دستور مقام معظم رهبری برای آغاز طرح انتقال آب ارس به مرند و دریاچه ارومیه از اعتبارات صندوق توسعه ملی

طرح عظیم خط انتقال آب از رودخانه ارس به سمت مرند و دریاچه ارومیه با دستور مقام معظم رهبری با اعتبارات صندوق توسعه ملی آغاز شد.

طرح عظیم خط انتقال آب از رودخانه ارس به سمت مرند و دریاچه ارومیه با دستور مقام معظم رهبری با اعتبارات صندوق توسعه ملی آغاز شد.

۲به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، فرماندار مرند در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه انتقال آب ارس گفت: خط انتقال آب از رودخانه ارس به مرند از چند روز گذشته آغاز شده و تا پایان سال ۱۳۹۶ در سه فاز اجرا خواهد شد که فاز اول آن به طول ۱۸ کیلومتر با اعتبار ۱۰۳۰ میلیارد ریال به پیمانکار واگذار شده است.
وی افزود: این فاز اکنون در حال اجرا است و لوله‌هایی به قطر ۲ متر در حال تخلیه می‌باشد که تا امروز بیش از ۱۶۰۰ متر لوله به محل پروژه منتقل شده است.
فرماندار مرند، با اشاره به اینکه در مراحل بعدی، دو فاز ۸ و ۵ کیلومتری وجود دارد که با اتمام این مسیرها آب روخانه ارس وارد دشت هرزندات شهرستان مرند خواهد شد، تصریح کرد: این نوید خوش‌آیندی برای کشاورزان منطقه و مردم شهر مرند و رفع دغدغه مشکل آب شرب است.

معاون استاندار در خصوص ابهامی که در منبع بودجه این طرح وجود دارد هم اظهار داشت: مهار آب های مرزی کل کشور یک دستور کلی است که در راستای بیانات مقام معظم رهبری در سراسر کشور اجرا میشود و منبع آن هم صندوق توسعه ملی می باشد. لذا پروژه انتقال آب ارس به دشت هرزندات و یکانات نیز در راستای همین فرموده رهبری بوده است.

کرمی با اشاره به اینکه پس از پمپاژ آب به دشت هرزندات مرند، در ادامه شرکت آب منطقه‌ای مأموریت لوله گذاری و انتقال آب به سمت شهر مرند را برعهده دارد ، خاطر نشان کرد: تدابیر لازم جهت اجرای این پروژه همزمان با فازهایی قبلی اتخاذ شده است به طوری که در این مسیر انتقال به‌صورت ثقلی بوده و نیازی به پمپاژ هم نخواهد بود.
وی در مورد انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه نیز گفت: سابق مقرر بود که سه طرح در مسیرهای جداگانه اجرا شود که شامل انتقال آب ارس به دشت هرزندات شهرستان مرند، انتقال آب ارس به شهر مرند و انتقال آب این رودخانه به حوضه آبریز دریاچه ارومیه بود اما اینک این سه طرح،تا دشت هرزندات مرند ادغام شدند.
نماینده عالی دولت در شهرستان مرند افزود: در این طرح آب مازاد بر کشاورزی و شرب شهرستان مرند به سمت دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد و تا بخشی از آن برای آب شرب تبریز نیز استفاده شود.

فرماندار ویژه مرند کل هزینه پروژه خط انتقال آب ارس را ۱۱۰۰ میلیارد تومان و مدت قرارداد آن را ۳۶ ماه بیان کرد و افزود: البته احداث سد در مسیر این انتقال نیز در نظر گرفته شده است که هم اینک محل مورد نظر در حال مطالعه است تا آب مازاد در فصول سرد سال را در خود ذخیره کند.
کرمی خاطر نشان کرد: این پروژه عظیم به انرژی برق زیادی نیاز دارد که چندین پست انتقال برق در همین راستا در نظر گرفته شده است که هزینه انشعاب و خط انتقال برق لازم حدود ۸۵۰ میلیارد ریال می‌باشد.
فرماندار مرند یکی از مشکلات شهرستان مرند در بخش صنعت را نبود انرژی و آب لازم عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح این مشکلات رفع شده و زمینه سرمایه گذاری در بخش صنعت فراهم می‌شود.

انتهای خبر