شبکه تلویزیونی افق افتتاح شد/ سرافراز: «افق» به مسائل روزمره توجه نکند، پیگیری گفتمان انقلاب اسلامی هدف اصلی است

شبکه افق از ساعت ۵ عصر امروز (جمعه، هشتم اسفندماه) رسما افتتاح شد. به گزارش اعتدال پرس، شبکه تلویزیونی افق با مدیریت رمضان‌زاده از طریق گیرنده‌های دیجیتال در سراسر ایران قابل دسترسی است. مراسم افتتاح این شبکه با شعار «نگاهت را به افق بسپار» به‌صورت زنده پخش شد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از […]

شبکه افق از ساعت ۵ عصر امروز (جمعه، هشتم اسفندماه) رسما افتتاح شد.

به گزارش اعتدال پرس، شبکه تلویزیونی افق با مدیریت رمضان‌زاده از طریق گیرنده‌های دیجیتال در سراسر ایران قابل دسترسی است.

مراسم افتتاح این شبکه با شعار «نگاهت را به افق بسپار» به‌صورت زنده پخش شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، محمد سرافراز در سخنانی که به مناسبت افتتاح شبکه تلویزیونی «افق» داشت، گفت: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود.

سرافراز گفت: امروز انقلاب ملت ایران گفتمانی را در سطح بین المللی به وجود آورده که کارکردهای فراوانی دارد به همین دلیل اگر شبکه ای داشته باشیم که هدف اصلی آن سرگرم کردن مردم نباشد و با این هدف خاص، یعنی ترویج گفتمان انقلاب برنامه سازی کند کار بزرگی صورت گرفته است.

وی افزود: انقلاب اسلامی حرکتی ضد سلطه و استبداد بوده و گفتمان جدیدی به این وسیله در داخل جمهوری اسلامی و در سطح منطقه و جهان به وجود آورده است؛ اسلام به معنای درست کلمه و خارج از افراط و تفریط و تحریف در جمهوری اسلامی تجلی یافته است.

رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه امروز همه جهانیان دغدغه این را دارند که اسلام درست را بشناسند گفت: سوال اینجاست که آیات اسلامی داعشی یا انحرافی فرقه ای صحیح است یا آن نوع اسلامی که ادیان الهی را می پذیرد، با ملت های دیگر مراوده دارد و از سوی دیگر می خواهد به عنوان دینی الهی، ارتباط مردم با خدا را تنظیم کند و پیامبرش نیز رسول مهربانی و رحمت است.

وی ادامه داد: شبکه افق عمدتا از قالب های مستند استفاده کرده و با توجه به اینکه بیشتر به کارهای تولیدی توجه دارد امتیاز ویژه ای را هم می توان برای آن متصور بود؛ شبکه افق به اتکا کارهای دیگران یا اقدامات مشابه فعالیت خود را شروع نکرده بلکه با استفاده از ظرفیت داخلی، به تولید برنامه پرداخته و می توان گفت حرکتی جدید شروع شده ولی برای اینکه در داخل کشور بتواند راه خویش را ادامه دهد لازم است از قالب های دیگری هم استفاده کند تا جذابیت برنامه ها بیشتر شود زیرا در کنار هدفمندی در برنامه سازی، لازم است مخاطبان را هم جذب کرد.

دکتر سرافراز با بیان اینکه نگاه رو به جلو در شبکه پرس تی وی به نوعی دیگر باید در شبکه افق مورد استفاده قرار گیرد خاطرنشان کرد: «افق» برای مخاطب بزرگ ایرانی طراحی شده زیرا وقتی نگاه مخاطبان عمق بیشتری پیدا کند در داخل کشور باقی نمی ماند بلکه تاثیرات خود را در سطح منطقه و بین المللی هم خواهد داشت؛ گفتمان انقلاب اسلامی موضوع بسیار مهمی است به این ترتیب که حفظ انقلاب و دستاوردهای آن و آسیب شناسی های مورد نیاز در قالب های گوناگون توسط شبکه افق پیگیری شود.

