رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: دولت تلاش خود را برای رفع حصر انجام می دهد

رئیس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه مهمترین آزمون ما این است که پاسخگوی مسئولیت خودباشیم،گفت: دولت تلاش خود را برای رفع تمام حصرها و ایجاد فضای باز سیاسی می‌کند ولی این در اختیار روحانی نیست و قوای مختلف باید همکاری کنند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، معصومه ابتکار رئیس سازمان […]

image_pdfimage_print

رئیس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه مهمترین آزمون ما این است که پاسخگوی مسئولیت خودباشیم،گفت: دولت تلاش خود را برای رفع تمام حصرها و ایجاد فضای باز سیاسی می‌کند ولی این در اختیار روحانی نیست و قوای مختلف باید همکاری کنند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در جشن سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه شریف گفت: دروغ مبنای فساد و اختلاس و تقلب است، انجمن‌های اسلامی دروغ نگفتند به مردم ولو اینکه منحل شان کردند.

وی افزود: دولت تلاش خود را برای رفع تمام حصرها و ایجاد فضای بازسیاسی می‌کند ولی این در اختیار روحانی نیست و قوای مختلف باید همکاری کنند.

وی با بیان اینکه اگر امروز دوباره ندای احزاب مختلف و تنوع صدای سیاسی را می‌شنویم حاصل صبر دانشجویان است، اضافه کرد: انجمن اسلامی هویت خود را حفظ کرده و شکل‌گرفتن دوباره انجمن‌های اسلامی با همان آرمان‌های اصیل را گرامی می‌داریم.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: اعتقاد داریم به فضایی که همه صداهای دانشجویان طیف‌های مختلف همه در کنار هم در چارچوب قانون فعالیت کنند. بدور از احساسات کور حرکت کنیم، جامعه نیازمند منطق است.
ابتکار تصریح کرد: نقد را برای دشمنی و کینه پراکنی انجام ندهیم. نقد را برای اصلاح انجام بدهیم، حتماً قدرت را نقد کنیم. این خط مشی انجمن اسلامی بوده است.
انجمن هم دولت‌های هم سو و هم غیر هم سو را نقد کرده است اما دولت‌هایی که با انجمن همسو نبودند فضایی برای نقد نمی‌گذاشتند.
ابتکار با اشاره به فعالیت مجدد انجمن اسلامی دانشگاه شریف، گفت: موقعیت امروز ما و شما حاصل صبر، استقامت و پایداری مردان و زنانی است که برای عزت و سربلندی ایران چه در دوران انقلاب اسلامی و چه در دوران دفاع مقدس دشواری‌ها را متحمل شدند.

وی افزود: این را باید بدانیم که اگر امروز تحولی اتفاق افتاده و اگر رئیس‌جمهور می‌تواند از یک فضای باز سیاسی صحبت کند و اگر به انجمن‌های اسلامی اجازه فعالیت داده شده و اگر امکان طرح نظرات و دیدگاه‌های متفاوت فراهم شده است و اینکه می‌توانیم ندای احزاب مستقل و تنوع دیدگاه‌های سیاسی را بشنویم حاصل صبر، استقامت و پایمردی بر اصولی بوده است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: حضور آگاهانه شما دانشجویان در تعیین سرنوشتتان در ۲۴ خرداد ۹۲ بود که تحولی بزرگ برای کشور فراهم آورد و استمرار این شرایط با حضور مستمر جریان دانشجویی و فعالیت مجدد انجمن اسلامی امکان‌پذیر خواهد بود.

ابتکار با بیان اینکه استقلال‌خواهی، عدالتخواهی و آزادیخواهی هویت انجمن‌های اسلامی است، گفت: اکنون می‌بینیم دوباره انجمن‌های اسلامی با همان آرمان‌های اصیل خود درحال شکل‌گیری است، البته از ابتدا انجمن اسلامی در آمریکا و اروپا همزمان با تأسیسش در ایران نیز شکل گرفت و فراتر از اعتقادات دینی شیعی با نگرش اسلام رحمانی فعالیت می‌کرد؛ اسلامی که تنوع دیدگاه‌ها را بیان می‌کند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: بسیاری از مبانی اعتقادی انجمن اسلامی با بسیاری از جریان‌های دانشجویی عدالتخواه و ضدامپریالیسم همراهی دارد. انجمن اسلامی به دنبال تحول درونی است تا بتواند از طریق آن امکان تغییر دنیا را به وجود آورد.

