دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه: دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ارومیه در خصوص دریاچه ارومیه کوتاهی کرده اند/ باقری بنابی: خیلی ها از ترس رد صلاحیت ، جرات اظهار نظر درباره احیای دریاچه ارومیه ندارند

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با انتقاد شدید از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ارومیه در خصوص این دریاچه، گفت: این دو دانشگاه در انجام وظایف محوله خود کوتاهی کرده اند ولی با این حال دولت روی قول خود برای احیای دریاچه ارومیه ایستاده است. به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایرنا، عیسی […]

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با انتقاد شدید از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز و ارومیه در خصوص این دریاچه، گفت: این دو دانشگاه در انجام وظایف محوله خود کوتاهی کرده اند ولی با این حال دولت روی قول خود برای احیای دریاچه ارومیه ایستاده است.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایرنا، عیسی کلانتری شامگاه دوشنبه در نشست آزاداندیشی احیای دریاچه ارومیه که با حضور دانشگاهیان، مسئولان محلی و استانی و نمایندگان تشکل مردمی در دانشگاه بناب برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و ارومیه که مسئول بررسی اثرات منفی ناشی از خشکیدن دریاچه ارومیه بر روی سلامت اهالی منطقه بودند در انجام وظیفه خودشان کوتاهی کرده و تا امروز حتی یک قدم هم برنداشته اند و من از آنها گله مندم.

وی یادآوری کرد: این ستاد هیچ موردی برای پنهان کاری نداشته و برخلاف دولت قبل مصمم است در این رابطه شفاف سازی کند.

کلانتری، از اختصاص ۲۱ هزار میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه در سال جاری خبر داد و گفت: ما از طرح هایی که بتواند به دریاچه ارومیه حتی یک مترمکعب آب اضافه کند استقبال می کنیم و برای آن طرح اعتبار می دهیم.

کلانتری با بیان اینکه در سه ماهه آخر سال گذشته چهار هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه اعتبار اختصاص داده شد، گفت: دستگاه های اجرایی باید امسال آستین بالا بزنند و سازمان های آب منطقه ای و جهاد کشاورزی ۹۰ درصد کارها را برعهده دارند.

وی، با اشاره به تهدیدهای جدی ناشی از بحران کم آبی در کشور، گفت: دریاچه ارومیه در طول سال های گذشته به دلیل بی توجهی دولت های قبل خشکید الان هم ما باید احیاء کنیم و مطالعات نشان می دهد این کار شدنی است اما عزم ملی و جدی را طلب می کند.

وی تاکید کرد: دولت یازدهم روی قول های خود درباره احیای دریاچه ارومیه ایستاده و امروز اعلام می کنیم با اجرایی کردن راهکارهای ۲۶ گانه ملی در سال آبی ۱۴۰۳ دریاچه ارومیه را به سطح اکولوژیک رسانده و با تزریق ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ، وسعت آن را به ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع می رسانیم تا مردم از دست طوفان های نمکی راحت شوند.

کلانتری یادآوری کرد: سالانه ۳۳ میلیارد مترمکعب آب به منابع زیرزمینی افزوده می شود اما در عین حال ۵۵ میلیارد متر مکعب برداشت می شود.

وی اظهار کرد: این دریاچه هم اکنون دوهزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و حداقل باید ۹ ماه از سال را پرآب باشد تا شکل اولیه خود را حفظ کند.

کلانتری ادامه داد: در سال های گذشته یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب از آب دریاچه ارومیه به دلیل توسعه ناپایدار کشاورزی بلعیده شده است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: آنهایی که به دنبال غوغاسالاری و سیاه نمایی هستند بدانند که دولت یازدهم هرگز قصد ندارد کشاورزان را متضرر کند بلکه از تولید هرچه بیشتر آنها حمایت کرده و تسهیلات خوبی هم برای آبیاری نوین زمین های کشاورزی اعطا می کند.

کلانتری با اشره به اینکه ۴۰ درصد حق برداشت آب های ذخیره شده، مجاز و مازاد آن غیرمجاز است، گفت: به طور متوسط مردم سالانه ۷۰ درصد آب ذخیره شده را برداشت می کنند و به مصارف مختلف می رسانند.

وی ادامه داد: اگر این روند ادامه یابد هشت سال دیگر شهرستان عجبشیر و سایر شهرستان های همجوار به طور کلی خشکیده خواهد شد و از بحران کم آبی ضربه خواهیم خورد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن هشدار به حاشیه نشینان دریاچه ارومیه از آنها خواست منابع زیرزمینی را بی رویه هدر ندهند.

کلانتری افزود: آب یکی از منابع تجدید پذیر است اما با وجود این به علت استفاده های غیرمتعارف از منابع زیر زمینی این نعمت را با دست خود تجدید ناپذیر می کنیم.

وی، اجرای برخی سیاست های اقتصادی به بهانه افزایش تولید را به ضرر دریاچه ارومیه و مردم دانست و گفت: نباید به هر قیمتی برای بالا بردن میزان تولید جان مردم را به خطر بیندازیم و بی حساب از منابع زیر زمینی برداشت کنیم.

کلانتری ، دانشگاه صنعتی شریف را به دلیل توانمندی بالای علمی و پژوهشی به عنوان مرکز پژوهش و تحقیقات ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد و افزود: این انتخاب به دلیل دسترسی دانشگاه شریف به منابع خارجی بیشتر صورت گرفته و دانشگاه های دیگر نامحرم به موضوع نیستند به طوری که دانشگاه های دولتی تبریز و ارومیه هم وظایف چشمگیری در این زمینه عهده دار هستند.

