فامیل‌های مخالف در عرصه سیاست/ اختلاف نظرهای برداران سیاستمدار در کشور

در جریان مذاکرات علنی مجلس نامه‌ای که از برادر حمید رسایی به دست هیات رییسه رسید نمونه دیگری از اختلاف نظرهای برداران سیاستمدار در کشور را به نمایش گذاشت. برادران رسایی تنها نمونه فامیلی نیستند که یک خانواده در دو جبهه سیاسی قرار دارند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مجله مهر، یکی از […]

در جریان مذاکرات علنی مجلس نامه‌ای که از برادر حمید رسایی به دست هیات رییسه رسید نمونه دیگری از اختلاف نظرهای برداران سیاستمدار در کشور را به نمایش گذاشت. برادران رسایی تنها نمونه فامیلی نیستند که یک خانواده در دو جبهه سیاسی قرار دارند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مجله مهر، یکی از آن مجموعه جوابیه هایی که در چهار روز جلسه بررسی رای اعتماد از بیرون مجلس به ساختمان هرمی شکل بهارستان رسید، جوابیه «جمشید رسایی» برادر حمید رسایی نماینده مردم تهران به سخنانی بود که کاظم جلالی درباره وی مطرح کرده بود.

حمید رسایی نیازی به معرفی ندارد. عضو جبهه پایداری مجلس شورای اسلامی که نحوه مخالفت هایش با وزیران پیشنهادی روحانی هم خط و ربط سیاسی او را کاملا عیان می کرد. در جریان یکی از همین مخالفت ها کشمکشی بین او و کاظم جلالی رخ داد و رئیس مرکز پژوهش های مجلس در واکنش به تمرکز رسایی بر واژه فتنه و اتهامی که او در این باره به برخی وزیران زده بود یادآوری کرد که برادرزاده رسایی در جریان حوادث پس از انتخابات در گیلان دستگیر شده است.

جوابیه ای که جمشید رسایی به هیات رئیسه مجلس ارسال کرد اما نکته جالبی را داشت. او تاکید کرده بود که در مسائل سیاسی با برادر نماینده اش در دو نقطه مقابل هم قرار دارند و تا سال ۱۳۸۲ عضو حزب مشارکت گیلان بوده و مواضع اصلاح طلبان داشته است.

اما حمید و جمشید رسایی تنها اقوامی نیستند که در سپهر سیاسی کشور در دو نقطه مقابل هم قرار دارند و حساب خانواده را از حساب تفکر سیاسی خودشان جدا کرده اند.

ازدواج های دور

سال ۱۳۹۰ خبری از وصلت فرزندان دو چهره سیاسی منتشر شد که نشان داد سیاسیون اگر در عرصه سیاسی با یکدیگر چالش دارند، پای خانواده که وسط بیاید کشمکش ها را کنار می گذارند.

گفته شد که پسرمحمد رضا باهنر رئیس جامعه اسلامی مهندسین و از چهره های جناح اصولگرا با نوه علی اکبر محتشمی پور از چهره های اصلاح طلب کشور وصلت کرده اند. در مراسم ازدواج این دو نیز که در سالنی در نیاوران برگزار شد چهره های اصلاح طلب و اصولگرا گردهم نشسته و مناقشات سیاسی را به کنار گذاشته اند.

در میان خانواده‌های منتسب به محتشمی پور هم می توان دو چهره اصولگرا و اصلاح طلب را یافت. فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاج زاده که ارتباط فامیلی با علی اکبر محتشمی پور دارد، دخترخاله محمد حسین صفار هرندی است. مصطفی تاج زاده وزیر کشور دولت اصلاحات و محمد حسین صفار هرندی وزیر ارشاد دولت اول احمدی نژاد است.

مهدی کوچک زاده با خط و ربط سیاسی نزدیک به جبهه پایداری از منتقدین پرسروصدای محمد باقر قالیباف شهردار تهران است اما جالب است که دختر او با میثم مظفر فرزند حسین مظفر رئیس ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف در انتخابات سال ۹۲ ازدواج کرده است.

از این نوع ازدواج ها باز هم می توان در بین نمایندگان مجلس پیدا کرد. صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی پرحاشیه ای که خط سیاسی اش به اصلاح طلبان نزدیک است چندسال پیش با خانواده احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس وصلت کرد. زیبا کلام دختر خود را “سوپر بسیجی حزب اللهی” معرفی می کند که با پسر احمد توکلی ازدواج کرده است.

چهار برادر با چهار خط

البته فقط مراسم های جشن و ازدواج نیست که چهره های اصلاح طلب و اصولگرا را در یک مجلس گردهم می آورد. سال ۸۹ بزرگان جناح های اصلاح طلب و اصولگرا در مراسم ترحیم پدر مرحوم سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم گرد آمدند. ماجرا هم از آن قرار بود که براداران حسینی در خطوط سیاسی کمی با یکدیگر اختلاف دارند. آن ها چهار بردار به نام های سید احمد، سیدمحمود، سیدحمید و سیدمحمد حسینی هستد. از اولی کمتر خبری شنیده شده است. سید محمود از چهره های اصلاح طلب است و سید حمید هم عضو اتاق بازرگانی تهران و از چهره های نزدیک به کارگزاران است و در این سال ها گاهی هم از وزارتخانه تحت اداره برادرش انتقاد کرده است.

سید حمید حسینی در گفت وگویی با اشاره به عضویت خودش در شبکه اجتماعی فیس بوک گفته که اگر روزی سید محمد حسینی عضو فیس بوک شود حتما او را «اد» می‌کند.

او گفته است: «ما باهم اختلاف سلیقه داریم اما برادریم و حد و مرزهای همدیگر را می‌شناسیم. درمورد سیدمحمد فکر می‌کنم ازهمه طرف تحت فشار است. به هر حال ایشان هم مثل بقیه، روزنامه‌ها را می‌خواند و حتما نظرات انتقادی من را خوانده و از دیدگاه من آگاه شده. من اهل تجارت هستم و کار اقتصادی می‌کنم. طبیعی است که نگاه من با برادرم که یک کارگزار دولتی است فرق می‌کند.»

اختلاف پدر و فرزندی

شاید بتوان یکی از معروفترین نمونه این اقوام هایی را که در تفکرات سیاسی با یکدیگر اختلاف نظر دارند در خانواده آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان پیدا کرد. علی جنتی که همین پنجشنبه گذشته از مجلس برای وزارت ارشاد رای اعتماد گرفت در تفکرات سیاسی اش خیلی به پدر نزدیک نیست. او چندی پیش در گفت وگو با هفته نامه آسمان اظهار داشته بود که «علاوه بر رابطه پدر و فرزندی ایشان همواره از نظر علمی و اخلاقی استاد و راهنمای من بوده اند.لذا برای ایشان بسیار احترام قائل هستم.ایشان از نظر معنوی و مراتب تقوی و زهد و پارسایی شخصیت کم نظیری هستند.از نظر سیاسی طبیعی است که اختلاف نظر داشته باشیم.چون متعلق به دو نسل هستیم».
علی جنتی گفته بود در گذشته با ایشان {آیت الله جنتی} زیاد بحث می کردم منتها در طول چند سال اخیر کمتر بحث می کنیم. نه من می توانم روی ایشان تأثیر بگذارم و نه ایشان می توانند افکار مرا تغییر دهند.ممکن است احیاناً برخی از مباحث به جدل بکشد و احترامی که ما برای ایشان قائل هستیم، خدشه دار بشود.

انتهای خبر