واکنش مدیرکل میراث فرهنگی استان به تخریب یک اثر تاریخی در تبریز: اداره اوقاف باید در خصوص علت تخریب «مقبره شاه حسین ولی» پاسخگو باشد

سازمان میراث فرهنگی در قبال آثار و ابنیه تاریخی مسئولیت دارد و هر اثری که به ثبت ملی و ثبت جهانی رسیده است به موجب قانون باید تحت حفاظت و نظارت و مراقبت این سازمان قرار گیرد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرزین حق […]

سازمان میراث فرهنگی در قبال آثار و ابنیه تاریخی مسئولیت دارد و هر اثری که به ثبت ملی و ثبت جهانی رسیده است به موجب قانون باید تحت حفاظت و نظارت و مراقبت این سازمان قرار گیرد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرزین حق پرست در پاسخ به سوال یک خبرنگار در خصوص «مقبره شاه حسین ولی» ، ضمن اعلام مطالب فوق افزود: هر دستگاهی در چارچوب قانون وظایفی دارد و ما نیز به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنیم که اگر غیر از این باشد باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

حق پرست ادامه داد: بر اساس مدارک موجود قدمت «مقبره شاه حسین ولی» به دوره  صفوی باز می‌گردد و این اثرجزو معدود آثار باقی مانده از دوران صفویه است . این بنا در بهمن ماه سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسیده است و اداره اوقاف در سال ۹۱ با قصد ساخت و ساز در محوطه پیرامونی اثر ثبت ملی علیرغم سوابق اداری در ابلاغ ثبتی بودن اثر مذکور ، نسبت به تخریب آن اقدام کرده است .Shah Hossen Vali Tomb..jpg

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده ساخت و سازه‌های سنگین اطراف «مقبره شاه حسین ولی» با بهانه توسعه و احیا  نیز هیچ سنخیتی نسبت به احترام به بارگاه معنوی و مقدس یک امامزاده و تبدیل آن به قطب فرهنگی ندارد.

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان با برون رفت  «مقبره شاه حسین ولی» از وضعیت فعلی مشکلی ندارد ، افزود: اداره کل میراث فرهنگی به عنوان حافظ میراث فرهنگی استان با اصلاح وضعیت این مقبره هیچ مشکلی ندارد و اساسا بنای تخریب شده  باید با راهنمایی کارشناسان میراث فرهنگی و با هزینه اداره اوقاف بازسازی گردد.

حق پرست تاکید کرد : بدیهی است  اداره کل اوقاف باید در خصوص علت تخریب این مقبره پاسخگو باشد و اگر برای احیا و توسعه ی این مکان  طرحی دارد باید به تایید اداره کل میراث فرهنگی برسد.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی با قصد همکاری ، کارشناس و  طراح کاردان و با سابقه ای در خصوص بناهای تاریخی به اداره کل اوقاف و امورخیریه  معرفی کرده است که  آن اداره  از همکاری با ایشان به علت اینکه قصد احداث بنای مرتفع که اصالت و تقدس «مقبره شاه حسین ولی»  را زیر سوال می برد،  سرباز زده است.

حق پرست اصلی تر ین  دغدغه ی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را توسعه جایگاه فرهنگی استان عنوان کرد و افزود: برای تحقق این هدف آماده تعامل با سایر نهادها و دستگاه های اجرایی هستیم .

وی در پایان میراث فرهنگی را متعلق به همه مردم دنیا دانسته و حفاظت و صیانت از آن را وظیفه و مسئولیتی همگانی عنوان کرد.

انتهای خبر