انتقاد نماینده اردبیل از انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه/ نمایندگان تبریز با کمک تاج الدینی اعمال نفود کردند

حجت‌الاسلام حبیب برومند  اظهار داشت: اخیراً نمایندگان تبریز با کمک میر‌تاج‌الدینی درصدد انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه و بهره‌برداری شرب و صنعتی از این انتقال هستند که واقعاً چنین اقداماتی تاسف‌بار به شمار می‌رود. به گزارش اعتدال پرس، وی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل عنوان کرد: در حالی که از […]

حجت‌الاسلام حبیب برومند  اظهار داشت: اخیراً نمایندگان تبریز با کمک میر‌تاج‌الدینی درصدد انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه و بهره‌برداری شرب و صنعتی از این انتقال هستند که واقعاً چنین اقداماتی تاسف‌بار به شمار می‌رود.

به گزارش اعتدال پرس، وی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل عنوان کرد: در حالی که از ۵۰ سال پیش اراضی دشت مغان به صورت کارشناسی شده با آبیاری ثقلی از طریق رود ارس زیر کشت رفته با این انتقال به مرز نابودی خواهد رسید و به یقین مشکلات و معضلات بیکاری نیز دامن‌گیر خواهد بود.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی که پایاب سد خداآفرین قادر به آبیاری ۴۰ هزار هکتار از اراضی پارس‌آباد است و دستاورد آن تولید محصولات متنوع کشاورزی است انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه با اعتبار و هزینه‌ای گزاف و در ارتفاع ۸۰۰ متری هیچ توجیه اقتصادی نداشته بلکه به نابودی کشاورزی در پارس‌آباد و مناطق شمالی استان منجر می‌شود.

برومند ادامه داد:‌ بنده در این زمینه چندین بار تذکر شفاهی و کتبی به وزیر نیرو و دست‌اندرکاران این امر داده‌ام چرا که معتقدم با این انتقال شبکه پایاب سد خداآفرین که قادر است ۲۰۰ هزار هکتار اراضی منطقه را بعد از سال‌ها چشم‌انتظاری آبیاری کند منتفی شده و امکان این امر فراهم نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: انتقال آب به دریاچه ارومیه تمام تلاش‌ها و زحمات ۵۰ سال اخیر در منطقه را در انتقال آب و انجام پروژه‌های آبیاری ثقلی و قطره‌ای از بین خواهد برد در حالی که هیچ توجیه فنی برای انتقال آب رود ارس به دریاچه خشک شده ارومیه وجود ندارد و دولت تنها سعی می‌کند با حرکت نمایشی در این زمینه اقدام یکجانبه را انجام دهد.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنده معتقدم این انتقال غیر‌کارشناسی انجام می‌شود و قطعاً دولت آینده جلوی این کار شتاب‌زده و عجولانه را که دولت دهم در روزهای پایانی و با سردمداری عده‌ای از نمایندگان و همچنین افراد ذی‌نفوذ استان آذربایجان شرقی و غربی انجام می‌دهد جلوگیری کرده و اجازه نخواهد داد این انتقال با ثمره خشک شدن بسیاری از اراضی و نابودی بخش کشاورزی در پارس‌آباد صورت گرفته و انجام شود.

انتهای خبر