ابطال یا بازشماری؟، سرنوشت مبهم انتخابات جنجالی تبریز/ واکنش هیئت نظارت به اعتراض گسترده کاندیداهای شورای شهر تبریز

بدنبال اعتراض شدید جمع کثیری ازکاندیداهای شورای شهرتبریز به بروز تخلفات و قصور دربرگزاری انتخابات وشمارش آراء، چالش بزرگی سر راه دست اندرکارن این انتخابات برای تاییدصحت آن ایجاد شده است. به گزارش اعتدال پرس، همانطورکه پیشتر در این پایگاه خبری و در جریان بیانیه اعتراضی بابک محمدزاده مدیر سایت اعتدال پرس و کاندیدای شورای […]

بدنبال اعتراض شدید جمع کثیری ازکاندیداهای شورای شهرتبریز به بروز تخلفات و قصور دربرگزاری انتخابات وشمارش آراء، چالش بزرگی سر راه دست اندرکارن این انتخابات برای تاییدصحت آن ایجاد شده است.

به گزارش اعتدال پرس، همانطورکه پیشتر در این پایگاه خبری و در جریان بیانیه اعتراضی بابک محمدزاده مدیر سایت اعتدال پرس و کاندیدای شورای شهر تبریز، در خصوص روند ناسالم انتخابات و سهل انگاری دست اندرکاران انتخابات تبریز در مدیریت فضای انتخابات شورای شهر تبریز هشدار داده شده بود(تمسخر قانون با پول و رابطه!) و(تبعیض در جمع آوری بنرها بلافاصله بعد از اعلام رسمی نتایج ، جمع زیادی از کاندیداها نیز نسبت به روند برگزاری انتخابات و نتیجه آن و قصور و تخلفات مسئولین انتخابات تبریز در این خصوص اعتراض کرده و خواستار بازشماری و عنداللزوم تجدیدنظر اساسی در انتخابات شهر تبریز شدند.

در این راستا تعدای از کاندیدها ضمن ارائه مستندات خود نزد امام جمعه تبریز و مسئولین ارشد وزارت کشور عارض شده و خواستار بررسی سریع و جدی انتخابات شورای شهر تبریز شدند.

همچنین جمعی از کاندیداهای شورای شهر تبریز طی نامه ای به هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان خواستار شمارش مجدد آرای این حوزه انتخابیه شدند.

متن این نامه به این شرح است:

هیئت محترم نظارت بر انتخابات شورای اسلامی استان

موضوع: بازشماری آرای شهر تبریز

اینجانبان جمعی از نامزدهای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز با بررسی روند برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز، از مرحله بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان تا روز برگزاری انتخابات و شمارش آرا در شعب اخذ رای،و تجمیع آرا در فرمانداری تبریز نسبت به بروز برخی قصورات و اشتباهات و تخلفات در روند برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن معترض بوده و جهت صیانت از آرای مردم شریف شهر تبریز و دفاع از فرمایش حضرت امام خمینی(ره) که میزان رای ملت است و پیروی از منویات مقام معظم رهبری در ضرورت دقت کامل مسئولان در پاسداری از آرای آحاد ملت درخواست بازشماری آرا را داریم.

جهت یادآوری و بر اساس اطلاعات کسب شده و مشاهدات میدانی و گزارشات متواتر بازرسین و نمایندگان کاندیداها به دلیل عدم دقت شمارندگان در شعب اخذ رای به دلیل: ۱٫ همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و خستگی مفرط شمارندگان ۲٫ کثرت تعداد نامزدهای شورای شهر تبریز و سختی شمارش کامل آرای آن ها موجب شده است آرای کاندیداها به صورت واقعی و دقیق شمارش نشود.

امید است مسئولین با دلسوزی کامل نسبت به درخواست اینجانبان اقدام و جهت جلب اطمینان قلبی کاندیداهای معترض به عنوان نمایندگان افکار عمومی اقدام نمایند.

حسین شریفی, مقصود ملایی, ابراهیم جاهد, یونس آزادگویان, حسن پوراسمعیل, ناصر وحیدی مهر, یعقوب صبوری, لیلا جاویدان, مسعود برزگر جلالی, حسین نجفی, مهدی اسماعیلی, محمد علی صدیقی, اصغر طهماسب پور, محمدرضا قویدل, احد راشد, کریم باقری, صمد عالمی, فرناز فراهنگ پور, حسین نجفی, محمد حسین حسن زاده, مهدی نعلبندی, اسماعیل سلیمی, محمد حسین نیک فال آلانق, احمد علیزاده, علیرضا فهیمی, جعفر شکوریان, رسول زارع زاده, خدیجه ولی پور, محمد حسین خدابخش, نقی ابراهیمی سنایی, علی مشایخی, اباذر جعفری, محمد حسین منافی, سید علی موسوی ارزیل, منیژه موسوی, شبنم مسعودی و…

دبیر هیئت نظارت بر انتخابات :

  برای شمارش تمام آرا، باید مستنداتی دال بر تخلف گسترده ارائه گردد

الهوردی دهقانی، دبیر هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و ورستا  آذربایجان شرقی در گفتگو با آناج ضمن اشاره به  رویه قانونی برای رسیدگی به تمام شکایات و اعتراضات واصله کاندیداها گفت: هیئت های نظارت شهرستان ها و بخشداران وظیفه رسیدگی به اعتراضات واصله را بر عهده دارند و هیئت عالی نظارت استان نیز بر این امر نظارت می کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آناج در مورد درخواست تعدادی از نامزدهای انتخابات شورای شهر تبریز برای بازشماری آرا گفت: طبق قانون مستندات ارائه شده توسط کاندیداهای مورد بررسی قرار گرفته و متناسب با آنها تصمیم لازم اتخاذ می گردد.

