ثبت نام متقاضیان جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد از ۵ دی

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه گزارشی از ممیزی رشته های تحصیلات تکمیلی، درخصوص موضوعات استخدام هیأت علمی و تشکیل کمیته ای تحت عنوان کمیته نظارت و ارزیابی در زیرمجموعه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی استان به ایراد سخنانی پرداخت. به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از ایسنا، دکتر حسین زاده […]

image_pdfimage_print
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه گزارشی از ممیزی رشته های تحصیلات تکمیلی، درخصوص موضوعات استخدام هیأت علمی و تشکیل کمیته ای تحت عنوان کمیته نظارت و ارزیابی در زیرمجموعه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی استان به ایراد سخنانی پرداخت.
به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از ایسنا، دکتر حسین زاده لطفی، در پنجمین نشست هماهنگی و پایش امور استانهای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه برای اولین بار در جامعه آموزش عالی کشور ممیزی رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی با هماهنگی تمام واحدها انجام شد، از همکاری روسای واحدها تشکر و گزارشی درخصوص ممیزی رشته ها ارائه داد.

وی همجنین با ارائه آماری از فرآیند جذب هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۸۸ تاکنون تأکید کرد: براساس آمارها، جذب هیأت علمی در سال ۹۴ در دانشگاه آزاد اسلامی رشد خوبی در مقایسه با سالهای گذشته داشته است.

حسین زاده لطفی با بیان اینکه باید تا پایان سال جاری ۵هزار عضو هیأت علمی تمام وقت جذب دانشگاه آزاد اسلامی شوند، از روسای واحدهای استان خواست که در این مورد جدیت بیشتری به خرج دهند.

وی در ادامه با اشاره به زمان شروع فراخوان جذب هیأت علمی گفت: ثبت اعلام نیاز واحدها از ۳ تا ۱۳ آذرماه صورت می گیرد و بررسی اعلام نیاز واحدها توسط دبیرخانه هیأت اجرایی جذب استان مربوطه از تاریخ ۳ تا ۲۳ آذرماه ادامه خواهد داشت.

وی در این خصوص ادامه داد: بررسی نهایی اعلام نیازها توسط مرکز امور هیأت علمی سازمان مرکزی دانشکاه از تاریخ ۳ آذرماه تا ۴ دی ماه انجام می شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی با بیان اینکه ثبت نام متقاضیان در سامانه فراخوان جذب هیأت علمی از تاریخ ۵ دی ماه امکانپذیر است، گفت: بررسی تمامی پرونده های فراخوان های قبلی توسط هیأت اجرایی جذب استانها تأیید نهایی می شود و پرونده حداکثر تا تاریخ ۳۰ دی ماه به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال می شود.

وی با بیان جزئیاتی از فراخوان جذب هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در این سامانه امکان تغییر اعلام نیازها پس از تأیید نهایی در سامانه، وجود ندارد. همچنین واحدهای جامع صرفاً می توانند به فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصصی به جز گروه معارف در فراخوان اعلام نیاز کنند. همچنین درج فراخوان برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد به استثنای گروه هنر، ممنوع است.

وی افزود: درخواست جذب برای دروس عمومی صرفاً رشته های ریاضی، تربیت بدنی و زبان انگلیسی باید مد نظر قرار گیرد و اعلام نیاز برای گروه معارف اسلامی، مطابق آمار اعلام شده از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی الزامی است. همچنین واحدها و مراکز آموزشی پس از تأیید صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان در هیأت اجرایی جذب استان مربوطه، نسبت به صدور حکم کارگزینی پیمانی یکساله اقدام کنند.

حسین زاده لطفی درخصوص متقاضیان کروه معارف اسلامی برای جذب هیأت علمی گفت: هیأت های اجرایی جذب موظفند توانایی علمی و عمومی متقاضیان را از معاونت استادان دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها استعلام کنند.

هیأت های اجرایی جذب استانها باید نسبت به دعوت از تمامی متقاضیان جذب که حائز شرایط هستند، اقدام کنند

وی با بیان اینکه هیأت های اجرایی جذب استانها باید نسبت به دعوت از تمامی متقاضیان جذب و بورس که حائز شرایط هستند، اقدام کنند، گفت: در صورت موافقت شورای مرکزی جذب و بورس دانشگاه، واحدها ملزم به استخدام یا بورسیه متقاضیان هستند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: درایت رئیس دانشگاه باعث شده تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی توسعه یابد و رشته محل های زیادی در مقاطع تحصیلات تکمیلی اضافه شود که جای قدردانی و سپاس فراوان دارد.