ابتکار با بیان اینکه سخن انقلاب اسلامی فکری و فرهنگی است، گفت: تحول مدنظر امام خمینی(ره) مکانیکی و سخت و از روی تبعیت صفر بدون تفکر نبود. امام (ره) می‌خواست جامعه ایران به یک تحول در اندیشه، رویکردها و شیوه زندگی برسد تا پایه‌گذار یک انقلاب اساسی بشود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه عده‌ای تصور می‌کنند تغییرات با جبر، بگیر و ببند امکان‌پذیر است، گفت: عده‌ای می‌خواهند افکار عمومی را بدون شناخت و حق آزاد انتخاب برای آنها مدیریت کنند.

وی با اشاره به این موضوع که پذیرش تنوع دیدگاه‌ها از مبانی اعتقادی ما است، گفت: ما معتقدیم فضایی باید وجود داشته باشد تا همه تشکل‌های دانشجویی در کنار هم و در چارچوب قانون بتوانند فعالیت کنند. در تنوع و تضارب آراء است که جریان دانشجویی رشد می‌کند.

ابتکار ادامه داد: ما باید برای دیدگاه‌های مخالف احترام قائل باشیم و در تمام فرآیندها منطقی و به دور از احساسات کور حرکت کنیم چرا که جامعه امروز نیازمند گفتمان رحمانی است. ما باید سعی کنیم فضایی توأم با تفاهم ایجاد کنیم.

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: دولت تلاش خود را برای رفع حصر انجام می دهد

معاون رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: در مقابل این نظر، عملکرد داعش‌گونه وجود دارد که کشور ما را از بیرون محاصره کرده و در دنیا به عنوان یک دولت اسلامی یاد می‌شود. در این وضعیت ما باید نمادی از اسلام رحمانی و صلح‌طلبی و اصلاح‌طلبی باشیم چرا که امام حسین(ع) هم برای اصلاح قیام کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه باید شیوه نقد دقیق و منصفانه را یاد بگیریم، گفت: ما نقد را برای دشمنی و کینه‌پراکنی انجام نمی‌دهیم بلکه نقد برای اصلاح است که پایه‌گذار این روند نیز انجمن اسلامی بوده است.

وی خطاب به دانشجویان گفت: شما حتما قدرت را نقد کنید چرا که این موضوع از خط مشی‌های انجمن‌ اسلامی بوده است که سعی داشتند قدرت را نقد کنند، چه دولتی‌ همسو با آنها سر کار بوده چه ناهمسو با آنها. البته عموما دولت‌هایی که همسو با جریان دانشجویی نبودند فضایی برای نقد به وجود نمی‌آوردند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: اینکه امروز می‌بینید فساد و اعداد نجومی آن از سطوح سیاسی رده بالا شنیده می‌شود بدین خاطر است که این دولت فضای آزاد برای جامعه مدنی و جریان‌های دانشجویی برای بیان دیدگاه‌های متنوع سیاسی به وجود آورده و در حقیقت امروز صدای جامعه مدنی شنیده می‌شود.

ابتکار با تأکید بر این موضوع که باید از تهمت و تخریب دوری کنیم، گفت: ابتدای راه مسلمان بودن این است که دروغ نگوییم و تهمت نزنیم حتی به رقیبانمان؛ اینگونه نباشد که برای اینکه بخواهیم کسی را طرد کنیم و به او بهتان بزنیم به دنبال حدیث بگردیم.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه گفت: حتی اگر ظاهر مسلمانی داشته باشیم رفتار ما شخصیت ما را نشان می‌دهد؛ از اینکه حاضر هستیم طرف مقابل را به هر طریق بکوبیم تا جوابی به وی داده باشیم.

وی با اشاره به سخنان امام(ره) در خصوص سختی حفظ انقلاب، گفت: امام(ره) می‌فرمودند که انقلاب کردن آسان است و بخش سخت آن پایه‌ریزی و حفظ نظامی بر اساس آن انقلاب است و بعد از آن کارآمدی و اخلاق خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: مهمترین آزمون امروز ما چه اصولگرا باشیم چه اصلاح‌طلب، اخلاق و کارآمدی است. اینکه من به عنوان مسئول محیط زیست بتوانم جوابگوی مسئولیت خودم باشم.

