ممکن است تعدادی از وزیران پیشنهادی موفق به اخذ رای اعتماد نشوند

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم در یادداشتی ضمن انتقاد از مشورت نکردن رییس جمهوری منتخب با کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی مجلس تاکید کرد به دلیل غافلگیر شدن و عدم شناخت کافی نمایندگان ممکن است تعدادی از وزیران پیشنهادی موفق به اخذ رای اعتماد نشوند و آغاز چالشی پیش روی مجلس و […]

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم در یادداشتی ضمن انتقاد از مشورت نکردن رییس جمهوری منتخب با کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی مجلس تاکید کرد به دلیل غافلگیر شدن و عدم شناخت کافی نمایندگان ممکن است تعدادی از وزیران پیشنهادی موفق به اخذ رای اعتماد نشوند و آغاز چالشی پیش روی مجلس و دولت شود.

 ایرنا:«سید رمضان شجاعی کیاسری» در این یادداشت تصریح کرد: پس از پیروزی رییس جمهوری منتخب طبق قانون، نمایندگان مجلس به وزیران پیشنهادی باید برای مدیریت چهارساله بر وزارتخانه های تخصصی رای اعتماد دهند که تا کنون به رغم نزدیک شدن به زمان مراسم تحلیف هیچ یک از کمیسیون های تخصصی و فراکسیون های مجلس از گزینه های قطعی و احتمالی اطلاعی ندارند.
نماینده مردم ساری در مجلس تصریح کرد: ظاهرا رییس جمهوری منتخب می خواهد از اصل غافلگیری استفاده کند و البته گمانه ها بر این است که حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در روز مراسم تحلیف می خواهد اعضای دولت را معرفی کند.
شجاعی کیاسری خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۲۰۵ آیین نامه داخلی مجلس یک هفته بعد از معرفی، جلسات رسیدگی و رای اعتماد به وزیران پیشنهادی شروع می شود که قطعا شناخت کافی از وزیران به دلیل محدودیت زمانی برای نمایندگان حاصل نمی شود لذا تقاضا از رییس جمهوری منتخب این است که اعضای قطعی و احتمالی کابینه را یک هفته قبل از مراسم تحلیف در معرض داوری افکار عمومی قرار دهند.
وی در یادداشت خود یادآور شد: معرفی کابینه احتمالی برای هر وزارتخانه می تواند داوری و عکس العمل داوران و نخبگان سیاسی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و بحث و بررسی در مجامع و محافل برای انتخاب بهتر و بهره گیری از نظرات مردمی و صاحب نظران برای نمایندگان مجلس را فراهم می سازد.
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم ادامه داد: حجت الاسلام روحانی شخصیتی معتدل است و شعاری برآمده از امید و تدبیر را مبنای دولت خود قرار داده است و قطعا این اقدام تعاملی و مشاوره ای قبل از معرفی رسمی می تواند کمیسیون های تخصصی و فراکسیون ها را در همراهی و آرای بهتر و بیشتر به اعضای کابینه کمک کند.
شجاعی کیاسری تاکید کرد: تاکنون حتی کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی به مشاوره هم گرفته نشده اند و تصمیم های پشت پرده ای با حقوق اساسی مردم و قانونی نمایندگان مغایرت دارد.
وی ادامه داد: روحانی با توجه به سابقه طولانی و ارزشمند حضور در مجلس می داند که بدنه و کلیت مجلس باید نسبت به پذیرش و رای اعتماد به اعضای کابینه اغناء شود تا در شروع کار دولت جدید شاهد تعامل و همکاری خوب بین مجلس و دولت باشیم.
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس در این یادداشت هشدار داد که خدای ناکرده به دلیل غافلگیر شدن و عدم شناخت کافی نمایندگان ممکن است تعدادی از وزیران پیشنهادی موفق به اخذ رای اعتماد نشوند و آغاز چالشی پیش روی مجلس و دولت شود.
وی از رسانه ها خواست در تبیین ویژگی های دولت آینده اطلاع رسانی کنند، زیرا با این اطلاع رسانی رییس جمهوری منتخب بر اساس نگاه و خواست افکار عمومی خصوصا مردم شریف و نمایندگان آنها افرادی با کفایت کاردان و با قدرت تصمیم گیری را انتخاب می کنند.
یادداشت نماینده مردم ساری در حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در بین خبرنگاران توزیع شد.

انتهای خبر