وی ، طرح انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه را به لحاظ علمی غیرممکن دانست و گفت: این کار ممکن نیست چون املاح دریاچه ارومیه کلراته و دریای خزر سولفاته بوده و امکان اشباع و ترکیب آنها وجود ندارد و علاوه بر آن عملیات انتقال آب باید یکصد مترمکعب در ثانیه پمپاژ بشود که ۲۵ سال زمان و ۱۵ میلیارد دلار هزینه و ۳ میلیون تن لوله فولادی لازم دارد.

به گفته کلانتری، ۹۰ درصد آب مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه از استان آذربایجان غربی و بقیه از استان آذربایجان شرقی تامین خواهد شد.

باقری بنابی: خیلی از دلسوزان از ترس رد صلاحیت گزینشی، جرات اظهار نظر درباره احیای دریاچه ارومیه را ندارندبنابی  

حجت الاسلام محمد باقری هم در این نشست گفت: از ابتدا نباید موضوع دریاچه ارومیه را سیاسی می کردند چون خیلی از دلسوزان از ترس رد صلاحیت گزینشی، جرات اظهار نظر درباره احیای دریاچه ارومیه را ندارند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی افزود: مسوولان مربوطه باید مقصرانی را که با انجام کارهای غیرکارشناسی در سال های گذشته موجب تشدید بحران دریاچه ارومیه و تحمیل این بلای زیست محیطی به منطقه شدند شناسایی کرده تا آنها از مردم عذرخواهی کنند.

حجت الاسلام باقری اظهار کرد: بالاخره دریاچه ارومیه با هزینه چند هزار میلیاردی احیا خواهد شد اما انجام کارهای غیرکارشناسی و غیر علمی در این موضوع جایز نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال از دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه که چرا شش دانشگاه دولتی استان آذربایجان شرقی در طرح احیا نامحرم هستند، گفت: دانشگاه صنعتی شریف محترم است اما حداقل دانشگاه تبریز قدمت بیشتری از آن دارد و از لحاظ میدانی هم به دریاچه ارومیه نزدیک تر است.

حجت الاسلام باقری پیشنهاد داد: هر مدیر مسوولی که در زمینه احیای دریاچه ارومیه وظایف محوله خود را به خوبی انجام ندهد در پایان سال از مردم غذرخواهی کند.

وی توقف افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه برای کمک به طرح احیای دریاچه را ضروری دانست و گفت: همان طور که انرژی هسته ای حق مسلم ماست احیای دریاچه ارومیه هم حق مسلم ماست و انصاف نیست با اجرای برخی طرح های غیرضروری و فرعی در کشور آینده این دریاچه به خطر بیافتد.

حجت الاسلام باقری تاکید کرد: مسوولان ستاد احیای دریاچه ارومیه باید هر ماه به مردم گزارش دهند که اعتبار اختصاص یافته برای این ستاد به چه میزان جذب و در کجا صرف شده است.فرهنگی

در ادامه این نشست عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم گفت: در نظام تصمیم گیری احیای دریاچه ارومیه اشکالاتی وجود دارد که آثار منفی به دنبال می آورد و نگرش اقتضایی نمونه این اشکالات است.

محمد حسین فرهنگی افزود: جلوگیری از آبگیری سد ها که به ضرر دریاچه است ، پیشنهاد طرح نکاشت که آسیب اقتصادی به کشاورزان می رساند و همچنین برداشت بی رویه نمک از دریاچه که موجب گودافتادگی و کاهش املاح آن می شود از جمله دیگر اشکالاتی است که باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.

وی پیشنهاد داد: در سفر آینده هیئت دولت به استان با مشارکت وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط کارگروه ویژه ای با مسوولیت دکتر کلانتری تشکیل و تصویب شود تا راهکارهای عملی را محقق کنند.

نماینده مردم تبریز ، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نمایندگان مجلس به انجام کار کارشناسی در طرح احیای دریاچه ارومیه اعتقاد دارند و تلاش می کنند حساسیت های موجود در این بخش را از میان بردارند.

رییس دانشگاه بناب هم در ابتدای این نشست از راه اندازی پژوهشکده میدانی احیای دریاچه ارومیه در این دانشگاه خبر داد.

مجتبی عباسیان افزود: با توجه به اینکه زمین های این دانشگاه مشرف به دریاچه ارومیه است بنابر این حیات دانشگاه به حیات دریاچه ارومیه بستگی دارد.

دریاچه ارومیه در ۱۸ سال گذشته با مشکلات جدی کم آبی و کاهش تراز مواجه بوده است.

این دریاچه که تا نیمه های دهه ۷۰ پرآب بود و حتی برای عدم ورود آب به جاده های حاشیه ای، دایک خاکی جلوی آن نصب شده بود، از آن زمان با کاهش میزان بارش و همچنین افزایش مصرف آب به خصوص در بخش کشاورزی، روز به روز از میزان آب آن کاسته شد و در حال حاضر تنها یک شانزدهم سطح حداکثری و یک هفتم سطح تراز آبی اکولوژیک آب در این دریاچه باقی مانده است.

احیای دریاچه ارومیه یکی از نخستین طرح های تصویبی دولت تدبیر و امید است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه با شروع به کار دولت یازدهم و با مسوولیت معاون اول رییس جمهوری تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است.

انتهای خبر