سند تدبیر توسعه منطقه آزاد ارس و جلفا تصویب شد/انتقاد حسن نژاد از تعارضات اداری منطقه آزاد ارس و فرمانداری جلفا/ حاجی پور: لزوم استفاده از پتانسیل هم مرزی جلفا با کشورهای همسایه

سند تدبیر توسعه منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با حضور استاندار آذربایجان شرقی به تصویب رسید. به گزارش اعتدال پرس، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با بیان این که همکاری خوبی بین مسئولان منطقه آزاد ارس و فرمانداری جلفا وجود دارد، افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی استان […]

image_pdfimage_print

سند تدبیر توسعه منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با حضور استاندار آذربایجان شرقی به تصویب رسید.

به گزارش اعتدال پرس، استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با بیان این که همکاری خوبی بین مسئولان منطقه آزاد ارس و فرمانداری جلفا وجود دارد، افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی استان بسیج شده‌اند تا منطقه آزاد ماموریت خود را در منطقه به نحو مطلوبی انجام دهد.

اسماعیل جبارزاده، با اشاره به استقرار فرمانداری جلفا در هادی‌شهر، گفت: این موضوع مربوط به وزارت کشور بوده و ربطی به سند تدبیر توسعه ندارد، در هر حال ادارات شهرستانی باید به تدریج از محدوده منطقه آزاد خارج شوند.

وی با توصیه مسئولان استان به هماهنگی، همکاری و هم‌افزایی بیشتر، خاطرنشان کرد: نباید تصور این باشد که سند تدبیر توسعه همه مسایل ریز و درشت استان را در بر می‌گیرد، بلکه این سند جهت‌گیری اصلی توسعه استان است.جبارزاده

وی با اشاره به این که فرمانداران مسئول اجرای سند تدبیر توسعه هستند، ابراز امیدواری کرد؛ با تحقق اهداف این سند زمینه توسعه پایدار در نقاط مختلف استان فراهم شود.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به انتشار مزایده معدن مسجدداغی در شهرستان جلفا، اظهار داشت: مزایده این معدن به معنی نادیده گرفتن مسایل زیست‌محیطی نیست، بلکه هدف تعیین تکلیف این ظرفیت استفاده نشده برای توسعه شهرستان جلفا بود.

وی با بیان این که هیچ گاه از قوانین محیط زیست عدول نمی‌کنیم، افزود: هر سرمایه‌گذاری که در این مزایده برنده شود موظف است تمام قوانین و مقررات حاکم بر منطقه از جمله مقررات زیست‌محیطی را رعایت کند.

در این نشست دکتر حسن نژاد نماینده مرند و جلفا در مجلس، با بیان اینکه فرمانداری جلفا در هادی‌شهر ساختمان مستقل ندارد، افزود: طبق قانون داخل محدوده منطقه آزاد کل اختیارات با مدیریت منطقه است و حتی در روستاها مصوبه‌ها با بخشدار است اما بخشدار حق ندارد داخل محدوده حق دخالت ندارد.

وی با انتقاد از تعارضات اداری بین منطقه آزاد و فرمانداری جلفا و سردرگمی مردم در برخی امورات اداری خود، گفت: در بحث منطقه آزاد ارس باید مسئله فرمانداری جلفا نیز تعیین تکلیف شود، امروز کسی نمی‌داند مسئول کیست، طبق تقسیمات کشوری مرکز شهرستان جلفا در شهر جلفا است اما فرمانداری در هادی‌شهر است.

رییس شورای اسلامی آذربایجان شرقی: هم مرزی جلفا با کشورهای همسایه باید زمینه ساز افزایش ارتباطات شودحاجی پور

رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی گفت: هم مرزی جلفا با کشورهای همسایه باید زمینه ساز افزایش ارتباطات شود.

 به گزارش مهر ، احتشام حاجی پور قبل از ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان و در جریان تصویب سند توسعه و تدبیر جلفا و منطقه آزاد ارس اظهار داشت: شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس به دلیل همسایگی و هم مرزی با کشورهای همسایه دارای پتانسیل بالایی بوده اما از این ظرفیت در هسته های سند توسعه و تدبیر سخنی به میان آورده نشده است.

وی ادامه داد: باید از این پیوند و ارتباط در جهت توسعه شهرستان و استان استفاده کنیم و در راه توسعه اقتصادی از آن ها بهره مند شویم.

حاجی پور با اشاره به اینکه این منطقه باید اقدام به انجام برنامه های فراملی کند، گفت: منطقه آزاد ارس باید مورد حمایت قرار گیرد و جریان توسعه آن نیز یک توسعه پایدار باشد و این امر نیازمند برنامه ای همه جانبه است.

