این مرد ایرانی نیست اما غیرت دارد/ حمایت اعضای فراکسیون ورزش مجلس از کارلوس کروش

رفتن و ماندن کروش در ۴ سال گذشته هر روز به یک حاشیه و شایعه تبدیل شده بود اما نکته قابل توجه اینکه حداقل رفتن او در شرایطی که تیم ملی به ثبات نسبی رسیده است منطقی به نظر نمی آید. به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت، رفتن و ماندن کروش به […]

image_pdfimage_print

رفتن و ماندن کروش در ۴ سال گذشته هر روز به یک حاشیه و شایعه تبدیل شده بود اما نکته قابل توجه اینکه حداقل رفتن او در شرایطی که تیم ملی به ثبات نسبی رسیده است منطقی به نظر نمی آید.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از خانه ملت، رفتن و ماندن کروش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشور طی ۵ سال گذشته هر روز به یک حاشیه و شایعه تبدیل شده بود و اینکه آیا می رود یا می ماند اما نکته قابل توجه اینکه حداقل رفتن او در شرایطی که تیم ملی به ثبات نسبی رسیده است با منطقی به نظر نمی آید.

کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران چند روز قبل برای دیدن خانواده اش کشور را ترک کرد و اکنون خیلی ها نگران هستند که او دیگر قصدی برای ادامه همکاری با تیم ملی نداشته باشد.

این در حالی است که تا کنون کروش اشتیاق زیادی به بازگشت و نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران از خود نشان داده بود. او همواره معتقد بود و اعلام می کرد که این اشتیاق خود را از مردم ایران و بازیکنان تیم ملی گرفته است. اما این بار قضیه متفاوت شده و ظاهرا به خاطر رفتار مسئولان اشتیاقی برای ماندن ندارد، آن هم در شرایطی که تیم ملی تحت نظر او به یک ثبات نسبی رسیده و توانسته است خودش را جمع کند.

علی پروین، سرمربی پیشین تیم ملی ایران و تیم پرسپولیس طی اظهاراتی راجع به ماندن یا رفتن کروش از تیم ملی گفته است: به اعتقادم کی‌روش باید بماند و همه به وی کمک کنیم و او نیز شرایط فوتبال ما را درک کند.

مهدی تارتار، سرمربی صبا نیز پیش از این راجع به اینکه اگر به جای کفاشیان بود، کروش را نگه می داشت یا نه گفته بود: اگر من رییس فدراسیون فوتبال بودم کروش را نگه می داشتم چون همانطور که گفتم مردم او را دوست دارند و باید به نظر آنها احترام گذاشت.

هاشم بیگ زاده، مدافع استقلال در خصوص سرنوشت کروش برای ماندن در ایران معتقد است: فکر می کنم کروش بماند بهتر است چرا که مردم هم او را دوست دارند و باید به نظر مردم احترام گذاشت.

سید جلال حسینی، مدافع تیم ملی هم در این رابطه گفته است: در شرایطی که فوتبال ما دارد و با مشکلات عدیده و معضلات زیادش واقعا کارلوس کروش لطف می‌کند که هدایت تیم ملی ما را در دست گرفته است؛ تعارف نداریم اما همه ما می‌دانیم که وضعیت فدراسیون فوتبال ما چندان رو به راه نیست.

حمید درخشان، سرمربی پرسپولیس هم درباره اعتقادش به ماندن کروش می گوید و معتقد است: من در مورد کروش تصمیم گیرنده نیستم و فدراسیون تصمیم می گیرد اما مردم دوست دارند او بماند و ما هم خوشحال می شویم به فوتبال ما کمک می کند.

مرتضی محصص، مدرس و کارشناس فوتبال هم با اشاره به نظر برخی از مربیان کشور مبنی بر انتخاب سرمربی از بین مربیان ایرانی گفت: زمانی که در آمریکا تحصیل می کردم یاد گرفتم که هیچ وقت نباید به قابلیت و شخصیت فرد دیگری بی احترامی کنم لذا مربیان ما هم باید بیشتر حوصله کنند و برای پیشرفت خودشان از عقاید مربیان برتر فوتبال استفاده کنند و یکسویه به مسائل نگه نکنند.

