اخبار ضد و نقیض از میسر شدن امکان تردد به عراق بدون ویزا/ سردار رضایی: امکان گذر از مرز بدون ویزا از دیشب وجود دارد

در حالی که رسانه‌های خبری کشورمان به نقل از مراجع امنیتی و مسئول از بسته شدن مرز زمینی کشورمان با عراق و جلوگیری از خروج زائران خبر داده‌اند، فرمانده مرزبانی کشورمان در تبریز مدعی شده است امکان سفر به عراق بدون ویزا فراهم است. به گزارش اعتدال پرس، در حالی که تمامی رسانه‌های خبری کشورمان […]

image_pdfimage_print
در حالی که رسانه‌های خبری کشورمان به نقل از مراجع امنیتی و مسئول از بسته شدن مرز زمینی کشورمان با عراق و جلوگیری از خروج زائران خبر داده‌اند، فرمانده مرزبانی کشورمان در تبریز مدعی شده است امکان سفر به عراق بدون ویزا فراهم است.
به گزارش اعتدال پرس، در حالی که تمامی رسانه‌های خبری کشورمان از صبح امروز خبر از بسته شدن مرزهای کشورمان با عراق خبر دادند، اما سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی کشورمان که به تبریز سفر کرده است، مدعی شده است سفر به عراق بدون داشتن گذرنامه میسر شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، سردار رضایی در جمع خبرنگاران تبریزی از فراهم شدن امکان گذشتن از مرز بدون داشتن ویزا و تنها با گذرنامه خبر داده است. وی گفته است: از دیشب تردد شرکت‌کنندگان در اجتماع عظیم اربعین از مرزهای کشور به عراق بدون ویزا تنها با گذرنامه ممکن شد. فرمانده مرزبانی کشور افزود: چون دولت عراق توان صدور ویزا را نداشت از شب گذشته و با هماهنگی دولت عراق، زائران برای حضور در اربعین حسینی با گذرنامه وارد شده و نیازی به اخذ ویزا نیست.

این ادعا در حالی مطرح شده است که محمدرضا مروارید در گفت‌وگو با تسنیم از بسته شدن تمامی مرزهای زمینی کشور با عراق بع دلیل ممانعت این کشور از ورود زائران خبر داده است.(مصاحبه‌ی استاندار ایلام را اینجا ببینید)

همچنین سردار اسکندر مومنی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، از بسته شدن مرزهای کشورمان با عراق خبر داد و گفت: : دیگر از مرز مهران خروج زائر صورت نمی‌گیرد و در تلاش برای بازگشت منظم زوار از مرز مهران هستیم. وی همچنین تأکید کرده است: داشتن گذرنامه و ویزا هچمنان شرط خروج زائران از کشور است.

ورود ۲۰۰۰ زائر از اروند به کشور عراق

سردار رضایی همچنین گفت: با هماهنگی‌ها و تدابیر لازم مرزهای شلمچه، چزابه و مهران برای خروج زائرین باز شده و اعزام زائرین از ۲۵ آبان ماه آغاز گردیده و رفته‌رفته خروج زائرین افزایش پیدا می‌کند به طوری که در برخی روزها شاهد خروج ۲۰۰ هزار نفری بوده‌ایم.

وی افزود: همچنین دو هزار نفر از زائرین نیز از اروند و از طرف بصره وارد عراق شده‌اند.

ویزای جمعی مشکلات را افزایش می‌دادوی گفت: گاهی اوقات مشاهده می‌شد دولت عراق ویزای جمعی صادر می‌کرد و این موضوع مشکلات را افزایش می‌داد اما با راهکارهای اتخاذ شده دیگر مشکلی نیست و تجمعی را شاهد نیستیم.

وقوع ارزش‌های اسلامی در خطه جغرافیایی عراق

رضایی در ادامه اظهار داشت: در آستانه اربعین حسینی ما شاهد اجتماع بزرگ امت اسلام زیر پرچم حسینی هستیم و این اجتماع عظیم نمادی از ارزش‌های اسلامی در خطه جغرافیایی عراق اتفاق می‌افتد و بهترین‌های ایران اسلامی نیز در این اجتماع عظیم حضور دارند.

وی خاطر نشان کرد: در آستانه اربعین گروه‌های تروریستی حرف‌های بیهوده‌ای مطرح می‌کنند ولی ما هیچ تهدیدی احساس نمی‌کنیم و از لحاظ امنیت بر مرزهای کشور مقتدرانه اشراف کامل داریم و تمامی برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های لازم برای هر‌گونه حادثه‌ای اتخاذ شده است.

کنترل مرزها برای بازگشت زوار شدیدتر می‌شود

فرمانده مرزبانی کشور با اشاره به اینکه در مرحله برگشت زائرین کنترل‌های بیشتری صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: کشور عراق کشوری است که توطئه و فتنه در آن زیاد است و اقلام ممنوعه نیز بیشتر مشاهده می‌شود بنابراین به زائرین توصیه می‌شود از همراه داشتن هرگونه اشیای ممنوعه خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین زائرین برنامه خود را به گونه‌ای تنظیم کنند در زمان برگشت شاهد تجمع درمرزها نباشیم و لازمه آن رعایت قوانین و مقررات توسط زائرین و همکاری با نیروهای مرزبانی است.

انتهای خبر