سخنگوی دولت در نشست خبری:

عزل نعمت‌زاده صحت ندارد/ دلیل غیبت روحانی در جلسات مجمع

وی تاثیر خودروهای فروخته شده در بازار بورس تصریح کرد: در این مورد نیاز به زمان داریم و سازمان مدیریت براین کار نظارت دارد بهتر است برای کسانی که این خودروها را خریده‌اند استرس ایجاد نکنیم و به دنبال رفع موانع باشیم.

image_pdfimage_print
سخنگوی دولت دلیل غیبت دکتر روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام را تشریح کرد.
به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) به نقل از خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که امروز سه‌شنبه( ۳ آذر ماه ) برگزار شد، گفت: لایحه بودجه سال ۹۵ و پیش نویس لوایح برنامه ۵ساله ششم در سازمان مدیریت و برنامه ریزی نوشته و به دولت تقدیم شده است که پس از چند جلسه بررسی در دولت به مجلس تقدیم می‌شود.

سخنگوی دولت اظهار داشت: هفته گذشته از بزرگترین طرح آبی خاکی تاریخ ایران در خوزستان بازدید کردم. این طرح مربوط به احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت خوزستان و بخشی از ایلام بود، این طرح در سال ۷۵ طی بازدیدی که مقام معظم رهبری از استان خوزستان داشتند مورد توجه و تایید قرار گرفت، پیشرفت این طرح نه تنها در سطح استان خوزستان بلکه سطح ملی سیار مهم و موثر است، همچنین طرح آبی خاکی خوزستان در سفر ۹۲ رییس جمهور به خوزستان جز تعهدات دولت قرار گرفت.
نوبخت ادامه داد: براساس بازدید هفته گذشته از این طرح بیش از ۱۵۸ هزار هکتار از اراضی دشت خوزستان نوسازی و تجهیز شد و به کشاورزان منطقه تحویل شد، ۷۰ شرکت ایرانی با بیش از ۱۰ هزار نفر هم اکنون روی طرح ۵۵۰ هزار هکتار اراضی دشت خوزستان ایلام در حال فعالیت هستند و اگر این طرح آماده شود ۲ و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی با روشهای بهره برداری نوین تولید خواهد شد و این طرح ۲هزارو صد میلیاد تومان درآمد سالانه خواهد داشت و بیش از ۳۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این زرح شاغل خواهند شد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: باید انتظار داشت با انجام و تکمیل این طرح، مردم خوزستان بتوانند به خواست تاریخی‌شان در رابطه با بهبود و ارتقای وضعیت کشاورزیشان دست پیدا کنند.

وی با اشاره به برجام بسته اقتصادی کوتاه مدت دولت، افزود: روزی توضیح داده می‌شد که مأموریت بسته کوتاه مدت تنها برای تحرک بخشی به اقتصاد در طی چند ماه تا پایان سال است که قرار بود از دو ابزار استفاده شود، تحریک تقاضا یک بخش با ابزارهای مالی بود و بخش دیگر هم با ابزارهای پولی بود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: طبق این گزارش خزانه، عدد ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم بابت طرح تملک دارایی‌هایی که برای پرداخت از محل ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران اضافه کنیم.

*اختصاص ۱۸ هزار و ۵۲۷ میلیارد تومان به بخش عمرانی کشور*

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نوبخت با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت‌ها اظهار کرد: امروز براساس آخرین گزارش خزانه که مربوط به ۲۸ آبان ماه است رقم پرداخت‌های دولت برای طرح‌های عمرانی که در راستای تحرک بخشی به اقتصاد کشور و همچنین مشارکت در آن که اقدام رشد سرمایه گذاری بود، اعتبارات تملک دارایی‌ها سرمایه‌ای به ۱۸هزار و پانصد و ۲۷ میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با یک هفته قبل آن میزان تملک دارایی‌های سرمایه‌مان ۱۴ هزار و پانصد و پنج میلیارد تومان بود فقط طی تاریخ ۱ آبان ماه تا ۲۸ آبان ماه ۴هزار و بیست و یک میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی تزریق شد، بنابراین از ۱۴ هزار و پانصد و پنج میلیارد تومان به ۱۸ هزار و پانصد و بیست و هفت میلیارد تومان رسید.

وی گفت: طبق گزارش خزانه عدد هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر بابت طرح تملک دارایی‌هایی که برای پرداخت از محل ماده ۱۰ قانون تنظیم و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران اضافه کنیم، زیرا علاوه بر طرح‌هایی که در بودجه پیش بینی می‌شود، باید برای حوادث غیرمترقبه هم درنظر گرفته شود به همین جهت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی ناشی از حوادث داده‌ایم که در مجموع ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: بیش از هزارمیلیارد تومان از محل هدفمندی به بخش تولید کمک کرده‌ایم.