ابتکار با اشاره به ۳ ویژگی مسلمانی گفت: اولین آن وفای به عهد است؛ از اینکه وعده‌هایی که زمان انتخابات داده‌اند باید بدان پایبند باشند البته رئیس‌جمهور این سخن را همیشه می‌گوید که ممکن است در اجرای وعده‌ها تأخیر افتاده باشد ولی به تمام وعده‌هایم عمل خواهم کرد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: دومین ویژگی خیانت نکردن در امانت است؛ از اینکه باید رأیی که رئیس‌جمهور می‌گیرد آن را خوب نگه دارد و اینگونه فکر نکنیم که اگر مسئولیتی یا پستی گرفتیم آن را ملک خود به حساب آوریم و هر بلایی بخواهیم سر آن بیاوریم.

وی ادامه داد: سومین ویژگی مسلمانی دروغ نگفتن است، دروغ مبنای انحراف، فساد، اختلاس و تقلب است. انجمن‌های اسلامی به مردم دروغ نگفتند و به امانتی که مردم به آنان دادند خیانت نکردند و با عهدی که با خدای خود بسته بودند بی‌وفایی نکردند ولو اینکه منحلشان کردند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز انجمن اسلامی رسالتی جهانی دارد، گفت: ما امروز با یک چهره سیاه و ننگینی به نام داعش روبرو هستیم، بر همین اساس انجمن‌های اسلامی باید در ترویج چهره واقعی اسلام حرکت کنند به همین خاطر انجمن‌های اسلامی باید تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشند.

ابتکار در همین رابطه گفت: ما شاهد طرح گفت‌وگوی تمدن‌ها از جانب رئیس‌جمهور اسبق‌مان بودیم و همچنین طرح جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری رئیس‌جمهور کنونی که انجمن‌های اسلامی نیز باید در این راستا عمل کنند.

وی افزود: امروز جریان‌های دانشجویی باید در مقابله با افراط‌گرایی و خشونت پرچمدار طرح‌های ۲ رئیس‌جمهور کنونی و اسبق باشند.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه دلواپسان نگران این بودند که ما امروز فقط بحث سیاسی داشته باشیم، گفت: چندی پیش صحبتی که با وزیر آموزش و پرورش داشتم، وی اینگونه گفت که ما هر چه خواستیم آموزش و پرورش را به شرایط بهتری ببریم مجلس با مصوبات خود دست ما را بست. این وضعیت در همه زمینه‌ها وجود دارد.

ابتکار با بیان اینکه دلواپسان طرح انحلال سازمان حفاظت از محیط زیست را می‌دهند، گفت: این طرح را می‌توانیم از پیشرفته‌ترین طرح‌هایی بدانیم که تا به حال مطرح شده است! اقدام مجلس در حالی است که جنگ و محیط زیست ۲ موضوع با اهمیت جهان است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند کشور را از وضعیت دشوار گذشته و فضاسازی و دروغ‌هایی که گفته می‌شد برهاند.

ابتکار در ادامه با طرح این سؤال که چرا دولت در اجرای برنامه‌های سیاسی خود به کندی پیش می‌رود، گفت: من مسئول برنامه‌های سیاسی دولت نیستم اما به عنوان معاون رئیس‌جمهور این اطمینان را به شما می‌دهم  که دولت تمام تلاش خود را برای ایجاد فضای بانشاط سیاسی و برداشتن محدودیت‌ها و رفع تمام محدودیت‌ها انجام می‌دهد البته این کار دشوار و زمانبر است.

وی افزود: شرایط کشور به طور یکدست در اختیار رئیس‌جمهور نیست بر همین اساس باید تعاملی بین قوا صورت گیرد. روحانی کشور را در وضعیتی تحویل گرفته است که رشد اقتصادی منفی ۴ و تورم ۴۰ درصد بود. این در شرایطی است که دولت اصلاحات کشور را با رشد۶ درصد و تورم ۱۶ درصد تحویل داد.

 

انتهای خبر