وی ادامه داد: بالاخره کی‌روش یک روز از فوتبال ما می‌ رود اما هیچکس نمی‌ تواند منکر این مساله شود که او مربی بزرگی است و به عقیده من با تیم‌ملی در آسیا و جام‌جهانی موفق بوده است؛ چند سال بعد از رفتن کی‌روش ما می‌ فهمیم که این روشی که او در فوتبال ایران به وجود آورد که دفاع منسجم و ضدحمله است، چه کمک بزرگی به فوتبال ما می‌ کند.

اختلافات علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال با کارلوس کروش در حالی است که بعد از سخنرانی رئیس جمهور در خصوص عملکرد تیم ملی می گوید: حرفای آقای روحانی نشان‌دهنده رضایتش از فوتبال بود ضمن اینکه خواست مردم هم این است که کروش بماند، هرچند شرایط سخت است و وضعیت مالی‌مان مناسب نیست.

مرد پرتغالی تیم ملی بماند یا مرد خندان فدراسیون فوتبال؛ مسأله این است

تمامی این اظهارات در باب ماندن و عملکرد مثبت کارلوس کروش در حالی است که سرمربی تیم فوتبال ایران قبل از اینکه برای مرخصی بعد از بازی های جام ملت های آسیا به پرتغال برود گفته است: فوتبال ایران باید تغییر کند آنهایی که باید همدل‌تر و متحدتر باشند ما مربیان هستیم اما واقعیت این است که این دو نفر (قلعه نویی و درخشان که مخالف ادامه کار کروش در تیم ملی هستند) کار خود را نمی‌کنند و فقط در مورد کار بقیه صحبت می‌کنند وقتی نگرش یکسری آدم‌ها عوض نمی‌شود پس خود آدم‌ها باید عوض شوند.

وی ادامه داد: اتفاقا بگذارید حرفی بزنم که سورپرایز شوید احتمالا باید خود من عوض شوم و تغییر کنم اما اجازه دهید این تصمیم در اختیار مسئولان و هواداران باشد نه مربیان و این مورد را خودم می‌گویم که باید عوض شوم.

کروش اضافه می کند: یک بار دیگر تاکید می‌کنم درباره فوتبال ایران می‌خواهم صحبت کنم و افراد و سیستم‌ها در این فوتبال باید تغییر کنند و باید متدهای جدید در آن وارد شوند، مخصوصا کسانی که دنبال پایین کشیدن فوتبال هستند باید بروند همچنین خاضعانه می‌گویم که باید من تغییر کنم و مشکلی با این موضوع ندارم اما اجازه دهید این تغییر در اختیار کفاشیان و مقامات باشد نه قلعه‌نویی و درخشان. خداوند هست و در آینده در مورد ما قضاوت می‌کند ضمن اینکه بنده برای این افراد در زندگی‌شان آرزوی موفقیت می‌کنم.

این ها درحالی است که پیش از این نیز کروش و کفاشیان اختلافات جدی داشتند و کفاشیان بارها علیه کروش موضع گیری کرده است.

این مرد ایرانی نیست اما غیرت دارد

واقعیت این است که بخشی از انتقاداتی که نسبت به کروش می شود به دلیل خارجی بودن وی استاما واقعیت این است که با وجود این که کروش ایرانی نیست اما با غیرت با تیم ملی ایران همکاری می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که عضو فراکسیون ورزش هستند نیز در این زمینه نظراتی داشتند مبنی بر اینکه ادامه کار “کارلوس کروش” در سمت سرمربی تیم ملی فوتبال کشور بماند بهتر است.

