دبیر شورای شهر تبریز: تقویت ارتباط تبریز با باکو و استانبول زمینه ساز توسعه اقتصادی کشور/ فضای فرهنگی تبریز بسته است!/ سلطه سیاسیون و اقتصادیون بر شهر

عضو شورای شهر تبریز گفت: متاسفانه جو فرهنگی این شهر در مقایسه با شهرهایی همچون تهران، اصفهان و مشهد بسته است، این درحالیست که فضای تبریز در ۱۰۰ سال گذشته و در صدر مشروطیت بسیار بازتر بود. به گزارش خبرنگار اعتدال پرس، رسول درسخوان روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران با انتقاد از عملکرد مرکزنشینان […]

عضو شورای شهر تبریز گفت: متاسفانه جو فرهنگی این شهر در مقایسه با شهرهایی همچون تهران، اصفهان و مشهد بسته است، این درحالیست که فضای تبریز در ۱۰۰ سال گذشته و در صدر مشروطیت بسیار بازتر بود.

به گزارش خبرنگار اعتدال پرس، رسول درسخوان روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران با انتقاد از عملکرد مرکزنشینان گفت: در موضوع یادمان شمس تبریزی، عده ای به دنبال له کردن تبریز هستند و شهرهای کوچک را مقابل این شهر تاریخی قرار می دهند.

وی افزود: تاریخ تبریز از مشروطیت شروع نمی شود، بلکه از شمس تبریزی ها و دده قورقودها شروع شده و نباید تاریخ این شهر را در ظرف بسته یکصد ساله ارایه کرد و من گله مندم از افرادی که سعی دارند جلوی پیشرفت تبریز را بگیرند.

دبیر شورای شهر تبریز با بیان اینکه پیگیر احداث یادمان شمس تبریزی در تبریز هستیم، اظهار داشت: شمس تبریز مال تبریز است و از برخی مدیران فرهنگی کشور که شهرهای کوچک را در مقابل تبریز قرار می دهند تا این کلانشهر پیشرفت نکند.

وی با اشاره به برنامه ریزی فرهنگی که اصلی ترین محور در فرهنگ به شمار می رود، گفت: در این برنامه ریزی، محوری ترین بحث، موضوع هویت است که متاسفانه در ایران چنین برنامه ریزی وجود ندارد و مسلما در تبریز نیز وجود نخواهد داشت.

شورا در زمینه فرهنگ کوتاهی کرده و باید مورد بازخواست قرار گیرد

این عضو شورای شهر تبریز افزود: شورای اسلامی تبریز، شورای فضای موجود است و به صراحت اعلام می کنم که شورا در زمینه فرهنگ خطه گناهکار بوده و کوتاهی کرده است و باید در این خصوص مورد بازخواست قرار گرفته و به مردم پاسخ دهد.

درسخوان در ادامه با بیان اینکه در دوره سوم شورای شهر تبریز نگاه به شهرسازی و توسعه آن بیشتر و بهتر بود، ادامه داد: دلیل اصلی آن نیز این بود که طرح های تفضیلی مناطق مختلف در آن زمان بی تکلیف بود.

وی همچنین به استقرار صنایع فرا صنعتی و مدرن در تبریز تاکید کرد و گفت: کارخانجات قدیمی در حومه تبریز باید به نقاط دیگر منتقل شوند و به جای آن صنایع مدرن و انفورماتیک و همچنین موسسات مالی در تبریز ایجاد شود.

دبیر شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه افزایش تعداد نفرات شورای شهر در توسعه شهری و فرهنگی کارساز است، گفت: تعداد ۲۱ نفر خوب است ولی مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که ما در کشورمان حزب نداریم و باید انتخابات شوراهای شهر بر اساس وجود و فعالیت احزاب برگزار شود.

 احزاب به شورا ها ورود کنند

درسخوان، نبود احزاب را اصلی ترین مشکل شورای شهرها دانست و گفت: اگر احزاب با برنامه ریزی دقیق نفرات خود را برای حضور در شورای شهر معرفی کنند، تصمیمات اعضای شورا نیز بر اساس برنامه ی احزاب خواهد بود و در این صورت احزاب در قبال کم کاری اعضای خود پاسخگو خواهند بود، ولی هم اکنون اعضا با تکیه بر حزب های ساختگی به شورای شهر ورود کرده و بر اساس سلیقه شخصی اظهار نظر می کنند.

وی با بیان اینکه دموکراسی حاکم بر کشور با قدرت شوراها ارتباط مستقیم دارد، در خصوص نحوه مدیریت جلسات شورای شهر تبریز گفت: معتقدم باید اجازه داده شود تا تمامی اعضا در جلسات سخنرانی کنند؛ چرا که اعضای شورا نمایندگان مردم هستند، ولی در سوی دیگر تعداد جلسات افزایش یابد که متأسفانه به دلیل چند شغله بودن، اعضا برای شرکت در جلسات شورا وقت ندارند که به ناچار جلسات دیر وقت برگزار می شود و من با تصمیم گیری های نیمه شب مخالف هستم!.

درسخوان در خصوص بودجه سال ۹۴ شهرداری تبریز، گفت: لایحه بودجه سال ۹۴ به صورت واقع گرایانه و دقیق تدوین شده بود و عدم افزایش میزان بودجه سال آتی نسبت به امسال نشان از کارشناسانه بودن بودجه آن است.

وی افزود: اعضای شورای شهر در ردیف های هزینه ای خواستار اختصاص پول بیشتر به اتمام مسیرگشایی ها شدند که این خواسته اعضا در بودجه اعمال شد.

این عضو شورای شهر تبریز بازنگری در طرح جامع تبریز را مهمترین رویداد شهرسازی تبریز دانست و گفت: طرح جامعه تبریز توسط کارشناسان وزارت مسکن و شهرسازی تدوین می شود که بنده پیگیر آن هستم و ضروری است خبرنگاران نیز به این مورد ورود کنند؛ چرا که توسعه تبریز در آینده بر اساس این طرح انجام خواهد گرفت.

بجای سیاسیون،کارشناسان شهرسازی تصمیم گیری کنند

درسخوان با بیان اینکه تغییر کاربری ها بعد از تصویب در کمیسیون ماده پنج به امضای استاندار می رسد، خاطرنشان کرد: استانداران در قبال تمام تغییر کاربری ها که در تاریخ در تبریز اتفاق افتاده است، پاسخگو هستند، معتقدم بجای سیاسیون باید کارشناسان شهرسازی برای تغییر کاربری ها تصمیم گیری کنند.

وی در خصوص عملکرد شورای شهر در خصوص اجرای وظایف نظارتی، اظهار کرد: نظارت دقیق تنها با استفاده از مهندسان متخصص انجام می شود که این کار هزینه بر است و با این بودجه شورای شهرنظارت قوی غیر ممکن است.

درسخوان تأکید کرد: مخالف وجود کمیسیون تحقیق و نظارت هستم، بهتر است هریک از کمیسیون ها به حوزه خود نظارت کنند.

انتهای خبر