نیروهای سفید اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم چه کسانی هستند؟/ فتح پارلمان با نیروهای قرضی

بسیاری از نیروهای اصلاحات در جریان انتخابات سال ۸۸ نقش جدی داشتند و به خوبی می‌دانند که نمی‌توانند از زیر قلم قرمز شورای نگهبان عبور کنند و به خاطر همین به دنبال پیدا کردن راه‌های جایگزین برای رسیدن به پارلمان دهم هستند. مصطفی داننده: اصلاح طلبان مهم ترین دغدغه خود برای انتخابات مجلس دهم را […]

بسیاری از نیروهای اصلاحات در جریان انتخابات سال ۸۸ نقش جدی داشتند و به خوبی می‌دانند که نمی‌توانند از زیر قلم قرمز شورای نگهبان عبور کنند و به خاطر همین به دنبال پیدا کردن راه‌های جایگزین برای رسیدن به پارلمان دهم هستند.

مصطفی داننده: اصلاح طلبان مهم ترین دغدغه خود برای انتخابات مجلس دهم را شورای نگهبان و رد صلاحیت‌های احتمالی می‌دانند. آنها می‌دانند که حوادث سال ۸۸ خط قرمز اعضای شورای نگهبان است و همین خط قرمز باعث می‌شود تا بسیاری از آنها پشت این سد بزرگ بمانند.

بسیاری از نیروهای اصلاحات در جریان انتخابات سال ۸۸ نقش جدی داشتند و به خوبی می‌دانند که نمی‌توانند از زیر قلم قرمز شورای نگهبان عبور کنند و به خاطر همین به دنبال پیدا کردن راه‌های جایگزین برای رسیدن به پارلمان دهم هستند.

آنها که در سال‌های گذشته، حسن روحانی را اصلاح طلب درجه دو می‌دانستند، با جذابیت‌های او توانستند به صحنه سیاسی بازگردند تا بتوانند بعد از سال‌ها عزلت نشینی بازهم طعم رقابت برای کرسی‌های مجلس را بچشند. عقلای اصلاح طلب اصلی ترین استراتژی خود برای اسفند ۹۴ را بر روی نیروهای سفید اصلاح طلب و همچنین اصلاح طلبان درجه دو یا اصول گرایان اعتدالی همچون علی مطهری گذاشته‌اند.

اصلاح طلبان می‌دانند که جریان رقیب می‌خواهد وارد بازی «تخریب علیه اصلاحات» شود و آنها را در جریان انتخابات متهم به طرفدارای غرب، کارشکنی علیه نظام و ضدیت با مردم کنند. به خاطر همین معنا، می‌خواهند با کم ترین هزینه و جنجال وارد کارزار انتخابات شوند. نیروهای سفید می‌توانند، خنثی کننده نقشه‌های طراحی شده باشند. کسانی که به واسطه سابقه روشناشان در صحنه سیاسی کشور، کمتر می‌توانند مورد هجمه و تهمت واقع شوند.

اصلاح طلبان برای پیدا کردن این نیروهای سفید، دست به دامن دولت‌های قبل از احمدی نژاد شده‌اند و تلاش می‌کنند نامزدهای مورد نظر خود برای پارلمان دهم را از دولت‌های دفاع مقدس، سازندگی و اصلاحات انتخاب کنند. وزرا، معاونین و استانداران این دولت‌ها می‌توانند به راحتی از سد شورای نگهبان عبور کنند. نقش نداشتن در حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ و استعفاهای مجلس ششم مهم ترین ویژگی نیروهای سفید اصلاح طلبان برای انتخابات سال ۹۴ است.

با نگاهی به دولت‌های گذشته می‌توان نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان برای پارلمان دهم حدس زد. نجفی، کلانتری، شوشتری، کمالی و یا برخی از استانداران دولت اول هاشمی گزینه‌های مطلوبی برای اصلاح طلبان هستند. اصلاح طلبان در کابینه رئیس دولت اصلاحات نیز به دنبال وزرایی هستند که نقشی در انتخابات ۸۸ نداشته‌اند. بیطرف، عبدالعلی زاده، مسجد جامعی، رحمتی، پزشکیان، معتمدی و.. از کسانی هستند که بیشترین شانس را برای ورد به عرصه انتخابات دارند.

برخی از معاونین و استانداران حسن روحانی نیز در این لیست قرار دارند که اصلاح طلبان در حال مذاکره با آنها هستند. اصلاح طلبان سخت به دنبال آماده کردن یک لیست قدرتمند برای تهران هستند که بتوانند از این طریق شکست سختی به رقیب سنتی خود وارد کنند.

این جریان سیاسی در شهرستان‌ها نیز تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا در هر استان و یا شهرستان تنها یک نامزد اصلاح طلب با سابقه روشن حضور داشته باشند تا بتواند با وحدت رای اصلاح طلبان به مجلس راه پیدا کند.

اصلاح طلبان هادیان فکری بسیاری دارند اما این تئورسیان‌ها خود به دلیل مشکلات و محدودیت‌هایی که دارند نمی‌توانند وارد عرصه رقابت شوند و و به همین خاطر مجبور هستند برای فتح کرسی‌های مجلس حتی دست به دامن بازیکنان قرضی شوند.

اصلاح طلبان به دنبال ارائه لیستی از تمام اعتدالیون کشور هستند. آنها می‌خواهند با ارائه این لیست بر سلطه ۱۲ ساله اصول گرایان به پارلمان پایان دهند. اکثریت قدرتمند اولین هدف دور آنها و کسب اقلیت قدرتمند، آروزی در دسترس آنهاست.

در این میان اگر روند توافق هسته‌ای مسیر خود را به خوبی طی کند، اصلاح طلبان به واسطه حمایت دولت می‌توانند به پیروزی خود در انتخابات اسفند ۹۴ مطمئن باشند. مردم در این انتخابات قطعا به لیستی رای خواهند داد که بتواند دولت را در مسیر پیش رو کمک کند.

باید دید با این استراتژی طراحی شده، اصلاح طلبان و جریان اعتدالی کشور می‌توانند مجلس عقلانیت را در کنار دولت اعتدال تشکیل دهند یا خیر؟

انتهای خبر