کدام وزیر از احمدی نژاد ۱۰۰ سکه گرفت؟

اعطای نشان‌های خدمت از سوی دولت به مسئولان دولتی، شاید در وهله نخست همچون پاداشی برای تقدیر از زحمات دولتیان و مسئولان دولتی در دید افکار عمومی مطرح شود. اما اگر این نشانها برابر با میزان دقیق و مشخصی از سکه طلا باشد، تفسیر آن چگونه خواهد بود؟ به گزارش اعتدال پرس، تابناک نوشت: دادن […]

اعطای نشان‌های خدمت از سوی دولت به مسئولان دولتی، شاید در وهله نخست همچون پاداشی برای تقدیر از زحمات دولتیان و مسئولان دولتی در دید افکار عمومی مطرح شود. اما اگر این نشانها برابر با میزان دقیق و مشخصی از سکه طلا باشد، تفسیر آن چگونه خواهد بود؟

به گزارش اعتدال پرس، تابناک نوشت:

دادن نشان‌های دولتی طبق آیین نامه ای که دقیق و مفصل جزییات اعطای آن مشخص شده است، به تعدادی مشخص و در دو رده عمومی و تخصصی به افرادی که بر اساس تشخیص کمیسیونهای مربوطه شایسته دریافت این نشانها هستند، داده می‌شود.

هفته گذشته، محمود احمدی نژاد در مراسمی اقدام به اعطای نشان‌های دولتی به دوازده تن از وزرا و مسئولان قوه مجریه کرده است.

در این مراسم، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور نشان خدمت، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی نشان سازندگی، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه نشان خدمت، حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش نشان تعلیم و تربیت، رستم قاسمی وزیر نفت نشان خدمت، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت نشان خدمت، سیدشمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی نشان خدمت، نسرین سلطان خواه معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور نشان خدمت و مدیریت، بهروز مرادی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نشان لیاقت و مدیریت، علی اکبر محرابیان دستیار ویژه رئیس جمهور نشان سازندگی، محمدرضا فرزین رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی نشان خدمت و محسن خلیلی عراقی از پیشکسوتان عرصه صنعت نشان کار و تولید را از دستان رئیس جمهور دریافت کردند.

این نشانها در هر سال به ترتیب درجه به شمار مشخصی از افراد و به پیشنهاد هر یک از وزرا در کمیسیون‌های موضوع مواد (۲۲) تا(۲۵) این آیین نامه که با مسئولیت دفتر اعطای نشان‌های دولتی تشکیل می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد. گزارش کمیسیونها پس از تأیید کمیسیون فرهنگی به هیأت دولت تقدیم و نشانها پس از تصویب هیأت ویران اعطا می‌شود.

حال در مراسمی که در هفته گذشته طی آن نشان‌های دولتی به وزرای دولت دهم تقدیم شده است، شش وزیر خود مفتخر به دریافت نشان خدمت و تعلیم و تربیت شده اند!

پرسش نخست این است: آیا وزرایی که این نشانها را دریافت کرده‌اند، خود پیشنهاد دریافت نشان دولتی به خود را داده‌اند؟!

با نگاهی به شرایط دریافت نشان خدمت و تعلیم و تربیت، مشخص می‌شود که بنا به آیین نامه، نشان خدمت به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمینه‌های زیر، موفقیتی چشمگیر به دست آورده باشند:

ـ تلاش مستمر و صادقانه در انجام مسئولیت‌ها و ارائه خدمات.
ـ کمک‌رسانی به قشرهای محروم و مستضعف.

و نشان تعلیم و تربیت نیز به افرادی تعلق می‌گیرد که در امور زیر از خود لیاقت نشان داده باشند:
ـ توسعه و انتقال علم و دانش و فن و حرفه.
ـ طراحی و اجرای شیوه‌های ابتکاری و موفق در امر تعلیم و تربیت.
ـ تلاش چشمگیر و موفقیت آمیز در مودب و متخلف نمودن تعلیم گیرندگان به آداب اسلامی و اخلاق پسندیده اجتماعی.

حال آنکه چقدر این وزرا در ‌این موارد ‌تلاش داشته و خروجی تلاش آنها چه بوده است، قضاوت به افکار عمومی واگذار می‌شود.

اما نکته جالبتر آن ‌که این نشانها، ما‌به‌ازای سکه ای دارند. بنا بر ‌آیین‌نامه اعطای نشان‌های دولتی، هر یک از نشان‌های تخصصی و عمومی ـ که نشان خدمت و تعلیم و تربیت جزو آن است ـ به ترتیب از سه درجه برخوردار هستند که مابه‌ازای آنها به ترتیب زیر است:

ـ نشان‌های درجه یک، معادل یکصد سکه بهار آزادی

ـ نشان‌های درجه دو، معادل پنجاه سکه بهار آزادی

ـ نشان‌های درجه سوم، معادل سی سکه بهار آزادی

گفتنی است، آنگونه که اعلام شده، گویا قرار است تا پایان کار دولت دهم، به همه مسئولان موفق دولت، نشان‌های دولتی داده شود.

انتهای خبر