فعال شدن گروههای نظارتی تخصصی برای تمامی رشته محل ها تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی

وی خاطرنشان کرد: گروههای نظارتی تخصصی برای تمامی رشته محل ها طراحی شده تا برای نظارت بر رشته های تحصیلات تکمیلی به استانها آمده و پیگیری کنند که آیا قوانین درست اجرا می شود یا خیر. چرا که رعایت استانداردها از اصول اولیه دانشگاه آزاد اسلامی است.

 

ایجاد اولین مرکز جامع آموزش سلامت در واحد نجف آباد در آینده ای نزدیک

 

دکتر ابطحی، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه توضیحاتی درخصوص تحولات اخیر حوزه پزشکی دانشگاه ارائه داد.

وی با بیان اینکه خدا را شاکرم که در موقعیت بسیار عالی در دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت دارم، گفت: دانشگاه دو سال پیش مورد هجوم بود ولی امروز با تلاش دکتر میرزاده و مجموعه دانشگاه، توانسته وضعیت خود را بهبود بخشد. دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر تعامل خوبی با وزارت به بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور دارد و هر نامه ای که به وزارت بهداشت فرستاده شده، تقریباً در حال عملیاتی شدن است.

وی با اشاره به افتتاح دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد توسط وزیر بهداشت گفت: دکتر قاضی زاده هاشمی در مراسم افتتاح دانشکده دندانپزشکی به قدرت علمی دانشگاه آزاد اسلامی پی برد و همان مراسم مقدمه امضای موافقت نامه های مختلف با دانشگاه آزاد اسلامی شد.

ابطحی با بیان اینکه تعرفه های درمانی مراکز پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادوار گذشته دولتی شده بود، اظهار داشت: با تلاش زیادی که صورت گرفت، موفق شدیم این تعرفه ها را از وضعیت دولتی درآورده و به صورت آزاد محاسبه شود و به عنوان بخش خصوصی تلقی شویم.

وی افزود: تمام واحدهای پزشکی می توانند با بیمه های پایه و تکمیلی قرارداد ببندند که این موضوع می تواند سودآوری خوبی در پی داشته باشد.

دکتر ابطحی با اشاره به یکی دیگر از اتفاقات خوب حوزه پزشکی گفت: طی قراردادی بین دانشگاه آزاد اسلامی و بیمارستانهای خصوصی سطح کشور، مقرر شده دانشکده پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی، برای بخش خصوصی در سطح کشور پرستار تربیت کند که این موضوع کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است.

معاون علوم پزشکی از روسای واحدهای استان خواست مرتباً به واحدها و بیمارستانهای واحد سرکشی کرده، در بین دانشجویان حضور پیدا کنند و به مجموعه متبوع خود نظارت عالیه داشته باشند تا بتوانند مشکلات در تجهیزات، امکانات، برنامه ها و هیأت علمی را برطرف کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال ایجاد اولین مرکز جامع آموزش سلامت در استان اصفهان واحد نجف آباد به متراژ ۵ الی ۶هزار مترمربع است و از واحدها تقاضا می کنیم به این طرح بپیوندند و در استانهای خود این مراکز را ایجاد کنند.

 

ارتقای آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی

 

ابطحی با بیان اینکه اعتباربخشی آموزشی در حوزه علوم پزشکی شروع شده، بیان کرد: اگر ما به ارتقای آموزش در دانشگاه نباشیم، نمی توانیم به وضعیت مطلوبی برسیم. بنابراین ارتقای آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی از اولویت های برنامه های ماست.

وی همچنین درخصوص لزوم تأکید بر تعریف جایگاه معاونت علوم پزشکی و زیرمجموعه آن به ویژه قسمت مربوط به مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی (EDO) در ساختارهای سازمانی واحدهای دانشگاهی واجد شرایط براساس شاخص ها، به ارائه نظرات خویش پرداخت.

