با رونمایی از تندیس پروفسور عدل صورت گرفت: احیای نام بنیانگذار تبریزی علم جراحی ایران در تهران! / خواب زمستانی مسئولان استان در تکریم مفاخر آذربایجان

تندیس پروفسور «یحیی عدل» بنیانگذار علم جراحی ایران رونمایی شد. به گزارش اعتدال پرس، در این مراسم که بعداز ظهر جمعه در برج میلاد برگزار شد، «علیرضا زالی» رییس سازمان نظام پزشکی کشور، جمعی از جراحان برجسته کشور و خانواده مرحوم پروفسور عدل حضور داشتند. رییس سازمان نظام پزشکی کشور در این مراسم ضمن گرامی […]

image_pdfimage_print

تندیس پروفسور «یحیی عدل» بنیانگذار علم جراحی ایران رونمایی شد.

به گزارش اعتدال پرس، در این مراسم که بعداز ظهر جمعه در برج میلاد برگزار شد، «علیرضا زالی» رییس سازمان نظام پزشکی کشور، جمعی از جراحان برجسته کشور و خانواده مرحوم پروفسور عدل حضور داشتند.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور در این مراسم ضمن گرامی داشت یاد و خاطر پروفسور عدل گفت: مکتب عدل پایه و اساس جراحی ایران است، ارزشمندترین ارمغان پروفسور عدل برای ایران پرورش جراحانی زبردست و ماهر محسوب می شود.

ایرج فاضل رییس جامعه جراحی ایران نیز آموزش های پروفسور عدل را سرمایه ای گرانقدر برای ایران دانست و اظهارداشت: امروز ایران با تکیه بر پایه هایی که پروفسور عدل بنا نهاد از کشورهای پیشرفته در علم جراحی است به نحوی که هیچ یک از ایرانیان برای خدمات جراحی نیاز به سفر ندارند.
پروفسور یحیی عدل در سال ۱۲۸۷ در تبریز به دنیا آمد و پس از گذراندن مراحل ابتدایی تحصیلی در سال ۱۳۰۱ عازم فرانسه شد و در آنجا مدرک پروفسوری خود را دریافت کرد.
وی پس از دریافت مدرک خود به ایران بازگشت و به پرورش پزشکان زیادی پرداخت.
انجام اولین جراحی قلب، ستون فقرات و دیگر جراحی های شکم در کشور از افتخارات این پروفسور است.
پروفسور عدل چهارم دی ماه ۱۳۸۱ دار فانی را وداع گفت.
تندیس پروفسور عدل توسط «عظما عدل» خواهر وی رونمایی شد.

انتهای خبر