*ورود هر سرمایه‌گذاری نباید “نفوذ” تلقی شود*
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعبت ترکیب اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی گفت: در ارتباط با هیئت نظارت برجام همانطور که در ابلاغیه مقام معظم رهبری اعلام شده بود، این اقدام در شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته و ترکیب بر چگونگی عملکردش و همچنین آئین‌نامه آن از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی با بیان اینکه این هیئت همان چارچوبی را که مقام معظم رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی قبلا مورد ارزیابی قرار داده بودند را در مرحله اجرا بررسی خواهند کرد، گفت: هیئت نظارت هیئتی رسمی است که گزارش آن تقدیم مقام معظم رهبری خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه با بیان اینکه برخی از افراد نباید ورود هر سرمایه‌گذاری را نفوذی مطرح کنند و موانعی را پیش‌روی دولت قرار دهند، گفت: خواهشمندم در این سالی که مقام معظم رهبری آنرا سال همدلی و همزبانی معرفی کرده‌اند، شرایطی را ایجاد کنیم تا ملت از تمامی محرومیت‌های حاصل از تحریم رهایی پیدا کنند و نهایت استفاده را ببرند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با نامه ۱۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص افراد مشکوک‌التابعیت به وزیر کشور گفت: وزیر کشور آنچه را که برای صحت انتخابات لازم بداند انجام می‌دهد کما اینکه در رابطه با شفاف‌سازی از نیروهای انتخاباتی دولت لایحه‌ای دوفوریتی را به مجلس ارائه داد، پس دولت خواهان انتخابات سالم است و هر کاری در این خصوص لازم باشد انجام می‌گیرد.

وی درخصوص اختلاف شورای نگهبان و وزارت کشور درباره انتخابات الکتریکی ادامه داد: گرچه ما تلاش می‌کنیم برخی از هزینه‌ها را محدود کنیم اما اعتبار این انتخابات الکتریکی تأمین شده و تلاش داریم انتخابات به صورت سنتی برگزار نشود.

سخنگوی دولت در رابطه با ورود موشک‌های S100 به کشور افزود: ما طبق قرارداد خودمان پیش می‌رویم گرچه این موضوع به مذاق برخی‌ها خوش نیاید.

*وزارت خارجه با جدیت پیگیر وضعیت رکن آبادی است*

نوبخت درباره سرنوشت غضنفر رکن آبادی دیپلمات کشورمان با بیان اینکه من در این موضوع ورود نمی‌کنم گفت: وزارت امورخارجه بسیار پیگیر این موضوع است تا وضعیتشان روشن شود پس اخباری که این وزارتخانه منتشر می‌کند همواره مورد تأکید است.

*عزل نعمت‌زاده صحت ندارد*

رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص عزل نعمت‌زاده تاکید کرد: این موضوع صحت ندارد و ایشان از وزرای باتجربه ما هستند.

وی در رابطه با حادثه ورامین خاطر نشان کرد:  این حادثه، اولین نیست و قابل پیش بینی است که آخرین نیز نباشد. این تقابل دو سلیقه و نگاه است. زمانی که قانون اجازه سخنرانی به کسی را می‌دهد و در این میان افرادی بخواهند آن را بهم بزنند خلاف قانون و شرع عمل کرده‌اند.

سخنگوی دولت افزود: نگاه دولت همواره این است که آنچه قانون اجازه می‌دهد را مجاز بداند و به خود اجازه ندهد آزادی بیان را از افراد بگیرد گرچه اگر فردی بخواهد از آزادی بیان سوء استفاده کند حتما با وی برخورد خواهد شد. لذا اگر هر فردی بخواهد خلاف قانون عمل کند قطعا قوه قضاییه با او برخورد خواهد کرد.

*مشغله‌کاری؛ دلیل غیبت رئیس جمهور در مجمع تشخیص مصلحت نظام است*

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا رئیس جمهور در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی‌کند گفت: غیبت وی به دلیل مشغله کاری است دولت نهایت همکاری را با مجمع دارد و رئیس جمهور هر وقت فرصت کند حتما در تمامی جلسات شرکت می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا کارت‌های ده میلیونی منجر به تورم می‌شود، تاکید کرد: خیر. این موضوع منجر به تورم نمی‌شود و اکنون هم اگر کمی در پیشرفت کار تأنی وجود دارد به این دلیل است که موانع کاملا بررسی شود تا بعدها مشکلی پیش نیاید.

به گزارش سخنگوی قوه مجریه درخصوص اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز که در تهران تشکیل شد گفت: در این مجمع سران کشورهای صاحب میادین گازی حضور پیدا کردند تا در آینده در مورد بازار گاز انسجام داشته باشند و از این ظرفیت همواره به طور بهینه استفاده کنند.

وی در مورد ربوده شدن ماهیگیران ایرانی توسط دزدان سومالی خاطر نشان کرد: این موضوع مایه تأسف است و دولت اقدامات لازم را در این مورد انجام خواهد داد.

