آذربایجان شرقی هم به جمع معلمان معترض کشور پیوست/ تجمع اعتراض آمیز معلمان در تبریز و شهرهای دیگر استان +تصاویر

در ادامه اعتراضات صنفی فرهنگیان در تهران و استانهای مختلف، امروز صبح تعدادی از معلمان شهرهای مختلف استان آذربایجان‌ شرقی در اعتراض به وضعیت معیشتی‌ شان در مقابل ادارات آموزش و پرورش در تبریز و هشترود تجمع کرده و خواستار تحقق مطالبات خود شدند. به گزارش اعتدال پرس، صبح امروز فرهنگیان تبریزی در اعتراض به حقوق و […]

در ادامه اعتراضات صنفی فرهنگیان در تهران و استانهای مختلف، امروز صبح تعدادی از معلمان شهرهای مختلف استان آذربایجان‌ شرقی در اعتراض به وضعیت معیشتی‌ شان در مقابل ادارات آموزش و پرورش در تبریز و هشترود تجمع کرده و خواستار تحقق مطالبات خود شدند.

به گزارش اعتدال پرس، صبح امروز فرهنگیان تبریزی در اعتراض به حقوق و مزایای خود نسبت به تورم و وجود نابرابری در مقایسه با حقوق کارمندان ادارات دیگر و کم توجهی دولت و وزارت آموزش و پرورش نسبت به این قشر فرهیخته در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی تجمعی آرام و توام با سکوت کردند تا از طریق آن اداره صدای اعتراض خود را به گوش مقامات کشوری و نمایندگان مجلس برای رفع مشکل خود برسانند.

تجمع کنندگان نوشته‌هایی را در دست داشتند که در تعدادی از این دست‌نوشته‌ها به سخنان مقام رهبری در ستایش معلمان اشاره شده بود. در سایر دست‌نوشته‌ها شعارهایی مانند «سکوتم از رضایت نیست»، «ما از فرق می‌نالیم، نه از فقر»، «معلم فرهنگ‌ساز جامعه را دریابید»، «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «معلمان خواستار تاثیرگذاری تشکل‌های صنفی بر تصمیمات آموزش و پرورش هستند» و…  به چشم می‌خورد که نسبت به وضعیت معیشتی خود گلایه دارند.

این معلمان که تعداد آن ها به پبیش از ۴۰۰ نفر می رسید و از ناحیه های مختلف آموزش و پرورش تبریز حضور داشتند، با امضای بیانیه ای خواهان عدالت، بهبود معیشت، طرح هماهنگ سازی و تشکیل مجلس نمایندگان معلمان در هر استان شدند.

این فرهنگیان در این بیانیه آورده اند: افزایش ۱۴ درصدی حقوق جوابگوی معیشت خانواده ها نیست.

معلمان در این بیانیه با تاکید بر لزوم اصلاح دریافتی فرهنگیان بازنشسته، خواستار بهبود وضعیت معیشتی کارکنان بازنشسته آموزش و پرورش شده اند.

معلمان همچنین درادامه این بیانیه خاطرنشان کرده اند: مفاد طرح رتبه بندی معلمان باید به اطلاع آنان رسیده و در اجرای این طرح نظر معلمان جویا و لحاظ شود.

تجمع معلمان در هشترود

امروز همچنین جمعی از معلمان هشترود در اعتراض به شرایط صنفی و حقوقی خود در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