رئیس رسانه ملی تصریح کرد: افق نباید به مسائل روزمره توجه چندانی داشته باشد بلکه رویکرد خود را به گونه ای تنظیم کند که گفتمان انقلاب در ابعاد مختلف برای مخاطب تبیین شود؛ به عنوان مثال می توان در زمینه اقتصاد مقاومتی، تمام زوایای آن را به دور از شعار دادن و بر اساس حقایق موجود، به مخاطب منتقل کند.

وی فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی را از دیگر موضوعاتی دانست که توسط شبکه افق می تواند وارد آنها شود و افزود: انتظار داریم شبکه افق بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی به این موضوعات بپردازد.

دکتر سرافراز به زمان راه اندازی شبکه افق اشاره کرد و گفت: به نظر من در دوره تعیین کننده ای قرار داریم زیرا برآیندی از مسائل بین المللی را شاهد هستیم به این ترتیب که نظام جمعی در عرصه جهانی به هم ریخته و دیگر نظامی مبتنی بر سازمان ملل و شورای امنیت را شاهد نیستیم و عملا روس ها به دنبال ایجاد هویت جدید و مستقلی از غرب هستند که تاثیرات خاص خود را در صحنه بین المللی دارد و در صحنه منطقه ای هم جمهوری اسلامی نقش برجسته و مستحکمی را یافته است.

رئیس سازمان صدا و سیما تصریح کرد: زمانی آمریکا در عراق و افغانستان حضور یافت و سیاست بلندمدتی را دنبال می کرد تا بتواند بر منطقه تسلط یابد ولی به دلیل رفتار جمهوری اسلامی این روند شکست خورد و همچنین تروریسم در منطقه که در قالب جریان های تکفیری رواج یافته و جنگ مذهبی و داخلی را به راه انداختند هم با راهبردی که نظام اسلامی در پیش گرفت در آستانه شکست قرار گرفته است و امروز هیچ دولتی جرات ندارد از تکفیری ها حمایت کند زیرا این امر آبروی آنها را می برد و اگر هم پشتیبانی از آنها صورت می گیرد مخفیانه است و در حالیکه برخی کشورها با افتخار از تکفیری ها حمایت می کردند امروز با آبرو ریزی و در صحنه تبلیغاتی شروع به مخالفت با آنها کرده اند.

سرافراز عنوان داشت: تفکر شیطانی تکفیری ها نبرد میان شیطان و رحمان را دامن می زند و صحنه چنین نبردی ترسیم شده است و دولت ها باید نقش خود را در چنین صحنه ای باید مشخص کنند؛ امروز برخی دولت های منطقه مانند ترکیه دچار چالش های فراوانی شدند زیرا بیشتری حمایت نظامی و اقتصادی را از داعش و سایر گروه های تکفیری را به عمل آورده یا می آورند زیرا رویای احیای دولت عثمانی را در سر می پرورانند ولی می بینند که در ساختمان شیشه ای به سر می برند و رویایشان به حقیقت تبدیل نمی شود به همین دلیل در آینده نزدیک شاهد تحولات زیادی خواهیم بود.

رئیس سازمان صدا و سیما به ویژگی های شبکه افق اشاره کرد و گفت: ابزار رسانه هر روز متحول می شود و هرچند این تحول در اختیار ما نیست ولی هنر آن است که با سرعت زیادی از این فناوری ها در ابعاد مختلف و همچنین تاثیراتی که رسانه بر مخاطبان می گذارد بهره ببریم.

وی تصریح کرد: برای تاثیرگذاری صحیح و عمیق بر روی ابعاد وجودی مخاطبان نیازمند شناخت صحیح از رسانه و ابزارهای موجود هستیم؛ استفاده از فناوری های روز متناسب با سرعت پیشرفت در سطح جهانی اهمیت زیادی دارد و شامل ابعاد مختلفی می شود.

انتهای خبر