کمپین مجلس مستقل آینده/ نقش بی بدیل رسانه ها در تعیین سرنوشت مردم

بازتاب گسترده "کمپین مجلس مستقل آینده" در رسانه های سراسر کشور و اشتراک گذاری و بازنشر فراوان آن در شبکه های اجتماعی ثابت کرد که استان ها و رسانه های محلی در مشارکت پذیری و تعیین سرنوشت مردم نقش اساسی دارند.

image_pdfimage_print

یادداشت/ این روزها رسانه های مرکز ، شاهد یک حماسه در خانواده رسانه هستند.بازتاب گسترده “کمپین مجلس مستقل آینده” در رسانه های سراسر کشور و اشتراک گذاری و بازنشر فراوان آن در شبکه های اجتماعی ثابت کرد که استان ها و رسانه های محلی در مشارکت پذیری و تعیین سرنوشت مردم نقش اساسی دارند.

نقش بی بدیل رسانه ها در تعیین سرنوشت مردم title= آن ها در این کمپین فاصله های جغرافیایی و بین استانی را بطور کامل درنوردیدند و سیمرغ قاف نشین و حقیقت صعب الوصول رسانه را فراتر از چپ و راست سیاسی ، در باهم بودن و یکی شدن به مردم ایران اسلامی نشان دادند.

این موفقیت که اولین حضور مستقل ، خودجوش و راهبردی فعالان رسانه در عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی است و باید تداوم یابد به تمامی خانواده رسانه اعم از رسانه های مرکز و محلی در سراسر کشور تعلق دارد.

آفت ها و فرصت های این راه بی نظیر ، کم نیستند.اهم آن ها را در اینجا تحت عنوان واقعیت های فراروی “فعالان رسانه و کمپین مجلس مستقل آینده” می آوریم.

اولاً در نواحی و مناطق مختلف کشور ، موضوعات عملی حکومت بیش از مسائل زودگذر سیاسی اهمیت دارند.

مردم می خواهند که برخی از برنامه ریزان و مجریان ارشد از برج عاج خودساخته پایین بیایند و از نزدیک به مشاهده و بررسی وضعیت موجود جامعه بپردازند و از راه دور برنامه ریزی و تصمیم سازی نکنند.

ثانیاً ترسیم وضعیت مطلوب در انحصار مرکز نیست و استان ها و بویژه رسانه های محلی به دلیل وجود نزدیک ترین سطح تماس با مردم و آگاهی از دغدغه های آن ها ، نقش ارزنده ای در رسیدن به اهداف توسعه ملی دارند. این کمپین نشان داد که مستقل بودن مجلس آینده و مواجهه با دوقطبی سازی جامعه یکی از اصلی ترین نیازهای مردم است.

ثالثاً رسانه های محلی به لحاظ دوری از کانون های قدرت و ثروت در مرکز از استقلال عمل بیشتری برخوردار هستند.

حقیقی فعالان رسانه های مرکز در زیر سایه سیاست قرار ندارد.آنچه که به نام رقابت های چپ و راست سیاسی در عرصه رسانه های مرکز آن هم نه در بسیاری از آن ها رایج است ، عمدتا پیروی از سیاست اشخاص بالادستی در سلسله مراتب آن رسانه هاست.این پدیده در نواحی و مناطق مختلف کشور آن قدر در گذشته شدید بوده که تعداد زیادی از رسانه های محلی بدون مقامات سیاسی استان در فضای رسانه اصلاً دیده نمی شدند.

حیات دوباره رسانه های محلی مرهون عوامل متعددی از قبیل مرجعیت رسانه به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های مرجع جامعه و نیروهای موثر سیاسی و اجتماعی در هزاره سوم ، پیروی از محلی گرایی ایرانی اسلامی با احترام به تمامی اقوام در نواحی و مناطق مختلف کشور ، افزایش باور مردم به خرده فرهنگ ها و داشته های محلی ، توسعه فناوری های جدید و برداشته شدن فاصله های مرکز-پیرامون در کشور ، بازتعریف منافع دینی و ملی با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در استان ها ، تاکید بر مشارکت های مردمی در عرصه های سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی با توجه به رویکرد مردم محور انقلاب اسلامی و مهم ترین آن ها پیروی از سیاست های کلی نظام اسلامی در جهت کاهش تصدی گری مرکز و حمایت از نیروهای موثر محلی از جمله رسانه ها به عنوان پیشگامان جبهه فرهنگی نظام اسلامی هستند.

رابعاً شایسته سالاری و انتخاب بهترین نمایندگان ملت برای ورود به مجلس شورای اسلامی نباید فدای مصالح گروهی ، قومی و منطقه ای شود.

چه بسیارند کسانی که منابع تبلیغاتی کمتری دارند اما از فکر و غنای درونی و داشته های فرهنگی و اجتماعی فوق العاده ای برخوردار هستند لیکن هیاهوهای سیاسی مانع از شنیده و دیده شدن آن ها می شود.، بزرگ ترین صحنه آزمون بین حکومت کنندگان و حکومت شوندگان است.اصلی ترین معیار این آزمون ، حق برخورداری نخبگان مردم از فرصت های برابر سیاسی در شرایط برابر است.

مراقب باشیم تریبون ها ، امکانات تبلیغاتی و مصالح مسلمین در اختیار چه کسانی قرار می گیرد.عصاره تمامی فضائل ملت یعنی رجوع به داشته های هشتاد میلیون جمعیت و سرمایه انسانی ایران اسلامی و تکرار اسامی و سناریو های تکراری باعث اتلاف سرمایه های مادی و معنوی مردم است.

رای مردم امانت نسل های گذشته و آینده است و باید به بهترین نمایندگان ملت و افراد مستقل از کانون های قدرت و ثروت داده شود.اسیر هزارتوی پروپاگاندا و مهارت های تبلیغی کسانی که فقط سروصدا دارند نباید شد.انتخاب آگاهانه ، راهنما می خواهد و مردم به رسانه ها و افراد مستقل بیش از هر زمان دیگری نیاز دارند.خامساً خانه احزاب به تازگی فعال شده و نتایج آن به این دوره اگر شتابزده عمل نشود نخواهد رسید و در نبود برنامه های جامع حزبی ، این رسانه های مرکز و محلی در سراسر کشور هستند که مستقل از دولت و فراتر از چپ و راست رایج سیاسی می توانند خلاءهای آن را پر کنند.

ما معتقدیم برخی احزاب شخص محور ، دولت ساخته و متشکل و محدود به تعدادی از مقامات دولت های پیشین تا مادامی که راه احزاب حقیقی را نرفته اند و فراگیر ، برنامه محور ، دائمی و دارای شفافیت مالی نشده اند مظهر خواست ملت بزرگ ایران و این نظام ولایی نیستند.این کمپین ، راه رسیدن به مجلس مستقل آینده است.

  • علیرضا سعدآبادی 
انتهای خبر