کروش نه تنها با تیم ملی فوتبال بلکه با ملت ایران نیز هماهنگ است

مقداد نجف نژاد، رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی  با اشاره به نحوه عملکرد کارلوس کروش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشور گفت: کروش شناخت لازم از تیم را دارد و پیش از این نیز در تیم های بزرگی فعالیت کرده است.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به همراهی کروش با ملت ایران به لحاظ ویژگی های شخصیتی یادآور شد: به طور کلی شاکله وجودی کروش مثبت است و اظهارنظرهای وی در بعضی محافل قابل تمجید است و نشان می دهد همراهی و هماهنگی با مردم ما دارد.

وی افزود: سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال ایران صاحب سبک و علم و حائز دانش فنی فوتبال است البته انتظار می رود عملکرد او در خصوص تیم ملی بهتر از وضعیت کنونی باشد.
نجف نژاد در ادامه با تأکید بر جوان گرایی در تیم ملی فوتبال ایران، گفت: متأسفانه تیم ملی ما چندان جوان نیز و با اینکه در بازی آخر خود مقابل تیم عراق خوش درخشید با این حال معتقدیم سرمربی باید بیش از اینها مشورت بگیرد و با شجاعت به سمت جوان گرایی در تیم ملی پیش برود.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه تحول کنونی در تیم ملی نیز با چند جوان صورت گرفته است، گفت: درست است که ما می گوییم تجربه لازم است اما در حد یک یا دو نفر کافی بوده و بقیه اعضا باید نیروهای جوان باشند و با فرصت دادن به آنها می توان انگیزه شان را فعال کرد.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در گزینش بازیکن برای تیم ملی دچار مشکل هستیم، یادآور شد: در بازی های اخیر دیدیم جوانان بسیار اثرگذار بودند و توانستند تیم را به سمت برد هدایت کنند لذا اگر استعدادیابی به صورت تخصصی صورت گیرد قطعا ظرفیت فوتبال کشور بالاتر از این خواهد بود و خواهیم توانست همان قدر که در حوزه فوتبال هزینه می کنیم برداشت کنیم.

نجف نژاد در ادامه با بیان اینکه به کل حوزه فوتبال کشور ایراد اساسی در خصوص پرداخت دستمزد وارد است، عنوان کرد: گاهی پول هایی در این حوزه خرج می شود که در نهایت برداشتی که از آن می شود تناسبی با هزینه های صورت گرفته شده ندارد.

وی افزود: تأکید جدی ما این است که از ظرفیت بخش خصوصی در باشگاه داری و ورزش حرفه ای و همگانی کشور استفاده کنیم و این وعده ها تنها در حد حرف نماند.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: میزان هزینه ای که در فوتبال می شود در همان سال اول اگر همزمان با هم شروع کنند نصف خواهد شد؛ فوتبالیستی که خوب بازی کند حقش است که به او پول دهند اما فوتبالیستی که بازی خوبی ندارد نباید با او قراردادهای هنگفت بسته شود.

چالش های تغییر سرمربی موجب بی ثباتی تیم ملی فوتبال کشور می شود/ کروش نمره قبولی را گرفته است

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس با اشاره به عملکرد کارلوس کروش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشور گفت: از منظر تخصصی نیز بررسی کار کروش نشان می دهد توانسته است شرایط را به گونه ای فراهم کند که استعدادها مورد شناسایی قرار گیرند.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه گزینش بازیکنان تیم ملی طبق اصول فنی صورت گرفته است، تصریح کرد: سرمربی تیم ملی فوتبال کشور توانسته است نمره قبولی را در زمینه ترکیب این تیم بگیرد.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم دیگری که کروش را متمایز کرده است عدم ورود وی به حواشی بوده که در همین زمینه باید اشاره کرد درباره تمامی انتقادهایی که به وی شد جز یک یا دو بار واکنش نامناسبی از وی ندیدیم که این امر نشان می دهد به دنبال کار فنی بوده و با تنگناهای موجود ساخته است.