وی افزود: آمار بیکاری در این شهرستان بسیار بالاست حال اگر در شهرستان جلفا با این پتانسیل های بالا، این تعداد بیکار داریم چه توقعی می توان از دیگر شهرستان های استان داشت.

رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال در زمینه خدماتی گفت: این شهرستان با توجه به دارا بودن ظرفیت های گردشگری باید در زمینه ایجاد اشتغال در بخش خدمات فعال تر باشد.

 ضرورت تقویت نهادهای پولی و مالی و زیرساخت‌های حمل و نقل در منطقه آزاد ارس

مدیر برنامه‌ریزی و بودجه منطقه آزاد ارس وجود محدودیت‌های زیست محیطی، ضعف نهادهای پولی و مالی و ناکافی بودن زیرساخت‌های حمل و نقل را از جمله نقاط ضعف منطقه آزاد ارس اعلام کرد.

مهم‌ترین فرصت‌های منطقه آزاد ارس

یوسف داداش‌زاده، وجود مراکز تاریخی و گردشگری و بازارچه‌های مرزی، برخورداری از ظرفیت بهبود فضای کسب و کار، امکان جذب سرمایه از طریق ایرانیان خارج از کشور در فعالیت‌های منطقه آزاد ارس، قرارگیری منطقه بر سر راه شبکه فیبر نوری شرقی- غربی، از چین تا اروپا، تقاضای فرا ملی برای خدمات درمانی فوق تخصصی، وجود فرصت‌های بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعت، تجارت، کشاورزی ساختمان و … را جزو فرصت‌های منطقه آزاد ارس قلمداد کرد.

مهمترین تهدیدهای منطقه آزاد ارس

داداش زاده تهدیدهای منطقه را قطع ارتباط با حوزه شمالی شبکه ریلی ارمنستان-آذربایجان، ریسک بالای اقتصادی کشورهای حوزه قفقاز، محدودیت‌های ناشی از مقررات بین‌المللی مالکیت معنوی «WIPO» در توسعه ICT در منطقه و وجود محدودیت‌های قانونی برای توسعه کالبدی بخش صنعت در وسعت زیادی از منطقه مصوب به دلایل مناسب بودن این زمین‌ها برای کشاورزی عنوان کرد.

هسته‌های کلیدی منطقه آزاد ارس

مدیر برنامه‌ریزی و بودجه منطقه آزاد ارس هسته‌های کلیدی این منطقه را توسعه زیرساخت‌های فیزیکی، توسعه ارتباطات تجاری و بین‌المللی، ایجاد کانون منطقه ویژه علم و فناوری، توسعه صنعت با رویکرد خوشه‌های صنعتی، توسعه گردشگری و توسعه کشاورزی مدرن برشمرد.

وی تعریض جاده‌های منتهی به منطقه آزاد ارس به طول ۹۰ کیلومتر تا اسفند ۹۶، احداث و اصلاح مسیر ریلی منتهی به منطقه به طول ۳۴۰ کیلومتر تا اسفند ۹۹، تولید و انتقال انرژی با محوریت انرژی‌های پاک به میزان ۱۵۰ مگاوات تا اسفند ۹۵ و آماده‌سازی زمین صنعتی به میزان ۵۰۰ هکتار تا اسفند ۹۶ را اهداف کمی توسعه زیرساخت‌های فیزیکی منطقه اعلام کرد.

داداش‌زاده چشم‌انداز توسعه ارتباطات تجاری و بین‌المللی منطقه آزاد ارس را تبدیل این منطقه به یکی از مناطق آزاد شناخته شده در سطح بین‌المللی برای ایفای نقش موثر در حوزه تجارت خواند و عضویت در سازمان‌ها و نهادهای معتبر بین‌المللی و تقویت حضور در بازار کشورهای هدف، اصلاح قوانین و مقررات و تعریف مشوق‌های لازم برای فراهم کردن زمینه حضور نهادهای مالی و پولی را در این ارتباط موثر دانست.

در این جلسه پس از بحث و بررسی در خصوص سند تدبیر توسعه منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا، این دو سند به تصویب اعضای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان رسید.

هسته‌های کلیدی این دو سند عبارتند از:

سند تدبیر توسعه منطقه آزاد ارس: توسعه زیرساخت‌های فیزیکی / توسعه ارتباطات تجاری و بین‌المللی / ایجاد کانون منطقه ویژه علم و فناوری / توسعه صنعت با رویکرد توسعه خوشه‌های صنعتی / توسعه گردشگری / توسعه کشاورزی مدرن

سند تدبیر توسعه شهرستان جلفا: توسعه گردشگری / توسعه کشاورزی با رویکرد باغی و آبزی‌پروری / توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و بازرگانی / توسعه صنعت و معدن

انتهای خبر