احمد رسول زاده، گوینده تبریزی درگذشت/ صدای ماندگار دوبله خاموش شد

 احمد رسول زاده گوینده تبریزی کشورمان که مدتی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود، صبح امروز ۱۹ دی ماه درگذشت. به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، این هنرمند که چند سالی بود از بیماری پارکینسون رنج می‌برد، صبح امروز ۱۹ دی ماه در بیمارستان ایرانمهر درگذشت. دختر او خبر درگذشت پدرش را […]

 احمد رسول زاده گوینده تبریزی کشورمان که مدتی به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود، صبح امروز ۱۹ دی ماه درگذشت.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، این هنرمند که چند سالی بود از بیماری پارکینسون رنج می‌برد، صبح امروز ۱۹ دی ماه در بیمارستان ایرانمهر درگذشت.

دختر او خبر درگذشت پدرش را تایید کرد و گفت: او طی چند روز گذشته حالش وخیم شده بود و در بیمارستان بستری بود.

به گفته او؛ هنوز زمان تشییع این هنرمند مشخص نیست.

احمد رسول‌زاده سال ۱۳۰۹ در تبریز متولد شد. او از سال۱۳۳۲ به طور حرفه‌ای به کار دوبله مشغول شد.


او نقش حمزه- عموی پیامبر اسلام(ص)- را در فیلم محمد رسول الله (ص) گفته است و علاوه بر این اثر، در فیلم سینمایی عمرمختار به جای آنتونی کویین صحبت کرده است.

این پیشکسوت دوبله به جای هنرپیشگانی مانند اورسن ولز در فیلم‌های« تابستان گرم و طولانی» و «مردی برای تمام فصول»،«لایونل باریمور»(جدال درآفتاب)، رالف ریچاردسن (دکترژیواگو) صحبت کرده است.

از جمله فیلم‌های ایرانی که وی در آن گویندگی کرده است، می‌توان به «آخرین تک سوار»، «تصویر آخر»، «مادیان» و «رسول پسر ابوالقاسم» می‌توان اشاره کرد.

این پیشکسوت دوبله، مدیریت دوبلاژ فیلم‌های مطرحی چون «پدرخوانده»،«بن هور»، «تابستان گرم و طولانی» ،«جدال در آفتاب» ،«وداع با اسلحه» و«فراربزرگ » را برعهده داشته است.

انتهای خبر