باز باران با ترانه، بر خیابان‌های نالان/ تصاویر غرق شدن کلانشهر تبریز

بر خلاف تبلیغات فراوانی که پیرامون توان عملیاتی شهرداری تبریز در سطح شهر صورت می‌گیرد قادر به حل مشکل و معضل بارش‌های باران نیست و نمی‌تواند رضایت مردم را جلب سازد. شهر در یکی دو ساعت بارندگی به برکه‌ای مبدل شده و در مدت زمان کوتاهی چاله‌های خیابان پر از آب می‌شود. مردم مستاصل دنبال […]

بر خلاف تبلیغات فراوانی که پیرامون توان عملیاتی شهرداری تبریز در سطح شهر صورت می‌گیرد قادر به حل مشکل و معضل بارش‌های باران نیست و نمی‌تواند رضایت مردم را جلب سازد.

شهر در یکی دو ساعت بارندگی به برکه‌ای مبدل شده و در مدت زمان کوتاهی چاله‌های خیابان پر از آب می‌شود. مردم مستاصل دنبال چاره و راهی برای علاج می‌جستند. جوی خیابان‌ها مملو از آب و سیلاب در جاهایی راه کج کرده و وارد حریم خصوصی همشهریان شده بود.

برخی از رهگذران از روی محل‌های آب گرفته می‌پریدند. برخی دیگر به صورت مارپیچ راه می‌رفتند تا کمتر خیس شوند. برخی در این میان با استفاده از شیب باران دنبال تعیین بالا شهر و پایین شهر بودند و به یکدیگر طعنه می‌زدند. برخی هنگام رد شدن از خیابان از خودرو‌ها بیش از پیش فاصله می‌گرفتند تا از حمام آب و گل در امان بمانند و بعضی هم به سیم آخر زده بودند و از محل آبگرفتگی تردد می‌کردند.

فرقی نمی‌کند که در چه فصلی باشد مسئله اصلی این است که وقتی نزول رحمت الهی کمی بیش از انتظار باشد، به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، این رحمت به زحمت برای مردم  تبدیل می‌شود.

هر بار که بارش باران در شهر تبریز رخ می‌دهد مردم این شهر به جای خوشحالی و بهره‌مندی از زیبایی‌های این نعمت خدادادی، نگران آب‌گرفتگی معابر، ترافیک، پر شدن آب در اکثر زیرگذرهای تبریز، زدن زباله‌ها از داخل کانال‌های آب به بیرون و خیابان و چندین مشکل دیگر می‌افتند. مشکلی که هر دفعه با بارش باران رخ می‌دهد و هر بار هم مسئولان آن را فراموش می‌کنند و چاره‌ای برای مواجهه با آن نمی‌اندیشند.

مشکل دیگری که در این بین رخ می‌نماید، چاله‌های بی‌شمار و عمیق خیابان‌های اصلی شهر است که در هنگام آب‌گرفتگی پنهان شده و در کمین خودروهای عبوری می‌مانند تا خرابی جلوبندی خودروها را برای راننده‌ها به ارمغان آورند.

متاسفانه این که به محض بارش باران خیابان‌های شهر مسدود شود و شهر بر هم بریزد، دیگر امری عادی برای مردم تبریز شده است و هنوز مشخص نیست این مشکل تا چه موقع گریبانگیر مردم باشد.

بارش باران‌ از نخستین ساعات بامداد امروز در شهر تبریز آغاز شده و غافلگیری شهروندان تبریزی را به همراه دارد و موجب راه افتادن سیل و آبگرفتگی برخی از معابر و خیابان‌های این شهر شد و برای ساعاتی تردد عابران پیاده و خودروها در سطح شهر را مختل کرد.

معابر تبریز بر اثر شدت جریان آب، مملو از زباله شده و چهره نازیبایی به‌ خود گرفته است.

آبگرفتگی معابر، ضعف زیرساخت‌های عمرانی و چالش‌های شهری در کلانشهر تبریز

تبریز همیشه به دنبال بارش بارانی شدید، با نبود مدیریت بحران مواجه است و همین امر موجب نارضایتی عمومی شهروندان شده است. به دنبال بارش چند ساعته باران، شهرداری تبریز فلج می‌شود و خیابان‌های پر از آب و گل و لای تبریز، آشفتگی مردم را در پی دارد. ضمن آنکه شهروندان برای سوار و پیاده شدن از تاکسی و اتوبوس به اجبار باید از وسط خیابان‌ها استفاده کنند که منجر به ترافیک سنگین می‌شود و در بسیاری از مسیرهای شهر خودروها به دلیل آبگرفتگی در خیابان‌ها و وجود چاله‌های خیابانی یا از مسیر منحرف شده و یا در آنها گرفتار می‌شوند. کاهش وسائل حمل و نقل عمومی و آبگرفتگی معابر، مشکلی است که با تبریز بارانی گره خورده است.

