پاسخ آبفای آذربایجان‌شرقی درباره ورود فاضلاب به مهرانه‌رود/ توپ به زمین شهرداری افتاد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی در خصوص و جاری شدن فاضلاب در مهرانه‌رود تبریز توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش اعتدال پرس، علیرضا ایمانلو صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با عنایت به ضرورت تکمیل شبکه فاضلاب کلان شهر تبریز و پیگیری‌های به عمل آمده  مقرر شد در اجرای شبکه فاضلاب محل‌های اولویت‌دار […]

image_pdfimage_print

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی در خصوص و جاری شدن فاضلاب در مهرانه‌رود تبریز توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اعتدال پرس، علیرضا ایمانلو صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با عنایت به ضرورت تکمیل شبکه فاضلاب کلان شهر تبریز و پیگیری‌های به عمل آمده  مقرر شد در اجرای شبکه فاضلاب محل‌های اولویت‌دار شهر به خصوص مناطق باقیمانده شهردر شعاع نزدیک به رودخانه مهرانه‌رود تسریع شود.

وی ادامه داد: بنابراین تکمیل شبکه فاضلاب تبریز به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این شرکت بوده و با تامین و تخصیص اعتبارات لازم اجرا می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در خصوص جاری شدن فاضلاب به مهرانه رود نیز گفت: بر اساس قوانین و مقررات مربوط به دفع فاضلاب شهری، شبکه‌های فاضلاب صرفا جهت جمع‌آوری و دفع فاضلاب شهری بوده و قطر و سایز شبکه فاضلاب متناسب با تعداد انشعابات در نظر گرفته شده و فقط ظرفیت کشش فاضلاب‌های جمع‌آوری شده با شبکه مدرن فاضلاب را دارا است.

ایمانلو در خصوص نحوه دفع بهداشتی فاضلاب‌های خانگی نیز گفت: در مناطقی که شبکه مدرن فاضلاب در آنها ایجاد نشده شهروندان باید برابر مقررات و پیش‌بینی‌های انجام شده دفع اصولی فاضلاب را از طریق چاه‌های جاذب و یا سپتیک تانک انجام دهند که بعد از اجرای شبکه مدرن نسبت به نصب انشعاب فاضلاب اقدام کنند.

وی اظهار داشت: ولی در بعضی از محلات قدیمی متاسفانه قبلا کانال‌هایی برای جریان آب‌های سطحی ایجاد شده و شهروندان نسبت به هدایت فاضلاب‌های خود به صورت غیرمجاز و غیر اصولی اقدام می‌کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی افزود: با وجود این مشکلات شرکت آب و فاضلاب استان نسبت به هدایت این‌گونه فاضلاب‌ها به شبکه اصلی در این مناطق کرده که این امر باعث ایجاد فشار مضاعف بر خط انتقال و در نهایت به تصفیه‌خانه فاضلاب می‌شود.

وی با بیان اینکه سیلاب‌ها و آب‌های سطحی محلات که به وسیله کانال‌ها احداث شده، توسط شهرداری به رودخانه مهرانه‌رود هدایت می‌شوند که اخیرا هم به شبکه فاضلاب متصل شده‌اند، اضافه کرد: البته این کانال‌ها علاوه بر گرفتگی در شبکه خطوط فاضلاب و ایجاد خسارت برای شهروندان، اختلالاتی را در فرآیند تصفیه فاضلاب به وجود آورده و خسارات زیادی را به سیستم فاضلاب شهری وارد ساخته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اضافه کرد: در این زمینه مکاتبات متعددی با مسئولان شهری و شهرداری‌ها مبنی بر عدم هدایت سیلاب‌ها و آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب به عمل آمده که امیدواریم با توجه بیشتر مسئولان هرچه سریع‌تر برطرف شده و در آینده شاهد بروز چنین اتفاقاتی نباشیم.

ایمانلو اظهار داشت: با ایجاد هر نوع تمهیدات خاص اگر آب‌های سطحی جاری در رودخانه‌ها به شبکه وصل شود در اولین سیلاب شبکه‌های اصلی و یا خط انتقال ۲ هزار میلیمتری که با حداکثر ظرفیت بهره‌برداری می‌شود با گل و لای ناشی از سیلاب پر شده و متعاقبا دفع و انتقال فاضلاب تولیدی مشترکان در کلانشهر تبریز دچار مشکل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر  هم حجم فاضلاب شبکه در اثر گرفتگی به رودخانه هدایت شود مشکلات زیست محیطی به‌وجود خواهد آورد و با گرفتگی شبکه‌های اصلی فاضلاب در معابر اصلی شهر جاری شده و در نتیجه هیچ مسئول شهری و استانی توانایی پاسخگویی برای مشکلات به وجود آمده ناشی از جریان فاضلاب در معابر شهر را نخواهد داشت.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه این شرکت برای اجرای وظایف قانونی خود نسبت به اجرای شبکه‌های فاضلاب و سایر تاسیسات مرتبط اقدام و بعد از فروش و نصب انشعاب فاضلاب نسبت به جمع‌آوری فاضلاب مشترکان اقدام می‌کند افزود: در قبال وجود آب‌های سطحی در کانال‌ آب‌های سطحی مسئولیتی متوجه این شرکت نبوده و متولی احداث، نگهداری و جلوگیری از ورود آب‌های سطحی و احتمالا فاضلاب به کانال‌های مذکور نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان‌شرقی گفت: توزیع آب در شبکه شهری، جمع‌آوری، استان و تصفیه فاضلاب یکی از وظایف اصلی شرکت آب و فاضلاب است که در حال حاضر بالغ بر ۲۶۳٫۲ درصد از جمعیت کلانشهر تبریز با ۳۶۶ هزار فقره انشعاب فاضلاب از خدمات جمع‌آوری، دفع و تصفیه بهداشتی فاضلاب استفاده می‌کنند که نسبت به میانگین کشوری درصد بالایی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: با توجه به تملک زمین و احداث تصفیه‌خانه، احداث کلکتور و شبکه اصلی در صورت تامین به موقع اعتبارات، تکمیل شبکه فاضلاب باقیمانده صعوبت و مشکلات کمتری دارد.

ایمانلو در خصوص توسعه فاضلاب شهری در تبریز با بیان اینکه توسعه و احداث فاضلاب تبریز بر اساس مطالعات صورت گرفته شامل یک هزار و ۸۷۰ کیلومتر می‌شود، گفت: تاکنون یک هزار و ۳۸۰ کیلومتر در تبریز توسعه شبکه انجام شده که تا پایان سال ۱۳۹۳ این طرح ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به طوریکه طرح مذکور به تناسب اعتبارات تخصیص یافته و هر سال طبق برنامه‌ریزی انجام یافته اجرا می‌شود.

وی گفت: امسال در تبریز ۵۶ کیلومتر شبکه فاضلاب توسعه می‌یابد که اولویت‌بندی‌ها صورت گرفته است و در برخی محلات لوله‌گذاری فاضلاب نیز صورت می‌گیرد.

انتهای خبر