نمیانده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر مدارک و دلایلی دال بر تخلف در تعدادی از شعب و صندوقها وجود داشته باشد، بازشماری آنها انجام می گیرد و نتیجه با نتایج شمارش آرای اولیه تطبیق داده می شود.

وی امکان بازشماری تمام صندوقهای انتخابات شورای شهر در تبریز را رد نکرده و گفت: در صورتی که مدارکی ارائه گردد که نشانگر وجود تخلف گسترده بوده و این ادعا با بازشماری تعداد محدودی از صندوق ها که شکایتی در مورد آنها واصل شده است؛ اثبات گردد، قانون وظیفه تصمیم گیری را به هیئت نظارت داده است تا بتواند مانع از اجحاف در حق کاندیداها شود.

دهقانی از مهلت قانونی ۱۵ روزه برای تائید صحت انتخابات توسط شورای اسلامی شهرها در هیئت عالی نظارت استان و تائید صحت انتخابات شوراهای اسلامی روستاها در هیئت های نظارت شهرستان ها خبر داده و بر اجرای قانون در تمام مراحل نظارت بر انتخابات تاکید کرد.

 بیش از ۱۰۰ نامزد به شمارش و تجمیع آرا اعتراض دارند

طبق قانون هر کدام از کاندیداها می تواند درخواست بازشماری ۱۰ صندوق را ارائه دهد که با توجه به تعداد بالای معترضان، درخواست بازشماری صندوق ها منطقی به نظر می رسد و فارغ از تخلفات قبل از انتخابات انتظار داریم به اعتراضات وارده رسیگی گردد

به گزارش آناج، مسعود برزگر جلالی، کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگو با آناج با اشاره به تعداد بالای کاندیداهای اعتراض کننده به شمارش آرای این انتخابات گفت: بیش از ۱۰۰ تن از کاندیداها به شمارش آرا اعتراض دارند و شواهد و دلایلی را برای اعتراض خود مطرح می کنند.

وی با اشاره به خستگی اعضای شعبات اخذ و شمارش آرا به دلیل همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شورای شهر گفت: متاسفانه طبق شواهد موجود دقت و هوشیاری کافی در مرحله شمارش آرای انتخابات حساس شورای شهر انجام نگرفته است.

برزگر جلالی افزود: به نظر می رسد طبق شواهد شمارش و تجمیع آرا از صحت کافی برخوددار نبوده و به نتایج اعلام شده شک و شبهه وارد است.

مدیر مسئول هفته نامه ساقی، در پاسخ به سوال خبرنگار آناج گفت: طبق قانون هر کدام از کاندیداها می تواند درخواست بازشماری ۱۰ صندوق را ارائه دهد که با توجه به تعداد بالای معترضان، درخواست بازشماری صندوق ها منطقی به نظر می رسد و فارغ از تخلفات قبل از انتخابات انتظار داریم به اعتراضات وارده رسیدگی گردد.

وی ادامه داد: قانونا هر کاندیدا می تواند درخواست بازشماری  صندوق را ارائه دهد و نیازی به ارائه مستندات نیست.وی با اشاره به تعداد کاندیداهای معترض و تعداد ۵۸۰ صندوق انتخابات شورای شهر تبریز گفت: بر اساس اعتراضات واصله می توان بازشماری را انجام داد.

برزگر جلالی از در میان گذاشته شدن اعتراض کاندیداها با نماینده ولی فقیه در استان و وزارت کشور خبر داده و افزود: ما پیگیر هستیم تا در صورت عدم رسیدگی به شکایات با مراجعه به رئیس جمهور منتخب از حق خود و آرای مردم تبریز دفاع کنیم.

وی افزود: ما خواستار بازشماری آرا هستیم. در صورتی که نتایج بدست آمده صحیح باشد طبق قانون تمکین می کنیم ولی در غیر اینصورت صحت انتخابات زیر سوال است.

کاندیدای انتخابات شورای اسلامی شهر تبریز ابراز امیدواری کرد با منطق و قانون وظیفه صیانت از آرای مردم به خوبی اجار شده و به اعتراضات رسیدگی شود. وی رسیدگی کامل به این موضوع را وظیفه قانونی، شرعی و اخلاقی مسئولین امر دانسته و گفت: در صورت عدم توجه به اعتراضات از طریق مراجع بالاتر پیگیر موضوع خواهیم بود.

انتهای خبر