دکتر ابطحی با بیان اینکه روند جذب هیأت علمی علوم پزشکی در استانها باید تسریع شود، بر لزوم برگزاری دوره های آموزشی به منظور آشناسازی کارشناسان آموزشی واحدهای دانشگاهی با آیین نامه های علوم پزشکی تأکید کرد.

وی در پایان تسهیل راه اندازی رشته های دکتری تخصصی پژوهش محور حوزه علوم پزشکی به وسیله ارتقای سطح آموزشی و پژوهشی واحدها را خواستار شد.

 

توسعه پرتال ساها در فاز دوم با امکانات جدیدی در دستور کار است

 

دکتر ایرانبخش مدیرکل اداره توسعه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت اطلاعات ثبت شده در سامانه ساها ارائه داد و تأکید کرد: ساها پروژه ای است که نیازی به سرمایه گذاری مجدد ندارد چرا که سرمایه گذاری در آن قبلاً صورت گرفته است. از این رو می تواند یکی از طرح های بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی محسوب شود.

وی در ادامه گزارشی از تعداد آزمایشگاهها و کارگاههای ثبت شده، کارشناسان مرتبط با سامانه، تعداد تجهیزات ثبت شده، خدمات آزمایشگاهی و پیشنهاد خدمات ثبت شده در سامانه ساها ارائه داد.

ایرانبخش با تأکید بر اینکه معاونت های پژوهشی واحدهای استان باید جدی تر با طرح بزرگ ساها برخورد کنند، گفت: تاکنون ۴۱۲ واحد به سامانه ساها وارد شده اند و اطلاعات آموزشکده های سما نیز در این سامانه ثبت شده است. افتتاح حساب های مستقل ساها توسط واحدهای دانشگاه نیز در حال پیگیری است.

وی درخصوص سایر اقدامات انجام شده در حوزه ساها اظهار داشت: انتشار کتابچه های معرفی توانمندی های تجهیزاتی واحدها و مراکز آموزشی و تدوین کتابچه معرفی کارکنان آزمایشگاهها و کارگاهها، برگزاری کارگاههای آموزشی تخصصی، بازتعریف الگوی پرداخت حق فنی کارکنان پس از برقراری حق تخصص اداری، بخشنامه اعلام تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی مازاد بر نیاز، تدوین فرم های ارزیابی آزمایشگاهها و کارگاهها، بررسی کیفیت ارائه خدمات ارائه شده در ساها، همکاری با شبکه های آزمایشگاهی بخش دولتی و… از جمله این اقدامات است.

دکتر ایرانبخش با تأکید بر اینکه توسعه پرتال ساها در فاز دوم با امکانات جدیدی در دستور کار است، گفت: تأسیس شرکت دانش بنیان ارائه خدمات تعمیر، نگهداری، کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی نیز از جمله اقداماتی است که در این حوزه انجام شده است. همچنین در این زمینه جلسات توجیهی ساها با حضور روسا، معاونان و اعضای کمیته های استانی ساها در برخی از استانها برگزار شده است.

وی با بیان اینکه کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی ساها بسیار مورد توجه است، گفت: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و ارائه خدمات آزمایشگاهی در طرح ساها مرتباً کنترل می شود.

ایرانبخش از روسای واحدهای استان خواست برگزاری حلسات استانی ساها را جدی گرفته و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دهند. همچنین تبلیغات محیطی اثربخشی در واحدهای دانشگاهی در این زمینه داشته باشند.

در ادامه این جلسه، دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز با ارائه گزارش مختصری از معاونت متبوع خود، به تبیین وضعیت مراکز رشد واحدهای دانشگاهی پرداخت.

 

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی، در این نشست با بیان اینکه خدا را سپاسگزارم که دور دوم سفرهای استانی دانشگاه آزاد اسلامی همانند دور اول با شهر مقدس مشهد آغاز شده، اظهار داشت: دانشگاه اگر بخواهد در تولید جهانی علم شرکت کند و در اقتصاد موثر و در جامعه سرآمد باشد، باید بتواند به توسعه کیفی دست پیدا کند.

میرزاده از دکتر حسین زاده لطفی و دکتر علوی فاضل که امور مربوط به ممیزی رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی را ظرف دو هفته انجام داده اند، تشکر و قدردانی کرد.