اینکه به محض بارش باران خیابان‌های شهر مسدود شود، دیگر امری عادی برای تبریزی‌ها شده و همچنان مشخص نیست این درد تا به کی بر پیکره معابر تبریز خواهد ماند. با این حال مسئولانی که سازمان‌های زیر مجموعه آنها وظایف ارائه خدمات عمومی به شهروندان را برعهده دارند همواره در چنین شرایطی غافلگیر می‌شوند و زمانی به جنب و جوش می‌افتند که معابر عمومی شهر و سطح عبور و مرور مختل شده است و مردم با مشکلات سنگینی دست و پنجه نرم می‌کنند. در بسیاری از موارد این مسئولان، یا اصل ماجرا را که مثل روز روشن است منکر می‌شوند یا در نهایت تقصیرات را برعهده مدیریت قبلی می‌اندازند.

شهرداری تبریز از جمله مراکزی است که کمتر در رفع مشکلات ناشی از بارش‌های بارانی موفق ظاهر شده و عمدتا دچار کندی در ارائه خدمات بوده است و این در حالی است که شهرداری می‌تواند با اندکی برنامه‌ریزی و کمی سرعت عمل بیشتر به پیشگیری از بدتر شدن اوضاع معابر عمومی بپردازند.

شهرداری بر خلاف تبلیغات فراوانی که پیرامون توان عملیاتی آن در سطح شهر صورت می‌گیرد قادر به حل مشکل و معضل بارش‌های بارانی نیست و نمی‌تواند رضایت مردم را جلب سازد.

با وجود تکرار چندین ساله این مسئله، اما مسئولان شهرداری که وظیفه ارائه خدمات عمومی به شهروندان را دارند هر بار در این اوضاع غافلگیر می‌شوند و بدتر این که در بسیاری از موارد این آقایان، یا اصل ماجرا را منکر می‌شوند یا در نهایت تقصیرات را برگردن دیگری و مدیران سابق می‌اندازند.

علاوه بر انتقاداتی که به شهرداری وارد است، اعضای شورای شهر هم مورد انتقاد و گلایه هستند که چرا در این گونه مواقع از شهردار توضیح نخواسته و به دنبال راهکار نمی‌گردند.

نکته حائز اهمیت در شهر تبریز این است که فرقی نمی‌کند بارش در چه فصلی از سال بیاید زیرا وقتی میزان نزول رحمت الهی کمی بیش از انتظار باشد، به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، این رحمت به زحمت برای مردم  تبدیل می‌شود.

این که چرا چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود، یک سئوال تکراری است، اما سئوال‌های اصلی این جاست که اصلاح و بهسازی معابر و کانال‌های آب در سطح شهر مگر چه‌قدر زمان و بودجه می‌خواهد؟ و تاکنون شهرداری و شورای شهر چند طرح و برنامه جهت رفع این مشکل، ارائه داده‌اند؟

گزارش فارس حاکی است، کمبود سیستم حمل و نقل عمومی و نبود اعتبارات برای توسعه این سیستم یکی از چالش‌های اساسی در شهر تبریز است که همیشه مسئولان با هم دست به گریبان هستند و هر یک دیگری را در این زمینه مقصر می‌داند این در حالی است که همیشه شهروندان در روزهای بارانی در رفت و آمد دچار مشکل هستند و یکی از مشکلات کلیدی شهروندان در روزهای برفی نبود تاکسی در شهر است و اگر هم تاکسی یافت شود به دنبال مسافر دربستی می‌گردد.

بسیاری از تاکسی‌ها را می‌بینید که خالی هستند و از سوار کردن مسافران امتناع می‌کنند و به محض اینکه کلمه دربستی را می‌شوند ترمزی کرده و مسافر را سوار می‌کنند.

در این روزها مردم برای اینکه به مقصد خود برسند در برخی موارد ترجیح می‌دهند از آژانس خودرو تهیه کنند که در بسیاری از موارد آژانس‌دارها اعلام می‌کنند«سرویس نداریم».

در آخر باید گفت شهر ما با باران زیبا می‌شود اگر ما زیبا زندگی کنیم و رعایت کنیم حقوقی را که بر گردن ماست. شهر ما با باران زیبا می‌شود اگر شهرداری نسبت به رفع معایب برخی خیابان‌ها و اصلاح هندسی آن‌ها اقدام کند. شهر ما با باران زیبا می شود اگر…

اصلاح و بهسازی معابر و کانال‌های آب زیرگذرها درسطح شهر چقدر زمان و بودجه می‌خواهد و تاکنون شهرداری و شورای شهر چند طرح و برنامه برای رفع این مشکل، ارائه داده‌اند؟ مسئولان شهری چرا براساس اولویت‌بندی پروژه‌ها را اجرا نمی‌کنند.

بارش باران

انتهای خبر