نوبخت در ادامه با تبریک هفته بسیج گفت: من در اینجا از فرزندان رشید ملت و سیستم‌های اطلاعاتی به دلیل ایجاد امنیت تشکر می‌کنم این نعمت‌ها آسان بدست نیامده و ما باید قدر آنها را بیشتر بدانیم.

*سیب‌زمینی‌های امحا شده مال دولت نیست*

سخنگوی دولت درخصوص امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی اظهار داشت: سیب‌زمینی‌های امحا شده مال دولت نیست و ما به بانک توسعه صادرات اعلام کرده‌ایم که اگر کسانی خواهان صادر کردن کالاهای خود هستند تسهیلاتی را تحت عنوان یارانه صادراتی در اختیار آنها قرار دهد.

وی افزود: سازمان مدیریت همواره این قصد را دارد تا اگر کسانی بازاری برای کالاهایشان پیدا کنند به آنها کمک کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با تجمیع بیمه‌ها گفت: در حال حاضر برخی از افراد چند دفترچه بیمه دارند که این موضوع نشان از وجود یک ناهماهنگی است، لذا سازمان مدیریت و برنامه ریزی طرحی را تهیه و تقدیم رئیس جمهور کرده که به وقت خود اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نوبخت با اشاره به طرح‌هایی که فرمانده سپاه در خصوص مشارکت در اجرای اقتصاد مقاومتی بیان کرده است یادآور شد: این طرح‌ها در ستاد راهبری و دبیرخانه‌اش مورد بررسی قرار می‌گیرد، بعضی از طرح‌ها قابلیت اجرایی دارند اما برخی خیر.

وی افزود: بعداز ظهر امروز نیز درمورد ده برنامه‌ای که دراین خصوص تهیه شده جلسه‌ای برگزار خواهد شد.

نوبخت درخصوص خرید کالا از طریق کارت‌های اعتباری ۱۰ میلیونی عنوان کرد: این کارت‌ها از طریق پول مردم است لذا ما نمی‌توانیم اجازه دهیم به هر کسی یک کارت ارائه شود.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: بنده به عنوان مسئول سازمان مدیریت کشور به همه دستگاه‌ها بخشنامه کرده‌ام تا کارهایی را انجام ندهند که مردم بخواهند صف بکشند و در عین حال برای رفع نگرانی  بانک‌ها درخصوص نحوه پرداخت اقساط  مطرح کرده‌ایم تا افرادی را معرفی می‌کنند که قدرت خرید دارند و قسط آنها از حقوقشان کسر خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با نرخ سود بانکی اظهار داشت: در شورای پول و اعتبار غیر از دولت بخش‌های غیردولتی هم حضور دارند که همگی باهم به جمع‌بندی می‌رسند ولی به هر حال من تصور می‌کنم که تقلیل نرخ سود بانکی را شاهد خواهیم بود و همین که اکنون بخشی از آن به ۱۶ درصد کاهش پیدا کرده گام مثبتی است.
*با تک نرخی شدن بنزین کارت‌های سوخت ازبین نمی‌رود*
سخنگوی دولت با اشاره به تک نرخی شدن قیمت بنزین و کاربرد کارت‌های آن اظهار داشت: ما همچنین معتقدیم کارت‌ها کارکردهای خاص خود را خواهند داشت.

وی با اشاره به حضور رئیس جمهور روسیه در تهران با بیان اینکه اکنون یک روابط راهبردی بین دو کشور وجود دارد خاطر نشان کرد: پنجشنبه گذشته علیرغم تیم اقتصادی دولت تیم دیگری تشکیل شد با این رویکرد که بتوانیم از ظرفیت‌هایی که در همسایگی ماست در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده کنیم، درست است ما با همسایگان در پاره‌ای از موارد اختلاف نظر داریم ولی باید زمینه‌ای فراهم کنیم که بتوانیم از آنان به نحو شایسته‌ای به نفع منافع ملی‌مان استفاده کنیم.

سخنگوی دولت راجع به اینکه وزارت صنعت و معدن و تجارت بیانیه‌ای را صادر کرده و دستور‌العملی را برای سرمایه‌گذاران خارجی ابلاغ کرده اظهار داشت: من چنین چیزی را ندیده‌ام ولی به هر حال اکنون به دلیل حضور هیئت‌های خارجی همواره با تنوع انتخاب مواجه هستیم پس باید بسترهای لازم را در جهت مشارکت با آنان فراهم کنیم.
وی تاثیر خودروهای فروخته شده در بازار بورس تصریح کرد: در این مورد نیاز به زمان داریم و سازمان مدیریت براین کار نظارت دارد بهتر است برای کسانی که این خودروها را خریده‌اند استرس ایجاد نکنیم و به دنبال رفع موانع باشیم.
انتهای خبر