هاشمی‌رفسنجانی: برای انتخابات اسفند می‌آیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شرایط اجرا و نظارت انتخابات باید به گونه‌ای باشد که امید مردم را تقویت و جامعه را برای خلق یک حماسه سیاسی دیگر تشویق نماید و من هم انشاءالله می‌آیم. به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) از تسنیم، آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی […]

image_pdfimage_print

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شرایط اجرا و نظارت انتخابات باید به گونه‌ای باشد که امید مردم را تقویت و جامعه را برای خلق یک حماسه سیاسی دیگر تشویق نماید و من هم انشاءالله می‌آیم.

به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان) از تسنیم، آیت‌الله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از دانشجویان دکترای رشته علوم سیاسی با گرایش سیاست‌گزاری عمومی، با اشاره به بندهای قانون اساسی برای مسائل مهم، گفت: در زمان حیات امام(ره)، راهنمایی‌های ایشان به عنوان سیاست‌های کلی نظام بود که مسیر را روشن می‌نمود.

وی با بیان روند فکری و اجرایی بازنگری قانون اساسی و موارد اصلاحی و اضافی، به تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اهداف و وظایف آن اشاره کرد و افزود: مجمع در تدوین سیاست‌های کلی نظام مشاور رهبری معظم انقلاب است و برای نظارت در اجرا هم رهبری وظیفه خویش را به مجمع تفویض کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه‌های ۵ ساله توسعه و اهداف تدوین آن براساس سیاست‌های کلی نظام، به عملکرد دولت‌های نهم و دهم اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست‌های کلی نظام، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله و اصلاح سیاست‌های کلی اصل ۴۴ که به عنوان اسناد بالادستی نظام مورد تأیید رهبری بودند، متأسفانه به آنان توجه نشد و نتیجه این بی‌توجهی، اجرای ۲۳ درصد از اهداف برنامه چهارم بود که این مقدار در هر شرایطی خودبه‌خود، اجرا می‌شد.

هاشمی‌رفسنجانی درباره سؤال‌ یکی از حاضران در مورد اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و چرایی عدم موفقیت آن، خاطرنشان کرد: می‌توانستیم با تدوین و اجرای عاقلانه‌ سیاست‌ها از گسترش آن در کشور جلوگیری کنیم و بعدها مجدداً برای اصلاح به مجمع تشخیص آمد که مواد مخدر صنعتی هم اضافه شد.

وی با اشاره به خطر تهدید مواد مخدر برای خانواده‌ها و جامعه، بر ضرورت نگاه عاقلانه و واقع‌گرایانه به قوانین مربوط به مبارزه با آن تأکید کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال یکی دیگر از اعضا درباره «سیاست تعدیل» به تحلیل شرایط کشور در زمان جنگ پرداخت و گفت: به خاطر مشکلات جنگ بسیاری از کارها دولتی بود که رقابتی در کار نبود و کارخانه‌های بزرگ، با رکود و رخوت مواجه و نیمه‌ تعطیل بودند.

هاشمی‌رفسنجانی با یادآوری تفکراتی که به خاطر ادبیات مارکسیستی، در اوایل انقلاب همه چیز را دولتی می‌خواستند، اظهار داشت: پس از پایان جنگ و آغاز به کار دولت سازندگی، متوجه فساد بالای اقتصادی و رونق بازار سیاه در ارز و کالاهای اساسی بودیم.

وی با تأکید بر این نکته که سیاست تعدیل، شاخص‌های گوناگونی در مسائل مختلف داشت، به سیاست خارجی پس از جنگ اشاره کرد و افزود: تصمیم گرفتیم روابط جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه و کشورهای دیگر، براساس عزت، حکمت و مصلحت باشد و بر همین اساس، سیاست تنش‌زدایی را اعلام کردیم.