 

دانشگاه آزاد اسلامی براساس استانداردهای آموزش عالی ایران فعالیت می کند

 

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی براساس استانداردهای آموزش عالی ایران فعالیت می کند و تمامی واحدها نیز باید این استانداردها را رعایت کنند.

دکتر میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید با ۲۳۰۰ دانشگاه دیگر در ایران رقابت کند، گفت: این کار بسیار سختی است و دانشگاه باید با توسعه کیفی بتواند در این مسیر موفق شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه آمار موجود در سند آمایش وزارت علوم، از روند رشد دانشجویان در ۱۰ سال اخیر در مراکز مختلف دانشگاهی، بیان کرد: روند رشد دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری۵٫۸، روند رشد دانشجویان پیام نور ۸٫۳، دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی ۳۱٫۶، دانشجویان وزارت بهداشت و درمان ۸٫۸، دانشجویان موسسات آموزش عالی غیردولتی ۲۴٫۲ بوده در حالی که روند رشد دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی تنها ۳٫۹ بوده است و این یعنی مقابله با دانشگاه آزاد اسلامی تا آن را از حرکت بازدارند.

وی افزود: البته خداوند نخواست که این موضوع صورت گیرد و با تحولات پیش آمده، تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی رشد کرد به طوری که امروز بیش از ۵۶درصد بار آموزش عالی کشور در تحصیلات تکمیلی برعهده این دانشگاه است که طبق برنامه مصوب، این آمار تا پایان سال ۹۴ به ۶۰درصد خواهد رسید.

میرزاده خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی علیرغم وجود واحدهای زیان ده، به تراز مثبت مالی در سال گذشته رسیده است به طوری که در رقابت با ۲۳۰۰ دانشگاه تراز مثبت (اندوخته) دانشگاه به رقم ۵۷۴۰ میلیون ریال رسید.

وی در پایان تأکید کرد: در دو سال مدیریت باقیمانده دانشگاه، به اندازه چهار سال کار می کنیم تا استانداردهای دانشگاه به نحو مطلوبی بالا برود.

در ادامه این جلسه، معاونان دانشگاه گزارش هایی از اقدامات انجام شده در معاونت متبوع خود ارائه دادند.

 

فعال شدن کمیته های نظارت بر حسن اجرای مصوبات هیأت های امنای استانی

 

دکتر علوی فاضل رئیس مرکز هماهنگی امور استانها و هیأت های امنای استانی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده پیرامون مصوبات جلسات قبلی هماهنگی و پایش امور استانها، گفت: در چهار جلسه ای که پیش از این برگزار شد، مصوبات خوبی به تصویب اعضا رسید که براساس آنها، کمیته های نظارت بر حسن اجرای مصوبات هیأت های امنای استانی فعال شد.

وی افزود: برنامه ریزی برای تأسیس شهرک شفا، توسعه مراکز تحقیقاتی برای حوزه علوم پزشکی، ایجاد حساب های فی مابین صندوق مشترک و مدیریت وجوه نقد، برگزاری جلسات شورای دانشگاه در استانها، توسعه بومی گزینی، حمایت از طرح های دانش بنیان، کاهش بوروکراسی در دانشگاه، ایجاد رشته های جدید و باجاذبه، عدم ورود دانشگاه به بازیهای سیاسی، توجه دانشگاه آزاد اسلامی به مباحث قرآنی، تمرکززدایی از مراکز استانها، نظارت و پایش واحدهای کوچک توسط روسای واحد مرکز استان، تبلیغات بیشتر برای فعالیت های دانشگاه توسط روابط عمومی دانشگاه، مشارکت فعال واحدها در طرح ساها، پیگیری مصوبات جلسات پیشین و… از جمله اقدامات انجام شده یا در حال انجام مصوبات جلسات قبلی هماهنگی و پایش امور استانها است.

وی خطاب به مسئولان واحدهای استان دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: مصوبات هیأت امنای استانی باید براساس فرمت مشخصی تدوین شود که براساس آن هر بند مصوبات هیأت امنا باید مستند به یکی از بندهای مصوبه ۷۲۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

علوی فاضل همچنین توضیحاتی در خصوص شیوه نامه اجرا و پرداخت حق الزحمه مصاحبه های دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه داد.

انتهای خبر