدال پرس، این نشریه می نویسد: مخالفت یا موافقت با یک طرح و برنامه حق همه است. از کسی که پائین ترین جایگاه یا شغل اجتماعی را دارد تا همان نماینده مجلس و وزیر و رییس جمهوری.

مخالفت وانتقاد حقی است که هیچ کسی نمی تواند آنرا ازدارنده این حق محروم کند. اما تفرقه افکنی وتشویش اذهان عمومی حق هیچ کس نیست و مجوزی هم برای آن صادر نمی شود. خواه اصولگرا باشد خواه اصلاح طلب! خواه نماینده فعلی مجلس باشد خواه نماینده سابق! می خواهد مدیر باشد یا شهروند عادی.

در هر حالتی ایجاد شبهه و تشویش و اختلاف، آفت وحدت است و بیان کننده این الفاظ از هر جناح و طبقه و حزبی باشد، مطرود است.

اخیرا عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران استان بیاناتی را ایراد و الفاظی را در مورد آذربایجان شرقی بیان کرده که تعجب خود مردم اردبیل و خبرنگاران فهیم این استان را هم برانگیخته است.

سایت خبری ‘ ساواران خبر ‘ که سخنان غریبانی را منعکس کرده در این باره آورده است: ‘ علی محمد غریبانی ‘ نماینده سابق مجلس با انتقاد از افرادی که در استان اردبیل مرتب در جلسات بنگاه های اقتصادی عظیم استان همسایه آذربایجان شرقی حضور پیدا کرده و حتی زمینه ایجاد منطقه آزاد ارس و اتصال قسمتی از این استان به آذربایجان شرقی را پیگیری میکنند، اظهار کرد: ما هیچ مخالفتی با تبدیل شمال استان به منطقه آزاد ارس! نداریم اما نمی خواهیم دوباره مستعمره آذربایجان شرقی باشیم

اینکه این نماینده به اصطلاح اصلاح طلب از عبارت مستعمره در مورد آذربایجان شرقی استفاده کرده اند حکایت از کوته بینی و عدم آشنایی بیان کننده این عبارت دارد.

چرا که اگر ایشان کوچکترین تسلط و آشنایی با ادبیات سیاسی و فرهنگ دیپلماتیک و روابط بین الملل داشتند می دانستندکه این عبارت بیشتر در مورد روابط استعمارگرانه یک کشور زورگو و متجاوز در برابر یک کشور مظلوم معنی پیدا می کند.

آنجا که دشمنی دیرینه بین مردمان این دو کشور الفبا و دستاورد شوم آن است.

کیست که بااین اوصاف، روابط دیرینه و گسست ناپذیر بین مردم اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی و حتی سایر استان های همجوار را انکار کند؟

در کدام نقطه ایران، استانهایی را سراغ دارید که تا این حد و اندازه دارای پیوندهای مشترک، روابط اجتماعی و فرهنگی بی نظیر باشند؟ پس دلیل این موضع گیری های تفرقه افکنانه و القای برخی اوهام و ذهنیات تبلیغاتی آن هم در این مقطع خاص چیست؟

اگر تا دیروز همه مناطق دو استان فعلی آذربایجان شرقی و اردبیل در قالب یک استان با نام آذربایجان شرقی مدیریت می شدند بنا به ملاحظات سیاسی و اجتماعی بوده است و اگر اکنون این دو منطقه در قالب دو استان مدیریت می شوند تنها موضوعی که ایجاد شده تقسیم بندی های جدید بر روی کاغذ و نقشه بوده و گرنه مردم هر دو استان نه تنها از هم کینه نداشته و ندارند و این تفکیک استانی تاثیری بر روابط فرهنگی و اجتماعی و

اقتصادی آنها ندارد که این روابط، صمیمی تر و نزدیک تر شده است.

بنابراین طرح این موضوعات حاشیه ای در آستانه انتخابات مجلس، جز ماهی گرفتن از آب آلوده نیست.

انتظار می رود مردان عرصه سیاست همه مناطق آذربایجان اعم از شرقی و غربی و اردبیل و زنجان و …، در بیان مواضع و ذهنیات خود وسواس و حساسیت بیشتری به خرج دهند و بر بعضی توهمات و تفرقه افکنی ها که باعث سوء استفاده بیگانگان و بدخواهان می شود، دامن نزنند.

انتهای خبر