این گروه از معلمان که بیش از ۱۰۰ نفر بودند برای در میان گذاشتن مشکلات و خواسته‌هایشان حدود دوساعت در مقابل اداره آموزش و پرورش هشترود تجمع نموده بودند و خواستار ملاقات با مدیر آموزش و پرورش بودند.
فتاحی یکی از معلمان معترض گفت: کرامت معلمی نسبت به سایر کارمندان دولتی زیر پا گذاشته شده است و علت تجمع ما تبعیض درباره پرداخت‌ها، مزایا و دیگر مشکلات و خواسته‌های معلمان در سرتاسر کشور است. ما خواستار احقاق حقوق و پرداخت‌ها مشابه همه کارمندان دولت هستیم.
میرزایی دیگر معلم معترض اضافه کرد: فوق‌العاده شغل فرهنگی‌ها در میان سایر پرسنل دولت کمترین است.
به نظر وی در آموزش و پرورش حقوق یک معلم با مدرک دکترا زیر ۲ میلیون تومان است. ما خواهان پیگیری دولت و وزیر هستیم تا صنف معلم هم در این جامعه دیده شود چون ما از نظر علمی جایگاه بالایی داریم اما دریافتی‌هایمان مشابه دیگران نیست.
فرجی هم افزود: چرا دولت مجددا افراد بازنشسته جانباز و یا سایر ادارات را مجددا مشغول به کار کرده است و آنها از چند جا حقوق و مزایا می‌گیرند.
مهرنسب معلم دیگر معترض با اشاره به کمی حقوق و مزایای خود افزود: دولت و مجلس باید کرامت معلمی را به آنها باز گرداند چرا کمترین حقوق را ما معلمان می‌گیریم در صورتی که بزرگترین کار فرهنگی را ما انجام می‌دهیم.
سیفی دبیر معترض دیگر افزود: اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان، افزایش حقوق و بهبود خدمات بیمه طلایی را از جمله مهم‌ترین خواسته‌های معلمان معترض در این تجمع برشمرد.

پس از دو ساعت اعتراض سکوت‌آمیز و آرام بالاخره سلیمان بهشتی‌نیا مدیر آموزش و پرورش در جمع معترضان حاضر شد و از معلمان خواست از تجمع در جلوی اداره اجتناب کنند و به سالن کنفرانس اداره برای شنیدن نظرات و شکایات خود بیایند اما معلمان حاضر به حضور در سالن کنفرانس نشدند و اظهار کردند باید پاسخگوی آنها در همین مکان و بیرون از ساختمان باشد.
وی که اول حاضر به مصاحبه نمی‌شد با اعتراض معلمان روبرو شد و به خبرنگار ما افزود: چون من خودم هم روزی معلم بود با درد قشر فرهنگی آشنا هستم، حل و فصل مشکلات فرهنگیان باید از سوی وزارت حل شود.
بهشتی‌نیا افزود: اما این اداره برای رفاه حال فرهنگیان در فصل تابستان هر سال آنها را برای زیارت به مشهد اعزام می‌کند و این قدم اول رفاهی فرهنگیان در این شهرستان است.
وی گفت: در حال ساخت باشگاه فرهنگیان در این شهرستان نیز برای رفاه فرهنگیان هستیم.
این معلمان معترض از جواب‌های مدیر آموزش و پرورش قانع نشدند و می‌گفتند «باید جواب مدیر آموزش و پرورش ما را قانع کند».
بهشتی‌نیا از معلمان معترض خواست به اعتراض خود پایان بدهند اما آنها قانع نشدند و گفتند ما هم‌سو با اعتراض صنفی معلمان سراسر کشور به اعتراض خود ادامه خواهیم داد.

شایان ذکر است این تجمع ها وابسته به انجمن خاصی نبوده و فرهنگیان به صورت خودجوش در این اعتراض شرکت کرده بودند.

گفتنی است از دو ماه پیش و در اکثر استان های کشور، فرهنگیان برای دفاع از حقوق خود در مقابل اداارات آموزش و پرورش شروع به تجمع کرده اند که هنوز ادامه دارد.

این گزارش حاکی است، طرح رتبه‌بندی معلمان در اسفند ماه سال گذشته در هیئت دولت تصویب شده است و مقرر شده که از مهر امسال اجرا شود؛ بنابر گفته وزیر آموزش و پرورش، «با اجرای این طرح، حقوق معلمان بین ۱۶۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد».

انتهای خبر