تابش در ادامه با بیان اینکه مجموعه عملکردی که از کروش مشاهده شده تصویر مثبتی را از وی در ذهن متبادر می سازد، گفت: در حال حاضر تغییر سرمربی به صلاح فوتبال کشور نیست چرا که مجددا شاهد چالش های بسیاری خواهیم بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه در خصوص برخی از این چالش ها بیان داشت: با تصمیم تغییر سرمربی تیم فوتبال ایران دلالان وارد گود شده و سعی در انتخاب افراد خاصی می کنند، چالش قیمت نیز مسأله دیگری است که قطعا منجر به مشکلاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: از این رو اکنون مهم این است که برای پرهیز از ورود تیم ملی در شرایطی که به ثبات نسبی رسیده تغییر کادر فنی به صلاح نبوده و لازم است از کروش حمایت کنیم.

نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان درباره اینکه برخی کارشناسان معتقدند سرمربی تیم ملی باید یک ایرانی باشد، خاطرنشان کرد: مربیان داخلی ما ممکن است مربیگری خوبی داشته باشند اما در هر صورت تجربیات جهانی آنها کم است لذا لازم است ابتدا بر سطح تجربیات بین المللی خود بیافزایند آنگاه بتوان از آنها برای حضور در تیم ملی استفاده کرد.

تغییر کادر مدیریتی تیم ملی با یک برد و باخت به ثبات فوتبال کشور ضربه می زند

سید مهدی هاشمی با انتقاد از وضعیت ورزش به ویژه فوتبال در کشور گفت: در برنامه ورزش کشور نیاز به برنامه و ثبات کاری داریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: متأسفانه هم اکنون در هر دو زمینه ثبات و برنامه ریزی صحیح در عرصه ورزش کشور با مشکل جدی مواجه هستیم.وی در ادامه با بیان اینکه نگاه ما در مورد ورزش های همگانی به خصوص فوتبال باید به نوجوانان باشد، عنوان کرد: از آنجایی که فوتبال در کشور ما نیاز به کار زیرساختی دارد باید بیشتر به حوزه فوتبال نوجوانان توجه کنیم.

هاشمی ادامه داد: از این رو بیشترین نگرانی مسئولان ورزش کشور بیش از انتخاب سرمربی برای تیم بزرگسالان باید تیم نوجوانان باشد و حتی می توان از کروش در این تیم استفاده کرد.وی افزود: انتخاب یک سرمربی خوب رای تیم بزرگسالان نیز ضروری است اما تنها یک مسکن موقت خواهد بود در حالی که رسیدگی به اوضاع ورزش نوجوانان بیش از بزرگسالان مورد اهمیت است.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از برنامه صحیح نیاز به ثبات داریم به این معنا که نباید با هر برد یا باخت کادر مدیریتی و اجرایی را تغییر داد چرا که همین مسأله منجر به عدم ثبات در تیم ملی و بالتبع آن شکست های بعدی خواهد شد.

فدراسیون فوتبال مسئول نابسامانی های تیم ملی است/ تغییر کروش دردی دوا نمی کند

مجید منصوری بیدکانی، عضو فراکسیون ورزش مجلس با ذکر اینکه مشکل تیم ملی فوتبال کشور کارلوس کروش نیست، گفت: نمی توان در مقطع کنونی مشکلات فوتبال کشور را متوجه سرمربی دانست.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مسئول اصلی مسائل داخل تیم ملی به صورت مستقیم مربوط به فدراسیون فوتبال است گفت: وقتی فوتبال ما از نظر باشگاهی ضعف دارد قطعا تیم ملی هم با مشکلاتی روبرو خواهد شد.وی افزود: پرورش بازیکن تیم ملی باید از زمان نونهالی در باشگاه های سراسر کشور آغاز شود و اینکه در حال حاضر در حوزه گزینش بازیکن تیم ملی مشکل داریم به خاطر ضعف موجود در پایه فوتبال کشور است.

منصوری بیدکانی در ادامه تصریح کرد: فدراسیون فوتبال نتوانسته است فوتبالیست تربیت کند و با این وضعیت بهترین سرمربی دنیا هم که بیاید مشکلات کنونی وجود خواهد داشت.وی ادامه داد: متأسفانه فدراسیون تنها به فکر تیم ملی است در حالی که پایه را نادیده گرفته لذا باید تلاش شود از اساس اصلاح صورت گیرد.

این عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به روش صحیح تربیت بازیکن جهت حضور در عرصه های بین المللی، خاطرنشان کرد: عملکرد فدارسیون فوتبال باید به گونه ای باشد که فدراسیون فوتبال با برنامه ریزی بلندمدت برای مثال بگوید در سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰۰ بازیکن در حد تیم ملی تحویل جامعه فوتبال خواهد داد.

تغییر کروش موجب بی ثباتی در تیم ملی خواهد شد

رحمت الله نوروزی عضو فراکسیون ورزش مجلس با بیان اینکه تیم ملی فوتبال کشور در حال حاضر به ثبات رسیده است، گفت: با بازی هایی که تا کنون از تیم ملی دیده ایم به این نتیجه می رسیم که هم اکنون این تیم به یک ثبات نسبی رسیده است.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: از زمانی که مربی گری تیم ملی فوتبال به دست کارلوس کروش سپرده شده است اندکی تیم ملی به ثبات رسیده و توانسته است در عرصه های بین المللی چه جام جهانی و چه جام ملت های آسیا به خوبی ظاهر شود.وی افزود: درست است که تیم ملی نتوانست در برابر عراق به پیروزی برسد اما بازی هایی که طی مسابقات جام ملت های آسیا انجام داد بسیار خوب و جوانمردانه بود.

نوروزی در ادامه در خصوص اظهارات برخی کارشناسان مبنی بر تغییر سرمربی تیم ملی ایران، گفت: در شرایطی که کروش توانسته عملکرد خوبی از خود نشان دهد به نظر نمی رسد از لحاظ فنی تغییر سرمربی کار صحیحی باشد چرا که قطعا مجددا تیم ملی با مشکل مواجه خواهد شد.
عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه افکار عمومی نیز مخالف تغییر ناگهانی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است، خاطرنشان کرد: تا کنون تجربه حضور سرمربیان داخلی در تیم ملی را داشته ایم اما متأسفانه نتوانسته ایم نتیجه مطلوبی از عملکرد آنها ببینیم چرا که سرمربیان داخلی نتوانسته اند ثباتی که اکنون تیم ملی به آن رسیده است را رقم بزنند.

باخت مقابل عراق ربطی به کروش ندارد/ رایزنی برای حفظ کروش

منصور حقیقت پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه عملکرد کروش در تیم ملی فوتبال قابل دفاع است، گفت: کروش روحیه جنگندگی در تیم ملی تزریق کرده است. جوانان با استعداد زیادی را به تیم ملی آورده و لژونرهای خوبی تربیت کرده است.

این نماینده ملت درباره شکست تیم ملی ایران در مقابل تیم عراق اظهار داشت: شکست ما در آن هیچ ربطی به کروش ندارد. تیم ما به لحاظ روحی مشکل داشت در ثانی اشتباه یک بازیکن را نباید به پای سرمربی تیم نوشت.وی ادامه داد: همچنین اعتقاد دارم که در آن بازی نا داوری شکل گرفت و باخت ایران مهندسی شده بود.

حقیقیت پور با تاکید بر اینکه کروش باید برای تیم ملی فوتبال حفظ شود، عنوان کرد: در این خصوص با مشاور وزیر ورزش و جوانان نیز صحبت کردم و تاکید داشتم تنها به دلیل باخت در مقابل عراق و قضاوت نا عادلانه فیفا نباید از ادامه همکاری با کروش دست برداریم.

این نماینده همچنین خاطر نشان کرد: افرادی که امروز به کروش انتقاد می کنند تنها با هدف حذف او دست به چنین کاری می زنند. نقد آنها برای رضای خدا نیست و تلاش دارند یکی از آنها اجایگزین سرمربی تیم ملی فوبتال کشور شوند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: این روزها پروین و قلعه نویی انتقادات زیادی به عملکرد کروش عنوان می کنند. اما من از آقای پروین سوالی دارم، او برای تیم ملی یا پرسپولیس چه کاری انجام داده است که کروش را زیر سوال می برد.

انتهای خبر