وی، اصلاح قوانین مربوط به واردات را یکی دیگر از شاخص‌های سیاست تعدیل دانست و گفت: با اصلاح آن، کشور شاهد انبوهی از تولیدات باکیفیت خارجی بود که تورم را بسیار کاهش داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به مسائل فرهنگی و اخلاقی را یکی دیگر از شاخص‌های سیاست تعدیل در بُعد داخلی دانست و خاطرنشان کرد: جلوی بسیاری از تندروی‌ها گرفته شد.

هاشمی‌رفسنجانی با تأکید بر اصلاح دهک‌های جدول ضریب جینی در دوران سازندگی، تصریح کرد: برخلاف انتقادات مغرضانه، به خاطر رونق اشتغال، خانواده‌ها امیدوار و وضع فقرا بهتر شده بود.

وی اصلاح واقعی قیمت بنزین را یکی از سیاست‌های اجرایی موفق دولت سازندگی دانست و افزود: اگرچه از لیتری ۵ تومان به ۳۰ تومان رساندیم، اما علاوه بر اینکه سیستم کوپنی توزیع حذف شد و فساد ناشی از آن از بین رفت، جلوی قاچاق آن نیز گرفته شد و مردم بسیار راضی بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سؤال یکی دیگر از حاضران درباره انتخابات اسفند ماه و تصمیمش در این باره، خاطرنشان کرد: یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات در تاریخ انقلاب اسلامی است و شرایط اجرا و نظارت باید به گونه‌ای باشد که امید مردم را تقویت و جامعه را برای خلق یک حماسه سیاسی دیگر تشویق نماید و من هم انشاءالله می‌آیم.

هاشمی‌رفسنجانی، سنگ‌اندازی در مسیر پیشرفت کشور با اهداف سیاسی و انتخاباتی را برخلاف ادعاهای انقلابی‌گری و دلسوزی برای نظام توصیف کرد و گفت: هر روز که در مسیر توسعه و پیشرفت، تأخیر و تعلل ایجاد شود، ضررهای فراوان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اخلاقی متوجه کشور می‌شود.

وی در پاسخ سؤال یکی دیگر از حاضران درباره برنامه نظام برای حل مشکل بیکاری، افزود: رونق اشتغال عوامل متعددی دارد که باید به آنان توجه شود، چون بیکاری جوانان، مخصوصاً تحصیلکرده‌ها، زیبنده نظام نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عدم استفاده درست از نقدینگی را یکی از عوامل افزایش بیکاری دانست و اظهار داشت: می‌توان از نقدینگی موجود که فعلاً تهدید اشتغال است، به عنوان فرصت استفاده کرد.

هاشمی‌رفسنجانی، تجربه موفق استانداری‌های کرمان و همدان را برای رونق مجدد کارخانه‌های تولیدی و استفاده درست از تقسیط بدهی‌ها در سراسر کشور، قابل اجرا دانست و اظهار داشت: باید نقدینگی بانک‌ها در خدمت کار، کوشش و تولید قرار گیرد.

وی درباره مشکلات مردم خوزستان و افزایش بیکاری در این استان، گفت: با توجه به زمین‌های مناسب و انجام کارهای زیربنایی مخصوصاً در مسائل آب و آّبیاری و همچنین بازار بسیار خوب عراق، با یک برنامه‌ریزی درست می‌توان رونق را به خوزستان برگرداند که البته مردم خوزستان امتحان خود را برای وفاداری به نظام پس داده‌اند.

همچنین در ابتدای این دیدار آقایان شعبانی، علویان، چراغی، مشمول و احمدی به بیان دیدگاه‌هایشان درباره مسائل مختلف پرداختند و از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی درباره فرآیند تدوین سیاست‌های کلی نظام، اصلاح قانون موادمخدر در مجمع، اهمیت و نقش انتخابات اسفند، سیاست تعدیل، برنامه‌های نظام برای رونق اشتغال، نگاه نظام به توسعه و پیشرفت استان خوزستان سؤالاتی را مطرح کردند.

انتهای خبر